Search
Asset 2

سازمان ملل پس از نیمه افراشتن پرچم خود به احترام مرگ رئیسی مورد انتقاد قرار گرفت

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه برای گرامیداشت ابراهیم رئیسی کسانی که در سقوط بالگرد در روز یکشنبه کشته شدندد، پرچم خود را به حالت نیمه افراشته درآورد.
پرچم سازمان ملل. (FEDERICO PARRA/AFP via Getty Images)

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه برای گرامیداشت ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان و دیگر کسانی که در سقوط بالگرد در روز یکشنبه جان خود را از دست دادند، پرچم خود را به حالت نیمه افراشته درآورد که انتقادات بسیاری را برانگیخت.

رئیسی به دلیل نظارت بر اعدام‌‏‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، همراه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دیگر مقامات جمهوری اسلامی روز یکشنبه در اثر سقوط بالگرد حامل  آنها در منطقه کوهستانی در شمال غرب کشور جان باختند.

چندین کشور عضو سازمان ملل به جمهوری اسلامی تسلیت گفتند که خشم برخی مقامات و فعالان حقوق بشر را برانگیخته است.

تام توگندات، وزیر کشور بریتانیا شب سه‌شنبه ۱ خرداد پستی در شبکه ایکس منتشر کرد و درباره نیمه‌افراشته شدن پرچم سازمان ملل به احترام ابراهیم رئیسی نوشت: «این اقدام برای رئیس جمهور ایران است یا هزاران نفری که او کشته است؟»

وزیر کشور بریتانیا یک روز پیش از آن نیز به پیام تسلیت شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا به مناسبت مرگ ابراهیم رئیسی واکنش نشان داد و در ایکس نوشت که او «عزادار نیست و برای رئیسی سوگواری نخواهد کرد.»

آنِه بایفسکی، مدیر مؤسسه حقوق بشر و هولوکاست تورو و رئیس صدای حقوق بشر گفت: «شاید بتوان گفت این نشانه احترام سازمان ملل به قاتلان دسته جمعی و اعدام‌کنندگان تروریست تعجب‌آور نیست.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی