Search
Asset 2

قاضی ایلینوی حکم به رد صلاحیت ترامپ از حضور در رأی‌گیری داد

پیش از آنکه دادگاه عالی حکمی مبنی بر رد صلاحیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در ایالت‌های جداگانه صادر کند، قاضی ایلینوی حکم داد که رئیس‌جمهور ترامپ صلاحیت شرکت در انتخابات را ندارد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، در جریان محاکمه خود در دادگاه عالی ایالت نیویورک در تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۲۳ در شهر نیویورک شرکت می‌کند. (David Dee Delgado/Getty Images)

پیش از آنکه دادگاه عالی حکمی مبنی بر رد صلاحیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در ایالت‌های جداگانه صادر کند، قاضی ایلینوی حکم داد که ترامپ صلاحیت شرکت در انتخابات را ندارد.

این حکم یک هفته پس از برگزاری جلسه استماع طبق قوانین ایلینوی صادر شد.

این در حالیست که برگه‌های رأی پیش‌تر با نام ترامپ به چاپ رسیده و اکنون قاضی دستور به حذف آن‌ها داده است.

در ۸ فوریه، روزی که دیوان عالی جلسه استماع مربوط به رد صلاحیت ترامپ در ایالت کلرادو را برگزار کرد، برگه‌های رأی‌گیری پستی با نام ترامپ به ایلینوی ارسال شده بود. این حکم ایالت را در موقعیتی قرار می‌دهد که از شمارش آرای ترامپ خودداری کند.

اگر حکم معلق یا لغو نشود، هیئت انتخابات ایالتی موظف خواهد بود که نام «دونالد جی. ترامپ» را طبق رویه‌های مربوط به اختیارات اداری خود از صندوق‌های انتخابات مقدماتی عمومی در ۱۹ مارس ۲۰۲۴ حذف کند یا آرایی را که به نام او به صندوق انداخته شده‌اند باطل اعلام کند.

این حوزه قضایی براساس اسناد دادخواستی که چند تن از شهروندان با استناد به گزارش جنجالی کمیته منتخب ششم ژانویه ارائه کردند، حکم به «شورش» دادند.

قاضی دریافت که قوانین ایلینوی به دادخواهان اجازه می‌دهد که چنین اعتراضی را مطرح کنند و ترامپ «به واسطه مشارکت در شورش ۶ ژانویه رد صلاحیت شده» و خاطرنشان کرد که افسر هیئت انتخابات ایالتی و دیوان عالی کلرادو نیز نظر مشابهی دارند.

استیون چونگ، سخنگوی کارزار انتخاباتی ترامپ، در واکنش به این حکم تأکید کرد که قاضی برخلاف تصمیم هیئت انتخابات ایالتی و دیگر قوانین مربوطه عمل کرده و قاضی پورتر را یک «قاضی کنشگر دموکرات» خواند.

او گفت: «گروه‌های پوششی دموکرات‌های تحت حمایت بنیاد سوروس به تلاش خود برای مداخله در انتخابات و نادیده گرفتن جایگاه ترامپ در انتخابات ادامه می‌دهند. امروز، یک قاضی کنشگر دموکرات در ایلینوی حکم هیئت انتخابات ایالتی را نقض و  برخلاف تصمیمات پیشین ده‌ها حوزه قضایی دیگر در سطح ایالتی و فدرال عمل کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی