Search
Asset 2

حمله نظامی ایالات متحده به ۲ پایگاه مرتبط با جمهوری اسلامی در سوریه 

ارتش آمریکا بامداد امروز حملات هوایی را علیه دو پایگاه مرتبط با سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی‌اش در شرق سوریه انجام داد.
لوید آستین وزیر دفاع در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر ناتو در بروکسل در 12 اکتبر 2023. (Simon Wohlfahrt/AFP via Getty Images)

ارتش آمریکا بامداد امروز حملات هوایی را علیه دو پایگاه مرتبط با سپاه پاسداران و نیروهای نیابتیاش در شرق سوریه انجام داد. 

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای این حملات را «حملات دقیق دفاع از خود» خواند که به دستور جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده انجام شده است. 

او عنوان کرد که این اقدام «پاسخی به یک سری حملات مداوم و عمدتاً ناموفق علیه پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه توسط گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی است که از ۱۷ اکتبر آغاز شد.»  

در بیانیه وزیر دفاع ایالات متحده آمده که «رئیس‌جمهور آمریکا هیچ اولویتی بالاتر از امنیت پرسنل آمریکایی ندارد و اقدام امروز برای روشن‌کردن این موضوع بوده که ایالات متحده چنین حملاتی را تحمل نخواهد کرد و از خود، پرسنل و منافع خود دفاع خواهد کرد.» 

به گفته پنتاگون، از ۱۷ اکتبر تاکنون حداقل ۱۲ حمله به پایگاهها و پرسنل آمریکایی در عراق و چهار حمله در سوریه توسط نیروهای تحت حمایت حکومت ایران صورت گرفته است. 

ژنرال پت رایدر سخنگوی پنتاگون پیش‌تر خبر داده بود که در دو مورد از این حملات که توسط هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن پایگاه هوایی الاسد در عراق و پادگان التنف در سوریه استفاده شده بود، ۲۱ پرسنل آمریکایی مجروح شدند. 

آقای آستین در بیانیه خود خاطرنشان کرد که یکی از پیمانکاران آمریکایی که در زمان این حملات در پناهگاه بود بر اثر یک حادثه قلبی جان خود را از دست داد. 

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اینکه حملات اخیر ارتش آمریکا به درگیری جاری بین اسرائیل و حماس ارتباط ندارد افزود که ایالات متحده به دنبال درگیری گسترده‌تر نیست، اما اگر گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی حملات خود را ادامه دهند، ایالات متحده در انجام اقدامات بیشتر برای محافظت از نیروهای خود تردید نخواهد کرد. 

او مستقیماً حکومت ایران را به نقش داشتن در حملات به نیروهای آمریکایی متهم کرد و گفت: «ایران می‌خواهد دست خود را پنهان کند و نقش خود را در این حملات علیه نیروهای ما انکار کند. ما به آنها اجازه نمی‌دهیم 

حملات تلافی‌جویانه ایالات متحده تعجب‌آور نبود چرا که مقامات پنتاگون و کاخ سفید در هفته گذشته به صراحت اعلام کردند که آمریکا به حملات بیشتر علیه مواضعش پاسخ خواهد داد. 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده «پیام مستقیمی» برای علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده و به تهران و متحدانش درباره هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در خاورمیانه هشدار داده است. 

همچنین پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه گفت نزدیک به ۹۰۰ نظامی آمریکایی دیگر در خاورمیانه مستقر شده‌اند یا در حال اعزام به این منطقه هستند.  

او تأکید کرد که این نیروها به اسرائیل فرستاده نمی‌شوند بلکه برای تقویت دفاع هوایی آمریکا در منطقه اعزام شده‌اند. 

اعزام این نیروها به خاورمیانه در حالی صورت می‌گیرد که پنتاگون سه روز پیش اعلام کرد که یک اسکادران از هواپیماهای اف۱۶ به منطقه اعزام میکند. همچنین ایالات متحده طی سه هفته گذشته کشتیهای جنگی و هواپیماهای جنگنده بیشتری را به منطقه اعزام کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی