logo_eet

مرگبارترین حمله اوکراین به نظامیان روس در دونتسک؛ مسکو مدعی شد استفاده از موبایل بلای جان نظامیانش شده است

(Juan Barreto/AFP/Getty Images)
(Juan Barreto/AFP/Getty Images)

در نخستین دقایق اولین روز سال نو میلادی، اوکراین با سامانه موشکی دوربرد هیمارس که آمریکا به کی‌یف داده است، یک دانشکده افسری را هدف گرفت. وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه ۴ ژانویه استفاده غیرمجاز سربازان روس از تلفن همراه را عامل این حمله موشکی مرگبار دانست و تلفات نظامیان روسی را ۸۹ تن اعلام کرد.

گفته‌شده دانشکده فنی  ماکیئیفکا که هدف این حمله بوده است به‌عنوان  پادگان موقت ارتش روسیه در منطقه مجاور دونتسک، پایتخت منطقه‌ای اشغال‌شده به‌دست ارتش روسیه در شرق اوکراین است. همچنین برخی منابع مدعی شدند انبار مهمات مجاور این محل نیز تخریب‌شده است.

وزارت دفاع  روسیه  روز چهارشنبه ۴ ژانویه در بیانیه‌ای گفت یک کمیسیون ویژه در حال بررسی حادثه است. همچنین در این بیانیه  تأکید کرد که پیشاپیش آشکار است که علت اصلی حمله نیروهای نظامی اوکراین  استفاده انبوه سربازان روسی از گوشی‌های موبایلی بود که علیرغم ممنوعیت همراه داشتند و در محدوده سلاح‌های اوکراینی قرارگرفته بود.

همچنین در ادامه این بیانیه آمده است: «این عامل به دشمن امکان می‌دهد تا مختصات محل استقرار پرسنل نظامی را برای حمله موشکی مشخص کند.»

این بیانیه  وزارت دفاع روسیه در حالی مطرح می‌شود که مفسران روسی هرروز بیشتر راجع به آنچه به «کارزار دودلی» و مردد بودن سربازان روس در جنگ با اوکراین مصطلح است، سخن می‌گویند. 

گفته‌شده در زمان حمله، شمار زیادی از سربازان وظیفه در این کالج نظامی استقرار داشتند. آنها ازجمله ۳۰۰ هزار کادرهای نظامی بودند که به دنبال فراخوان ولادیمیر پوتین در ماه سپتامبر به جبهه اعزام می‌شوند.پیش‌ازاین دولت روسیه گفته بود که در این حمله ۶۳ سرباز روس کشته‌شده‌اند اما وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه در اعلامی آن را به ۸۹ نفر افزایش داد.

بااین‌حال نیروهای مسلح اوکراین می‌گویند در این حمله هوایی ۴۰۰ سرباز روس کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی به‌جامانده است. از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، این بالاترین تلفاتی است که مسکو در جریان یک حمله مورد تأیید قرار داده است و رسانه‌های غربی از آن به‌عنوان «مرگبارترین» حمله اوکراین در ماه‌های گذشته یاد می‌کنند.

کارشناسان و سیاستمداران خشمگین روس می‌گویند آسایشگاه این سربازان در جوار یک زاغه مهمات بوده که توسط توپخانه‌های متحرک آمریکایی «هیمارس» هدف قرارگرفته است. برخی از مفسران و سیاستمداران روس ارتش را به بی‌کفایتی متهم کرده و گفته‌اند این نیروها هرگز نباید در چنین مکان آسیب‌پذیری گرد می‌آمدند.

اغلب انتقادات در شبکه‌های اجتماعی متوجه فرماندهان نظامی روسیه به‌جای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، بود. تعدادی از ملی‌گرایان و قانون‌گذاران روسیه نیز خواستار مجازات فرماندهان نظامی شده‌اند که به گفته آن‌ها نتوانستند از این حمله پر تلفات ارتش اوکراین جلوگیری کنند.

سمیون پگوف، خبرنگار جنگی روس که از پوتین نشان دریافت کرده است، در تلگرام گفت که توضیحات تلفن همراه “به نظر تلاشی آشکار برای سرزنش است” و راه‌های دیگری نیز وجود داشت که اوکراین می‌توانست این پایگاه را شناسایی کند. پگوف همچنین خاطرنشان کرد که تعداد تلفات بیشتر خواهد شد و گفت: «اطلاعات اعلام‌شده به‌احتمال‌زیاد برای کسانی است که بلافاصله شناسایی‌شده‌اند. لیست ناپدیدشدگان متأسفانه به‌طور قابل‌توجهی طولانی‌تر است.»

در همین رابطه راب لی، کارشناس ارشد اندیشکده موسسه تحقیقات سیاست خارجی نیز معتقد است که مسکو در زمستان با مشکل اسکان امن نیروهای تازه بسیج شده در نزدیکی جبهه مواجه است.

وی در توییتی نوشت: «به دلیل نبود رهبری واحد کوچک، پراکنده کردن آنها دشوارتر است و آنها در سرما بدتر از سربازان آموزش‌دیده عمل خواهند کرد.» او افزود، اما نگهداری آنها در نزدیکی مهمات «به‌سادگی یک شکست رهبری است.»

این‌همه در حالی است که پس‌ازاین حمله و در روز سه‌شنبه ولادیمیر پوتین فرمانی صادر کرد که به‌موجب آن به خانواده‌های سربازان گارد ملی روسیه که در حین انجام‌وظیفه کشته می‌شوند ۶۹ هزار دلار پرداخت می‌شود. از سوی دیگر کیف از هفته‌ها پیش گفته است که پوتین قصد دارد دستور دهد تا یک دوره دیگر برای سربازی اجباری جمعی و مرزهای خود را ببندد تا از فرار مردان از سربازی جلوگیری شود.

اخبار مرتبط