Search
Asset 2

ترامپ از متهم شدنش در پرونده نگهداری اسناد محرمانه خبر داد 

متهم شدن ترامپ در پرونده اسناد محرمانه
رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ در دالاس، تگزاس، در 6 اوت 2022. رئیس جمهور سابق روز پنجشنبه گفت که وکلای او از سوی وزارت دادگستری مطلع شده اند که او متهم شده است.(Brandon Bell/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا  گفت که وکلای او به او اطلاع داده‌اند که جک اسمیت بازپرس ویژه، او را در جریان تحقیقات در مورد پرونده نگهداری اسناد محرمانه متهم کرده است. 

ترامپ روز گذشته در پلتفرم رسانه اجتماعی خود، «Truth Social»، نوشت: «دولت فاسد بایدن به وکلای من اطلاع داده است که ظاهراً به دلیل جعبه‌های کذایی متهم شده‌ام.» 

اف‌بی‌آی تابستان سال گذشته در جستجوی اسناد محرمانه به اقامتگاه ترامپ در مارالاگو ایالت فلوریدا یورش برد و  ۳۳ جعبه حامل ۱۰۰ سند محرمانه را با خود برد. 

رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنین در ادامه به در جریان بودن یک تحقیقات موازی در مورد نگهداری اسناد محرمانه توسط جوبایدن رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد. 

ترامپ هم چنین ادامه داد: «هرگز فکر نمی‌کردم که چنین اتفاقی برای یک رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده رخ دهد، کسی که تعداد آرا بسیار بیشتری از هر رئیس‌جمهور فعلی در تاریخ کشورمان دریافت کرده است و در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ به صورت قابل توجهی از همه نامزدها، اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه پیش است. من یک مرد بی‌گناه هستم!» 

او همچنین در این مطلب خبر داد که برای حضور در دادگاه فدرال میامی در ساعت ۳ بعدازظهر روز ۱۳ ژوئن احضار شده است. 

جمهوری‌خواهان به اخبار مربوط به صدور کیفرخواست علیه ترامپ به شدت واکنش نشان دادند و مدعی شدند که اکنون یک سیستم قضایی دوگانه در آمریکا فعال است. 

کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان با اشاره به این موضوع در توییتر نوشت: «این غیرمنصفانه است که یک رئیس‌جمهور، نامزد برتر مخالف خود را متهم کند. جو بایدن سند‌های طبقه‌بندی شده را برای دهه‌ها نگه داشته است 

او ادامه داد: «من و هر آمریکایی که به حاکمیت قانون اعتقاد دارد در کنار رئیس‌جمهور ترامپ در برابر این ستم جدی ایستاده‌ایم. نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره به این سوءاستفاده آشکار از قدرت پاسخ خواهند داد.» 

مارجوری تیلور گرین، نماینده جمهوری‌خواه جورجیا نوشت که این یک «شکست تمام و کمال برای مردم آمریکا» و «لکه‌ ننگی برای ملت ما است که اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری اینقدر فاسد هستند و حتی دیگر آن را پنهان نمی‌کنند 

سناتور جاش هاولی (جمهوری‌خواه میزوری) نوشت: «اگر افراد در قدرت بتوانند مخالفان سیاسی خود را به میل خود زندانی کنند، ما جمهوری نداریم 

در حالی که منتقدان ترامپ معتقدند که او باید پاسخگو باشد اما در مقابل  رئیس جمهور سابق ایالات متحده  و حامیانش ادعا می‌کنند که او قربانی آزار و شکنجه سیاسی شده است. 

مایک دیویس، وکیل دادگستری، بنیان‌گذار و رئیس پروژه ماده ۳ که به دنبال حمایت از قانون اساسی است، به اپک تایمز گفت: «کیفرخواست دموکرات‌ها علیه ترامپ بخشی از یک کمپین قانون برای حفظ بایدن در قدرت است.» 

پرونده قضایی که در ایالت فلوریدا، زادگاه ترامپ ثبت شده است می‌گوید که دولت در حال انجام تحقیقات جنایی در مورد «حذف و نگهداری نادرست اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در فضاهای غیرمجاز، و همچنین پنهان کردن یا حذف غیرقانونی سوابق دولتی» است. 

بر اساس قوانین فدرال، مجازات شخصی که «اسناد طبقه‌بندی‌شده غیرمجاز» که می‌تواند برای آسیب رساندن به ایالات متحده استفاده شود را در اختیار داشته باشد، تا ۱۰ سال حبس خواهد بود. قوانین دیگر نیز پنهان کردن، مثله‌کردن، جعل یا ازبین‌بردن برخی سوابق را ممنوع می‌کند. برخی از بخش‌های این قانون ۲۰ سال حبس دارد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی