Search
Asset 2

استقبال آمریکا از کاهش واردات انرژی توسط عراق از ایران

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه گفت که آمریکا از اقدامات عراق برای کاهش وابستگی واردات انرژی از ایران استقبال می‌کند.
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده (Wikimedia)

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه گفت که آمریکا از اقدامات عراق برای کاهش وابستگی واردات انرژی از ایران استقبال می‌کند.

ودانت پاتل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره سفر جفری پایت، دستیار وزیر خارجه آمریکا به عراق، از پیشرفت عراق در کاهش وابستگی به گاز ایران ابراز خرسندی کرد.

پاتل با بیان اینکه سفر پایت منعکس‌کننده گام‌های مهمی است که ما معتقدیم عراق برای تضمین استقلال انرژی خود برداشته است، افزود که این تلاش‌‏ها برای عراق و پایان دادن به واردات گاز طبیعی ایران مهم است.

او تاکید کرد که امسال پروژه‌های گاز عراق در دست اقدام هستند. این امر نیاز عراق به واردات گاز ایران را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ما معتقدیم که عراق در حال پیشرفت است، افزود که این کشور طی دهه گذشته تولید برق خود را دو برابر کرده و در ماه مارس انتقال برق خود از اردن را فعال کرده است.

پاتل افزود که پایت دولت فدرال عراق را تشویق کرده است تا منابع گازی اقلیم کردستان را در برنامه‌های اصولی خود برای کسب استقلال انرژی به کار گیرد.

جفری پایت، مدیرکل دفتر منابع انرژی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، در بغداد دیدار کرد.

اواسط ماه نوامبر، وزارت امور خارجه آمریکا به واشنگتن فری بیکن اعلام کرد که دولت بایدن معافیت عراق برای واردات برق و گاز از ایران را مجدداً تمدید کرد که به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده دسترسی داشته باشد.

معافیت تحریم‌ها به عراق اجازه پرداخت چند میلیارد دلار بابت تهیه برق از ایران را می‌داد.

وزارت امور خارجه آمریکا آن زمان اعلام کرده بود که «با توجه به اتکای عراق به ایران برای انرژی، این معافیت همچنان ضروری است تا فضا و زمان برای دولت عراق فراهم شود تا برنامه اصلاحات انرژی [محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق] را اجرا کند.»

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، معافیت تحریمی را به عراق برای پرداخت‌‌ها بابت برق اعطا کرد، اما تنها به شرطی این مجوز را صادر کرد که پرداخت‌ها در یک حساب امانی در بغداد نگهداری شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی