Asset 2

دستور گَگ، حکم نامتعارف قاضی دادگاه ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (ALEX KENT/AFP via Getty Images)
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (ALEX KENT/AFP via Getty Images)

اخیرا یک قاضی دادگاه در واشنگتن یک حکم نامتعارف در پرونده ترامپ صادر کرده است. این حکم که دستور گَگ نام دارد تعیین می‌کند دونالد ترامپ درباره چه افراد و موضوعاتی می‌تواند سخن بگوید و درباره چه افراد یا موضوعاتی نمی‌تواند. این حکم نگرانی‌هایی جدی درباره حق آزادی بیان و انتخابات آینده آمریکا مطرح کرده است.  

دونالد ترامپ در گفتگو با رسانه‌ها این حکم را خلاف قانون اساسی ایالات متحده دانست و از تصمیمش برای درخواست تجدیدنظر در این حکم سخن گفت.  

وی افزود: «دیدید که آن‌ها حق سخن گفتن را هم از من گرفتند. (طبق این حکم) دیگر من نمی‌توانم سخن بگویم، طوری که اکنون با شما صحبت میکنم؛ درحالی‌که هیچ چیز اشتباهی نمیگویم. من حقیقت را میگویم… من تنها سیاستمداری در تاریخ خواهم بود که علیه من حکمی صادر شده است که حق سخن گفتن درباره دیگران را از من گرفته است. آیا می‌توانید چنین چیزی را تصور کنید؟»  

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «اما چیزی که آنها درک نمی‌کنند این است که اگر زندانی شدن من بهایی باشد برای اینکه آمریکا دوباره تبدیل به کشوری پیروز و مردم‌سالار شود، من مایلم به زندان بروم.» 

قاضی تانیا چوتکان که از قضات تعیین شده توسط رئیسجمهور سابق، اوباما است، روز سه‌شنبه این دستور کتبی رسمی را منتشر کرد. او در سه صفحه توضیح داده است که چگونه دونالد ترامپ از اظهارنظر عمومی درباره اعضای کارکنان دادگاهش، بازپرس ویژه جان اسمیت و هر شاهد احتمالی منع شده است.  

حکم بی‌سابقه قاضی فدرال درباره ترامپ می‌تواند پیامدهای عمیقی برای انتخابات ۲۰۲۴، آزادی بیان و دموکراسی آمریکایی داشته باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی