Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید می‌داند چه کسی معاون او خواهد شد

دونالد ترامپ در پاسخ به این‌که آیا معاون خود را انتخاب کرده است یا خیر، به ان‌بی‌سی گفت: «بله، در ذهنم انتخابش کرده‌ام.»
نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، پس از سخنرانی در یک گردهمایی انتخاباتی در مرکز لیاکوراس در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ در فیلادلفیا، پنسیلوانیا، سخنرانی می‌کند. (Anna Moneymaker/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، می‌گوید می‌داند چه کسی معاون او خواهد شد.

در جریان کارزار انتخاباتی فیلادلفیا در ۲۲ ژوئن، ان‌بی‌سی از رئیس‌جمهور سابق آمریکا پرسید که آیا معاون خود را انتخاب کرده است یا خیر.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز پاسخ داد که «بله، در ذهنم انتخابش کرده‌ام.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا افزود که این شخص به احتمال زیاد در اولین مناظره او با جو بایدن در ۲۷ ژوئن حضور خواهد داشت.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «آن‌ها آن‌جا حضور خواهند داشت. فکر می‌کنم افراد زیادی آن‌جا باشند.»

ترامپ افزود که در حال حاضر کسی نمی‌داند چه کسی به‌عنوان معاون او انتخاب شده است.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا پیش‌تر از شش نامزد نهایی خود برای معاونت نام برده بود.

این شش نفر عبارتند از سناتور جی. دی. ونس (نماینده جمهوری‌خواه اوهایو)، سناتور تیم اسکات (نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی)، و سناتور مارکو روبیو (نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا) و همچنین ران دیسانتیس (فرماندار فلوریدا)، داگ برگم (فرماندار داکوتای شمالی) و دکتر بن کارسون.

آقای برگم- پیشتاز رقابت معاونت- در سخنرانی خود در برنامه «وضعیت کشور» سی‌ان‌ان، اظهار داشت که معاون انتخابی رئیس‌جمهور سابق آمریکا تأثیر چندانی روی نتیجه انتخابات نخواهد داشت.

آقای برگم در ۲۳ ژوئن گفت: «به نظر من، ما صرفاً باید به این نکته توجه داشته باشیم که ترامپ بدون توجه به این‌که چه کسی معاون او خواهد بود، در انتخابات به پیروزی می‌رسد.»

آقای برگم افزود آخرین‌باری که انتخاب معاون روی نتیجه انتخابات تأثیر گذاشت به سال ۱۹۶۰ بازمی‌گردد که نامزد وقت انتخابات، لیندون بی. جانسون، به پیروزی جان اف. کندی کمک کرد.

برخی دیگر با آقای برگم مخالف هستند و استدلال می‌کنند که ریسک انتخاب معاون با توجه به دادگاه‌های جنایی ترامپ و نگرانی رأی‌دهندگان از سن و سال بایدن در انتخاباتی آتی بیشتر از حد معمول است.

سوزان مک‌مانوس، دانشمند علوم سیاسی ساکن فلوریدا، به اپک تایمز گفت: «این‌بار با مهم‌ترین انتخاب معاون رئیس‌جمهور در تاریخ آمریکا سروکار داریم.»

او گفت: «انتخاب معاون معمولاً تأثیر چندانی روی اولویت رأی‌دهندگان ندارد اما شرایط بی‌سابقه انتخابات امسال نگرانی‌های زیادی برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا، معاون احتمالی او و رأی‌دهندگان آمریکایی ایجاد کرده است.»

بایدن این‌بار نیز کامالا هریس را به‌عنوان معاون خود انتخاب کرده است.

در عین‌حال، چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا بارها اعلام کرده که نام معاون مورد نظرش را در جریان کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان، که قرار است در آن رسماً به‌عنوان نامزد حزب معرفی  شود، اعلام خواهد کرد.

کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان در ۱۵ جولای برگزار خواهد شد؛ تنها چهار روز پس از این‌که حکم رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پرونده جنایی نیویورک صادر می‌شود.

نتیجه حکم هنوز مشخص نیست اما ترامپ احتمالاً با مجازات جریمه نقدی، حبس خانگی، عفو مشروط یا زندان مواجه خواهد شد.

مسئله سن و سال نیز در هردو نامزد نگران‌کننده است و بایدن از این حیث وضعیت نگران‌کننده‌تری دارد. در نظرسنجی تایمز/کالج سینا در ماه فوریه، ۴۵ درصد از رأی‌دهندگان گفتند که احساس می‌کنند سن و سال بایدن مانع از انجام وظایف ریاست‌جمهوری خواهد شد اما تنها ۱۹ درصد از آن‌ها احساس مشابهی درباره ترامپ داشتند.

صرف‌نظر از این‌که چه کسی در انتخابات نوامبر به پیروزی برسد، برنده این دوره از انتخابات کارِ خود را به‌عنوان مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا به پایان خواهد رساند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی