Asset 2

در گفتگو با سی‌ان‌ان؛ ترامپ از برنامه‌هایش برای آینده آمریکا گفت

ترامپ از برنامه‌هایش برای آینده آمریکا گفت
رئیس جمهور سابق ایالات متحده دونالد ترامپ در 6 اوت 2022 در هیلتون آناتول در دالاس، تگزاس سخنرانی می کند.(Brandon Bell/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده که هماکنون نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات سال ۲۰۲۴ است، با حضور در یکی از برنامه‌های سی‌ان‌ان، برخی از برنامه‌های خود برای اداره آمریکا را بازگو کرد. 

ترامپ که کمپین انتخاباتی خود را «سقوط بایدن» نام‌گذاری کرده، بعد از حدود ۷ سال در یکی از برنامه‌های شبکه سی‌انان حضور یافت و در مورد طیف گسترده‌ای از مطالب سخن گفت. 

او در پاسخ به سؤالی در مورد کاهش هزینه‌های شهروندان گفت که در دوران ریاست‌جمهوری او امریکا در حوزه انرژی به استقلال رسیده بود و قیمت نفت به ۱٫۸۷ دلار و حتی در برخی موارد کمتر از این کاهش یافت. او ادامه داد: «ما بزرگ‌ترین اقتصاد تاریخ را ایجاد کردیم و بخش بزرگی از آن اقتصاد باعث کاهش مالیات آمریکایی‌ها شد.» 

او با اشاره به دولت بایدن عنوان کرد: «این احمق‌ها به این وضعیت پایان دادند» و هزینه انرژی در دوران دولت بایدن از ۱٫۸۷ دلار برای بنزین به «پنج، شش، هفت، هشت و حتی نُه دلار» رسیده است. 

ترامپ با بیان اینکه تورم متوقف نشده است، گفت: «قبوض برق و گرمایش شما به‌طور فزاینده‌ای افزایش یافته و این همان چیزی است که باعث تورم شده است 

بدهی ایالات متحده

رئیس جمهور سابق ایالات متحده در بخش دیگری از سخنانش درباره افزایش بدهی‌های دولت هشدار داد و گفت: «ما ۷ تریلیون دلار خرج می‌کنیم که بیشتر آن را صرف مزخرفات کنیم. صراحتاً سنا هرگز نباید آن را تأیید می‌کرد 

او همچنین پیشنهاد داد که جمهوری‌خواهان نباید با افزایش سقف بدهی دولت موافقت کنند و باید به کاهش هزینه‌های دولت اصرار کنند و در این صورت دموکرات‌ها «تسلیم این استراتژی خواهند شد.» 

در واکنش به این سخنان، مجری شبکه سی‌ان‌ان، گفت: «شما در دوره ریاست‌جمهوری خود یکبار گفته بودید که استفاده از سقف بدهی بهعنوان ابزار مذاکره قابل قبول نیست، پس چرا الان که رئیس جمهور نیستید، موضع شما تغییر کرده است؟» ترامپ پاسخ داد: «چون الان من رئیس جمهور نیستم» که باعث خنده حضار شد. 

حق دسترسی آمریکایی‌ها به سلاح

دونالد ترامپ در ادامه با تأکید بر تعهد خود در حفاظت از متمم دوم قانون اساسی عنوان کرد که به مبارزه با مشکلات سلامتی روانی در کشور به جای محدود کردن دسترسی به اسلحه می‌پردازد. 

او ادامه داد: «همان‌طور که می‌دانید، هیچ‌کس مانند من از متمم دوم حمایت نکرده است، من به حفاظت از آن در تمام شرایط، پایبند مانده‌ام و این کار آسان نبود. ما در این کشور با یک مشکل بسیار بزرگ سلامتی روانی مواجهیم، مشکل ما اسلحه نیست بلکه شخص است که ماشه را می‌کشد و ما باید به موضوع سلامت روان افراد بپردازیم 

کالینز خاطرنشان کرد که تاکنون بیش از ۲۰۰ تیراندازی جمعی در سال ۲۰۲۳ رخ داده است. او پرسید که آیا ترامپ در صورت انتخاب مجدد، محدودیتی برای اسلحه اعمال خواهد کرد یا خیر. 

ترامپ پاسخ داد که «کارهای بسیاری» را برای کمک به تقویت امنیت مدارس با اقدامات امنیتی بیشتر انجام خواهد داد، از جمله می‌توان به اطمینان حاصل کردن از وجود تعداد کافی نگهبانان امنیتی و آموزش‌دادن به معلمان بازنشسته نظامی و یا مجری قانون برای استفاده از اسلحه در صورت تخلف اشاره کرد. 

او افزود که شیکاگو و نیویورک شهرهایی با قوانین سخت‌گیرانه کنترل اسلحه هستند، اما «همه آنها بدترین و خطرناک‌ترین مکان‌ها هستند، بنابراین [محدودیت‌های بیشتر اسلحه] راه حل نیست 

سقط جنین

در این نشست به موضوع سقط جنین نیز پرداخته شد و ترامپ در این رابطه گفت: «اتفاقاً من باور دارم که باید استثناهایی (برای ممنوعیت سقط‌جنین) وجود داشته باشد – مانند نجات زندگی مادر، تجاوز و آزار جنسی. به نظرم اهمیت زیادی دارد که این استثناها وجود داشته باشند، اما بسیاری از مردم مخالف این موضوع هستند 

وی تأکید کرد که به نظر او برخی از افراد چپ، افراطی هستند و برخی از سیاستمداران اعلام کرده‌اند که ممکن است قوانینی را برای مجاز کردن انتخاب سقط‌جنین نزدیک به پایان بارداری یا درست بعد از تولد بچه مورد بررسی قرار دهند. 

مجری سیان‌ان پرسید که آیا ترامپ در نظر دارد که قانون ممنوعیت سقط‌جنین در سطح فدرال را امضا کند؟ که ترامپ در پاسخ گفت: «کاری که من انجام خواهم داد این است که مذاکره کنم تا مردم راضی باشند.» 

امنیت مرزی

در ادامه این گفت‌وگو مجری سی‌ان‌ان از ترامپ در مورد سیاست «تحمل صفر» پرسید.  

جدایی خانواده‌ها تحت سیاست «تحمل صفر» دولت ترامپ صورت گرفت که از آوریل تا ژوئن ۲۰۱۸ اجرا می‌شد. این سیاست مستلزم پیگرد قانونی همه بزرگسالانی بود که بهطور غیرقانونی از مرز زمینی وارد ایالات متحده می‌شوند. 

  این بدان معناست که خردسالانی که نمی‌توانستند با والدین خود در بازداشت کیفری نگهداری شوند، از والدین خود جدا می‌شوند و در نهایت معمولاً برای زندگی، به خانه یک حامی که اغلب یکی از اقوام یا افراد مرتبط با خانواده است فرستاده می‌شوند. 

ترامپ در پاسخ گفت: «هنگامی که چنین سیاستی دارید، مردم نمی‌آیند. اگر خانواده‌ای بشنوند که قرار است از هم جدا شوند – خانواده‌شان را دوست دارند – نمی‌آیند. می‌دانم که بهنظر خشن می‌آید 

وقتی دوباره از ترامپ پرسیده شد که آیا این سیاست را دوباره اجرا خواهد کرد یا خیر، گفت: «خب، مسئله این است که ما باید کشورمان را نجات دهیموقتی به خانواده‌ای می‌گویید که اگر بیایید شما را از هم جدا می‌کنیم، آنها نمی‌آیند. ترامپ با اشاره به اینکه چگونه شهرهای بزرگی مانند نیویورک و لس‌آنجلس مملو از مهاجران غیرقانونی هستند، گفت که ما نمی‌توانیم بیشتر از این شاهد چنین وضعی باشیم. 

جنگ روسیه و اوکراین

حمله روسیه به اوکراین یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این برنامه به آن پرداخته شد. پس از اینکه یکی از حضار پرسید که آیا ترامپ از ارسال پول بیشتر به اوکراین حمایت می‌کند، مجری سی‌ان‌ان نیز پرسید که آیا می‌خواهید اوکراین در این جنگ پیروز شود، او پاسخ داد: «من به برد و باخت فکر نمی‌کنماو گفت: «به این فکر می‌کنم که این مناقشه حل‌وفصل و کشتار متوقف شود اما برای تحقق این خواسته به قدرت ریاست‌جمهوری نیاز دارم.»  

ترامپ با اشاره به کمک‌های ایالات متحده به اوکراین خاطرنشان کرد: «ما تاکنون ۱۷۱ میلیارد دلار داده‌ایم، در حالی که اتحادیه اروپا حدود ۲۰ میلیارد دلار داده است. آنها باید پول بسیار بیشتری کمک کنند، آنها مانند هر کشور دیگری از ما سوءاستفاده می‌کنند 

اما تأکید کرد که اگر رئیس جمهور بود، «جنگ را در یک روز و ۲۴ ساعت حل‌وفصل می‌کرد 

ترامپ با اشاره به اینکه که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار خواهد کرد، گفت: «هر دو نقاط ضعف و هر دو نقاط قوت دارند و ظرف ۲۴ ساعت، آن جنگ حل خواهد شد. تمام خواهد شد. کاملاً تمام خواهد شد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی