logo_eet

انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ: جزییات اسناد چه بود؟

(Raedle/Getty Images)
(Raedle/Getty Images)

کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا در روز جمعه فهرستی از شش سال مالیات دونالد ترامپ منتشر کرد و با این کار به بحث و جدل‌های چندین ساله درباره انتشار یا عدم انتشار اسناد مالی رئیس جمهور سابق آمریکا خاتمه داد.

این تصمیم کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان در حالی رخ داد که هفته آینده دموکرات‌ها قرار است مجلس نمایندگان را واگذار کنند. جمهوری‌خواهان که در روز هشتم نوامبر اکثریت مجلس را به دست گرفتند، قرار است کمیته‌های مجلس را تصاحب کنند.

هفته گذشته اعضای کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان که توسط دموکرات‌ها رهبری می‌‌شود، پیش از انتشار دو گزارش، به انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ رای دادند. یکی از این گزارشات بیان می‌کند که سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا، دو سال نخست ریاست جمهوری ترامپ را ممیزی نکرده‌است؛ ترامپ در دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، حدود ۱/۱ میلیون دلار به صورت مالیات خالص بر درآمد پرداخت کرده بود.

طبق مقاله‌ای بر نقد انتشار این فهرست مالیاتی، دونالد ترامپ و همسرش، ملانیا ترامپ، در چهار سال از شش سال مالیاتی درآمدی منفی داشتند. ترامپ در سال ۲۰۲۰ به دلیل زیان ۷/۴ میلیون دلاری مالیاتی پرداخت نکرد. این زوج در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ حدود ۱/۱ میلیون دلار مالیات خالص بر درآمد پرداخت کرده بودند.

کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان در زمان اعلام تصمیم خود مبنی بر انتشار عمومی اظهارنامه‌های ترامپ بیان کرد: «مسئولیت بزرگی به کمیته امکانات مالی سپرده شده‌است. امروز این بار بر دوش ما سنگین‌تر از همیشه است. نقش کنگره، حسابرسی از قوه مجریه و وظیفه کمیته ما نظارت بر نظام درآمدی است.»

اعضای این کمیته اظهار داشتند که به عقیده آن‌ها «حسابرسی‌های الزامی بدون معطلی و مطابق با سیاست‌های سازمان خدمات درآمد داخلی انجام شده‌است. با این حال بازبینی ما نشان داد که این برنامه در دولت قبلی مسکوت باقی مانده‌است. ما امروز می‌دانیم که اولین حسابرسی مالی، دو سال پس از آغاز ریاست جمهوری ترامپ انجام شد. در همان روز این کمیته اظهارنامه‌های او را درخواست کرد».

جزئیات اظهارنامه مالیاتی ترامپ

اسناد نشان می‌دهد که در برخی موارد کسب‌وکارهای ترامپ زیان‌های قابل توجهی را در اظهارنامه‌های مالیاتی گزارش کرده‌‏اند که جبران بدهی‌های مالیاتی را توجیه می‌‏کند.

به عنوان مثال، پرونده مالیاتی تجاری ترامپ در سال ۲۰۲۰ نشان می‌‏دهد که DJT Holdings LLC، یک شرکت هلدینگ برای سرمایه گذاری‌‏های ترامپ، کاهش درآمد منفی ۴۰.۵ میلیون دلار را گزارش کرده است.

برخی از کسب‌وکارهای ترامپ ضرر کردند، مانند باشگاه گلف ملی ترامپ (منفی ۱.۳۷ میلیون دلار) و اداره پست قدیمی ترامپ (منفی ۲۳ میلیون دلار). برخی دیگر مانند باشگاه گلف ملی واشنگتن دی‌‏سی ترامپ (۲.۶ میلیون دلار) یا باشگاه گلف ژوپیتر (۸۷۴۸۹۰ دلار) درآمد کسب کردند.

هنگامی که کسرهای واجد شرایط مختلف مانند حدود ۱.۱ میلیون دلار اجاره و ۳.۲ میلیون دلار کاهش بها اضافه شد، ۱۹ میلیون دلار دیگر به درآمد منفی اضافه شد که درآمد کل تجاری را برای آن سال به منفی ۵۹.۹ میلیون دلار رساند.

اسناد نشان می‌‏دهد که بسیاری از مشاغل املاک و مستغلات ترامپ، از جمله زمین‌‏های گلف، در سال ۲۰۲۰ در بحبوحه همه گیری کووید۱۹، ضرر کردند، که توضیح می‌‏دهد که چرا او در نهایت توانست صورت حساب مالیاتی خود را کم کند.

در سال ۲۰۲۰، ترامپ ۴.۸ میلیون دلار ضرر گزارش کرد و ۰ دلار مالیات فدرال پرداخت کرد.

به طور کلی، درآمد ناخالص تعدیل شده ترامپ برای دوره شش ساله تحت پوشش اظهارنامه مالیاتی منفی ۵۳.۲ میلیون دلار بود. کل بدهی مالیاتی فدرال او در دوره شش ساله ۴.۴ میلیون دلار بود.

رقم کاهش یافته «مالیات خالص» به ۱.۸ میلیون دلار رسید.

واکنش‌ها به انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ

همزمان با انتشار اظهارنامه‌های ترامپ در روز جمعه، کمپین انتخاباتی ۲۰۲۴ او در پیامی ویدیویی این کار را سواستفاده از اختیارات خواند. پیش از آن، ترامپ و سایر جمهوری‌خواهان این اقدام را ناشی از سوگیری سیاسی و بی‌توجه به منافع عمومی دانستند.

ترامپ در ویدیویی که روز جمعه منتشر شد گفت: «اقدام آن‌ها هیچگونه هدف قانونی و مشروعی نداشت. اگر درست نگاه کنید، آن را برای کشور غم‌انگیز خواهید یافت … این کار چیزی جز یک پرونده‌سازی سیاسی دیگر نیست؛ کارهایی که از اولین روز قدم گذاشتن من بر پله‌های برج ترامپ، بارها انجام شده‌است».

کوین بِرَدی، نماینده جمهوری‌خواه اهل تگزاس و عضو ارشد کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان، بیانیه مشابهی را منتشر کرد و اخطار داد که این اقدام «یک سلاح خطرناک و جدید سیاسی است که دامنه آن از رئیس جمهور سابق بسیار فراتر می‌‎رود و دهه‌ها حفاظت از حریم خصوصی مردم عادی آمریکا را که از زمان اصلاحات واترگیت وجود داشته‌است، تباه می‌سازد».

به نظر می‌رسد انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی در روز جمعه شامل هزاران صفحه سند و ده‌ها پرونده از جمعه اظهارنامه‌های شخصی ترامپ و همسرش، ملانیا، و همچنین سوابق موسسات تجاری او است.

مارتین پرس، وکیل عالی مالیاتی از شرکت حقوقی گانستر در فلوریدا، در مصاحبه‌ای با یو‌اس‌ای تودی بیان کرد که این اظهارنامه‌ها را باید در چهارچوبی مناسب بررسی و بازبینی کرد.

پرس بیان کرد: «یک اظهارنامه مالیات بر درآمد تنها نشان می‌دهد که چه درآمدی وجود داشته و چه مالیاتی برای آن پرداخت شده‌است. این اظهارنامه‌ها را نباید ترازنامه‌ای دانست که ارزش سابق یا فعلی دارایی‌ها را نشان می‌دهد».

دموکرات‌ها سال‌ها به دنبال اظهارنامه‌های ترامپ بودند و ادعا می‌کردند که رئیس جمهور سابق آمریکا مرتکب تخلف شده‌است؛ ادعاهایی که در بسیاری از رسانه‌های خبری شرکتی بازتاب یافتند. دولت ترامپ در سال ۲۰۱۹ با درخواست این اسناد موافقت نکرد و این آغاز مبارزاتی قضایی بود که در سال‌های باقی‌مانده ریاست جمهوری ترامپ و حتی پس از آن ادامه یافت.

این جدال‌های قضایی بر سر اسناد مالیاتی ترامپ تا ماه نوامبر امسال ادامه یافت؛ هنگامی که دیوان عالی آمریکا حکم توقف قضایی دسترسی به آن اسناد را نپذیرفت و به کمیته امکانات مالی مجلس اجازه دسترسی به آن‌ها را داد. این در حالی است که در آمریکا انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی روسای جمهور از لحاظ قانونی اجباری نیست.

ترامپ در روز جمعه بیان کرد: «دموکرات‌ها هرگز نباید این کار را انجام می‌دادند و دیوان عالی نیز هرگز نباید آن را تایید می‌کرد؛ این اقدام باعث به بار آمدن رویدادهای ناگواری برای مردم بسیاری خواهد شد».

اخبار مرتبط