Asset 2

زلنسکی: نیروهای مسلح اوکراین در دریای سیاه بر روسیه برتری دارند 

رلنسکی: اوکراین در دریای سیاه بر روسیه برتری دارد
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین (Yves Herman/AFP via Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه گفت که نیروهای مسلح او در دریای سیاه بر روسیه برتری دارند. 

زلنسکی به شرکت کنندگان در اجلاس مجمع پارلمانی  همکاری اقتصادی دریای سیاه (PABSEC) گفت: «ما موفق شدیم ابتکار عمل را از روسیه در دریای سیاه بگیریم و چنان شرایط امنیتی ایجاد کردیم که متجاوز را مجبور به فرار از شرق منطقه آبی و تلاش برای پنهان کردن کشتی‌های جنگی‌اش کرد. 

او افزود: «برای اولین بار در جهان، در دریای سیاه بود که ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین نیروی دریایی شروع به کار کرد – یک ناوگان اوکراینی. 

زلنسکی خاطرنشان کرد که در مراحل اولیه جنگی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه علیه اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کرد، نیروهای مسکو موفق شدند کنترل محکمی بر بنادر دریای سیاه ایجاد کنند. اما در ماه‌های اخیر، اوکراین – کشوری بدون ناوگان دریایی – حملات خود را به کشتی‌های روسیه در آب‌ها با استفاده از پهپادها و موشک‌های دریایی افزایش داده است. 

از آغاز جنگ، حملات موشکی و پهپادهای کروز کیف به حداقل ۱۷ کشتی روسی آسیب رسانده است که یا بخشی از ناوگان دریای سیاه بوده یا در همکاری با آن کار می‌کنند. 

زلنسکی در طی سخنان پنجشنبه خود از بلغارستان، ترکیه، رومانی و مولداوی از اعضای PABSEC به‌دلیل حمایتشان که به گفته او امکان موفقیت در دریای سیاه را فراهم کرده است، نام برد. 

رهبر اوکراین گفت: «هم‌چنین می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اکنون، به عنوان یکی از نتایج کلیدی اقدامات ما، روسیه نمی‌تواند از دریای سیاه به عنوان سکوی پرشی برای بی‌ثبات کردن سایر مناطق جهان استفاده کند 

او ادامه داد: «وضعیت منطقه دریای سیاه و توسعه همکاری‌های ما تأثیر مستقیمی بر فرصت‌های رشد بالکان و منطقه دریای بالتیک دارد و با غلبه بر تجاوز روسیه از همه مردم منطقه بالتیک-دریای سیاه آزوف و مناطق همجوار محافظت میکنیم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی