Search
Asset 2

اعتراض دادستان‌های آمریکا به تمدید «معافیتهای تحریمی» جمهوری اسلامی

دادستان‌های جمهوری‌خواه ۱۲ ایالت آمریکا با تشکیل یک ائتلاف ضمن انتشار نامه‌ای خطاب به دولت بایدن در اعتراض به تمدید معافیتهای تحریمی جمهوری اسلامی، خواهان قطع شریانهای مالی حکومت ایران شدند.
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در کنگره آمریکا در ۷ مارس ۲۰۲۴ سخنرانی می‌کند. (Win McNamee/Getty Images)

دادستان‌های جمهوری‌خواه ۱۲ ایالت آمریکا با تشکیل یک ائتلاف ضمن انتشار نامه‌ای خطاب به دولت بایدن در اعتراض به تمدید معافیتهای تحریمی جمهوری اسلامی، خواهان قطع شریانهای مالی حکومت ایران شدند.

بِرنا بِرد، دادستان کل آیووا، رهبری این ائتلاف ۱۲ ایالتی را بر عهده گرفته و خواستار توقف کمک مالی به حکومت ایران به عنوان «رهبر جهانی تروریسم» شده است.

دادستا‌ن‌ها در این نامه به اقدام دولت بایدن برای دسترسی حکومت ایران به ۱۰ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده در عراق، عمان و اروپا اعتراض کرده‌اند.

آنها تصریح کرده‌اند که حکومت ایران از این وجوه برای حمله به آمریکایی‌ها و کشتن آنها، تلاش برای توقف کشتیرانی بین‌المللی از طریق دریای سرخ و ایجاد رعب و وحشت علیه اسرائیل استفاده می‌کند.

جمهوری اسلامی به عنوان بانک جهانی تروریسم عمل می‌کند

دادستان‌های ۱۲ ایالت آمریکا عنوان کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان «بانک جهانی برای تروریسم» عمل می‌کند و از گروه‌هایی مانند حماس و شبه‌نظامیان تروریستی عراق که دو ماه پیش سه آمریکایی را در اردن کشتند، حمایت مالی می‌کند.

آنها تاکید کرده‌اند که به‌عنوان مقامات ارشد اجرای قانون در ایالت‌ها، وظیفه دارند قوانین مربوط به پولشویی و تروریسم را اجرا کنند.

دادستان آیووا رهبری این ائتلاف را بر عهده دارد و دادستان‌های آلاسکا، آرکانزاس، جورجیا، آیداهو، لوئیزیانا، مونتانا، اوکلاهاما، کارولینای جنوبی، تگزاس، یوتا و ویرجینیا نیز نامه را امضا کرده‌اند.

دولت بایدن طی روزهای گذشته بار دیگر معافیت‌های تحریمی را تایید کرد که بر اساس آن دسترسی جمهوری اسلامی به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از بودجه مسدود شده تهران را فراهم می‌سازد.

دولت بایدن اواخر آبان‌‌ ماه معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را به مدت ۱۲۰ روز برای پرداخت بدهی خرید برق به تهران تمدید کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی