Search
Asset 2

وزارت امور خارجه آمریکا برای شهروندان خود هشدار «احتیاط جهانی» صادر کرد

وزارت امور خارجه آمریکا از «احتمال وقوع حملات تروریستی، تظاهرات یا اقدامات خشونت‌آمیز علیه شهروندان آمریکایی» خبر داد.
سفارت آمریکا در تل‌آویو،‌ اسرائيل. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

وزارت امور خارجه آمریکا از «احتمال وقوع حملات تروریستی، تظاهرات یا اقدامات خشونت‌آمیز علیه شهروندان آمریکایی» خبر داد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه برای شهروندان آمریکایی هشدار «احتیاط جهانی» صادر کرد تا مراقب حملات تروریستی احتمالی یا دیگر اقدامات خشونت‌آمیز علیه آمریکایی‌ها باشند.

وزارت امور خارجه در «هشداری امنیتی» که در وبسایت این نهاد منتشر شد، گفت: «این هشدار به دلیل احتمال وقوع حملات تروریستی، تظاهرات، یا اقدامات خشونت‌آمیز علیه شهروندان و منافع آمریکا صادر شده است. از آمریکایی‌های خارج از کشور می‌خواهیم احتیاط بیشتری به خرج دهند.»

وزارت امور خارجه ضمن اشاره به اطلاعیه اوایل هفته اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن مبنی بر این‌که گروه‌های تروریستی مانند داعش ممکن است به رویدادهای مربوط به ماه «پراید» یا «افتخار» در ژوئن حمله کنند، گفت: «این نهاد به افزایش پتانسیل خشونت‌های سازمان‌های تروریستی خارجی علیه جامعه ال‌جی‌بی‌تی واقف است.»

در این اطلاعیه آمده است: «در اماکنی مانند محل برگزاری جشن‌های ماه «افتخار» که گردشگران در آن‌جا تردد کرده و در خیابان‌هایی که آن افراد در آن‌ها راهپیمایی می‌کنند، هوشیار باشید.» وزارت امور خارجه آمریکا به جزئیات بیشتری درباره عملیات تروریستی ادعایی اشاره نکرد.

در پی حمله هفتم اکتبر ۲۰۲۳ حماس به اسرائیل در اواخر سال گذشته که به جنگ غزه انجامید، وزارت امور خارجه آمریکا هشدار جهانی مشابهی را برای آمریکایی‌ها صادر کرد.

وزارت امور خارجه حدود یک هفته پیش در اطلاعیه‌ای از شهروندان آمریکایی خاورمیانه خواست که به دلیل شرایط جنگی منطقه برای سفر به اسرائیل، غزه و کرانه باختری به هشدارنامه‌های مسافرتی توجه کنند.

در این اطلاعیه آمده است: «گروه‌های تروریستی، تروریست‌های انفرادی و سایر تندروهای شرور مشغول طرح‌ریزی حملات احتمالی در اسرائیل، کرانه باختری و غزه هستند. تروریست‌ها و تندروهای شرور ممکن است با هشداری محدود یا بدون هشدار قبلی دست به حمله بزنند و مکان‌های توریستی، ایستگاه‌های حمل‎و‌نقل، بازارها و مراکز خرید و تأسیسات دولتی محلی را مورد هدف قرار دهند.»

وزارت امور خارجه گفت که مناقشه اسرائیل و حماس به شکل‌گیری وضعیت پیچیده‌ای منجر شده که ممکن است برای امنیت شهروندان آمریکایی تبعاتی داشته باشد و افزود که نیروهای دفاعی اسرائیل در حال حاضر کنترل گذرگاه رفح در غزه را به دست دارند.

اسرائیل گفته که حماس همچنان حدود ۱۰۰ گروگان و جنازه حدود ۳۰ نفر را در غزه نگه‌داشته است. مقامات نظامی و نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، روز جمعه گفتند که نیروهای این کشور موفق شدند جنازه سه گروگان اسرائیلی را که در جریان حمله هفتم اکتبر حماس کشته شدند پیدا کنند. یکی از جنازه‌ها به شانی لوک، شهروند آلمانی-اسرائیلی، تعلق دارد.

بنیامین نتانیاهو مرگ این افراد را «دلخراش» خواند و در بیانیه‌ای گفت: «ما تمام گروگان‌های خود را، چه مرده و چه زنده، بازمی‌گردانیم.»

تروریست‌های تحت رهبری حماس در حمله هفتم اکتبر حدود ۱۲۰۰ نفر را که بیشتر غیرنظامی بودند کشتند و حدود ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند. از آن زمان، حدود نیمی از گروگان‌ها در مبادله با اسرای فلسطینی اسرائیل در جریان آتش‌بس یک هفته‌ای در ماه نوامبر آزاد شده‌اند.

هشدار اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن آمریکا

اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن در اطلاعیه‌ای جداگانه گفتند که گروه‌هایی مانند داعش یا دولت اسلامی ممکن است به دنبال سوءاستفاده از تجمعات مربوط به ماه «افتخار» باشند. این‌دو نهاد بدون ارائه جزئیات یا اطلاعات بیشتر اعلام کردند که وقوع تهدیدات تروریستی به‌صورت پستی، حضوری یا آنلاین محتمل است.

در این اطلاعیه آمده است که ۱۲ ژوئن هشتمین سالگرد حادثه تیراندازی در کلوپ شبانه پالس در اورلاندو است که در آن ۴۹ نفر کشته شدند. به گفته اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن، گروه‌های حامی داعش این حمله را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین حملات به کشورهای غربی ستایش کردند و آن را جشن گرفتند.

اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن افزودند که یک تابلوی تبلیغاتی مرتبط با داعش در فوریه ۲۰۲۳ حاوی «سخنان و شعارهایی علیه رشد و ترویج جامعه ال‌جی‌بی‌تی بود.»

این‌دو نهاد از «شاخص‌های احتمالی» آن‎چه که «فعالیت تهدیدآمیز بالقوه» می‌نامیدند پرده برداشتند که «نظارت یا توجه غیرمعمول به ساختمان‌ها، تجمعات یا رویدادها»، «آزمایش یا کنترل غیرمعمول یا طولانی‌مدت تجهیزات امنیتی در رویدادها یا مکان‌ها»، تهدیدهای خشونت‌آمیز آنلاین یا فیزیکی و عکس‌برداری از تجهیزات یا پرسنل امنیتی را شامل می‌شود.

اف‌بی‌آی در ماه آوریل اعلام کرد که مردی ۱۸ ساله از آیداهو را به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام یک حمله تروریستی به کلیساهای محلی بازداشت کرده است. این مرد که طبق اسناد دادگاه الکساندر مرکوریو نام دارد، به خبرچین اف‌بی‌آی گفته بود که قصد دارد در روز هفتم آوریل دست به حمله بزند؛ اما مقامات نقشه او خنثی کردند.

در عین‌حال، سناتور جان کورنین (نماینده جمهوری‌خواه تگزاس) در اوایل هفته جاری هشدار داد که یک شبکه قاچاق انسان وابسته به داعش در مرز آمریکا و مکزیک کشف شده و افزود که اف‌بی‌آی به او گفته که «عوامل وابسته به داعش به عبور مهاجران از مرز مکزیک به آمریکا کمک می‌کنند.»

آقای کورنین در جلسه استماع کنگره گفت که وقوع حملات تروریستی در خاک آمریکا دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

کریس ری، مدیر اف‌بی‌آی، چند هفته پیش گفت که گروه‌های تروریستی خارجی «به شکل نگران‌کننده‌ای» به دنبال حمله به خاک آمریکا هستند و افزود که سازمان او ​​سعی دارد از حمله به خاک آمریکا به واسطه گروه‌های تروریستی مانند داعش خراسان- شاخه منطقه‌ای داعش که به‌طور عمده در افغانستان و پاکستان فعالیت دارد- جلوگیری کند.

آقای ری در ماه آوریل گفت: «تروریست‌های خارجی، از جمله داعش، القاعده و حامیان آن‌ها در اطلاعیه‌ها و خبرپراکنی‌های خود از حمله به جوامع یهودی آمریکا و جهان غرب می‌گویند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی