Asset 2

تلاش برای انتخاب ترامپ به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا 

پیشنهاد جمهوری‌خواهان به تصدی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده (Public Domain)

پس از برکناری کوین مک‌کارتی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، اکنون برخی از جمهوری‌خواهان با پیشنهادی غیرمنتظره، دونالد ترامپ را برای تصدی این پست پیشنهاد داده‌اند. 

بر اساس قوانین ایالات متحده لازم نیست که حتماً رئیس مجلس نمایندگان آمریکا عضو این مجلس باشد اما تا کنون همه رؤسای پیشین، نماینده نیز بوده‌اند. 

تروی نلز، نماینده تگزاس، بعدازظهر روز گذشته در بیانیه‌ای گفت: اولین اقدام او بعد از تشکیل مجدد مجلس نمایندگان «این است که دونالد جی ترامپ را برای رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده معرفی کند». 

او گفت: «ترامپ، بزرگ‌ترین رئیس‌جمهور دوران زندگی من، سابقه اثبات شده‌ای در اولویت قرار دادن آمریکا دارد و مجلس نمایندگان را دوباره عالی خواهد کرد.» 

گرگ استیوب، عضو دیگر جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی X از این پیشنهاد حمایت کرد. 

هشت جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه در کنار دموکرات‌های مجلس نمایندگان قرار گرفتند تا مک‌کارتی را از سمت خود به عنوان رئیس مجلس عزل کنند. 

بر اساس مقررات داخلی مجلس آمریکا، کوین مک‌کارتی، پس از اینکه به ریاست مجلس برگزیده شده باید لیستی محرمانه از افرادی را تهیه می‌کرد که در صورتی که به هر دلیلی پست ریاست مجلس خالی شد یکی از این افراد به صورت موقت در جایگاه ریاست مجلس قرار بگیرد. 

پس از برکناری مک‌کارتی مشخص شد که نام پاتریک مک‌هنری در صدر این لیست قرار دارد و او اکنون رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا است. مک‌کارتی نیز عصر سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که دیگر برای ریاست مجلس نامزد نخواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی