Search
Asset 2

آمریکا بیش از ده شرکت چینی را به‌دلیل حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین تحریم کرد

آمریکا بیش از ۱۲ شرکت در چین و هنگ کنگ را به‌دلیل حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین به‌عنوان بخشی از حدود ۳۰۰ تحریم جدید که روز چهارشنبه رونمایی شد، تحریم کرد.
(ALEXANDER F. YUAN/POOL/AFP via Getty Images)

ایالات متحده بیش از ۱۲ شرکت در چین و هنگ کنگ را به‌دلیل حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین به‌عنوان بخشی از حدود ۳۰۰ تحریم جدید که روز چهارشنبه اول مه اعلام شد، تحریم کرد.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌های این کشور «شرکت‌های چینی که مسئول توسعه و تامین تجهیزات هوافضا، تولید فناوری با کاربرد دوگانه برای نهادهای مستقر در روسیه هستند» را هدف قرار داده است.

پیش از این مقامات ارشد آمریکا از جمله جانت یلن، وزیر خزانه داری و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، به مقامات ارشد چینی هشدارهای مکرر داده بودند که چین باید از ارائه اقلام دو منظوره به روسیه خودداری کنند؛ اقلامی که روسیه از آنها برای تقویت ارتش خود در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان وزارت خزانه‌داری در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تقریباً ۳۰۰ مورد که هم توسط وزارت خزانه‌داری و هم از سوی وزارت خارجه اعمال شده‌اند، تحریم‌هایی علیه ده‌ها عامل است که روسیه را قادر می‌سازند تا فناوری و تجهیزات بسیار مورد نیاز خود را از خارج به دست آورد.»

این تحریم‌ها همچنین شامل برخی عوامل در داخل روسیه و همچنین آذربایجان، بلژیک، اسلواکی، ترکیه و امارات متحده عربی است.

هدف از این تحریم‌ها جلوگیری از حمایت از پایگاه نظامی-صنعتی و برنامه‌های تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی روسیه است. وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین افرادی را که در تهیه مواد اولیه مورد استفاده در مواد منفجره به روسیه دست داشتند، هدف قرار داد.

دولت بایدن زنگ خطر را درباره حمایت چین از پایگاه صنعتی دفاعی روسیه به صدا در آورده است؛ حمایتی که ایالات متحده می‌گوید به مسکو اجازه داده است به جنگ خود علیه اوکراین ادامه دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی