Search
Asset 2

آمریکا و متحدانش به‌دنبال افزایش گشت‌های مشترک در دریای چین جنوبی هستند

جیک سالیوان ا روز سه‌شنبه گفت که پس از رزمایش‌های آمریکا، استرالیا، فیلیپین و ژاپن در پایان هفته گذشته، می‌توان گشت‌های مشترک بیشتری در دریای چین جنوبی داشت.
رزمایش نیروی دریایی فیلیپین و نیروی دریایی ایالات متحده در دریای چین جنوبی (NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه، پیش از اجلاس سران آمریکا با رهبران ژاپن و فیلیپین در هفته جاری گفت که پس از رزمایش‌های آمریکا، استرالیا، فیلیپین و ژاپن در پایان هفته گذشته، می‌توان انتظار گشت‌های مشترک بیشتری در دریای چین جنوبی داشت.

کشتی‌های جنگی چهار کشور این رزمایش را روز یکشنبه پس از افزایش فشار چین بر فیلیپین در آبراه استراتژیک مورد مناقشه برگزار کردند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز چهارشنبه در واشنگتن میزبان فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن است و این دو و فردیناند مارکوس، رئیس‌جمهور فیلیپین روز پنجشنبه برای گفتگوهایی که شامل راه هایی برای عقب راندن چین است، ملاقات خواهند کرد.

سالیوان در جلسه توجیهی منظم کاخ سفید گفت: «در گشت‌های دریایی، ما به تازگی شاهد حضور سه کشور به علاوه استرالیا بودیم، که شکل جدیدی از گشت‌های دریایی مشترک چهارجانبه بود. بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که در آینده آن را بیشتر مشاهده کنید.»

سالیوان همچنین گفت که واشنگتن و شرکای فعلی استرالیایی و بریتانیایی‌اش در پیمان امنیتی آکوس، احتمال حضور ژاپن در ستون دوم این پروژه را بررسی خواهند کرد، چیزی که در نشست بایدن-کیشیدا به آن پرداخته خواهد شد.

سالیوان گفت: «ما آماده‌ایم تا با شرکای دیگری فراتر از ما سه کشور کار کنیم، جایی که آنها می‌توانند قابلیت‌هایی را به ارمغان بیاورند، و ژاپن یکی از کشورهایی است که به خوبی می‌تواند این قابلیت‌ها را برای آن به ارمغان بیاورد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی