Search
Asset 2

توافق رهبران گروه هفت برای استفاده از دارایی‌های روسیه جهت کمک به اوکراین

رهبران گروه هفت بر سر یک قرارداد کلی به توافق رسیدند تا از دارایی‌های روسیه برای کمک ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین استفاده کنند.
رئیس شورای اروپا چارلز میشل، صدراعظم آلمان اولاف شولز، نخست‌وزیر کانادا جاستین ترودو، رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون‌، نخست‌وزیر ایتالیا جورجیا ملونی، رئیس‌جمهور ایالات متحده جو بایدن، نخست‌وزیر ژاپن فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر بریتانیا ریشی سوناک و رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین در روز اول ۵۰مین اجلاس G7 در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ در ایتالیا شرکت می‌کنند. (Antonio Masiello/Getty Images)

رهبران دموکراسی‌های بزرگ جهان موسوم به گروه هفت (G7) روز پنج‌شنبه بر سر یک قرارداد کلی به توافق رسیدند تا از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک حدود ۵۰ میلیارد دلاری به اوکراین برای جنگ جاری با روسیه استفاده کنند.

به نوشته واشنگتن پست، این توافق که پس از ماه‌ها تلاش دیپلماسی حاصل شد، یکی از اهداف اصلی رهبران گروه هفت بود که در یک استراحتگاه پنج ستاره در سواحل جنوبی ایتالیا با یکدیگر ملاقات کردند.

این توافق سیاسی محور اصلی روز افتتاحیه نشست سالانه سران گروه هفت در جنوب ایتالیا بود که برای دومین سال متوالی با حضور رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، زلنسکی گفت که در حاشیه این اجلاس یک توافقنامه امنیتی ۱۰ ساله با ژاپن امضا کرده است و ژاپن امسال ۴/۵ میلیارد دلار به اوکراین کمک خواهد کرد.

هدف گروه هفت از این توافق چیست؟

طرح گروه هفت برای اوکراین مبتنی بر وام چند ساله با استفاده از سود حاصل از حدود ۳۰۰ میلیارد دلار وجوه توقیف شده روسیه است.

یک منبع دیپلماتیک گروه هفت که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که جزئیات فنی قرار است در هفته‌های آینده نهایی شود.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت که ایالات متحده موافقت کرده بود تا ۵۰ میلیارد دلار را خودش تأمین کند، اما با اعلام مشارکت سایر کشورها، این مبلغ ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

هدف گروه هفت از این توافق این بود که اطمینان حاصل شود این توافق بتواند سال‌ها فارغ از اینکه چه کسی در هر کشوری در راس قدرت است، اجرا شود.

رویترز به نقل از یک فرد نزدیک به مذاکرات گفت که این توافق بیانگر نگرانی‌ از کاهش حمایت‌های ایالات متحده در صورت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات امسال ایالات متحده است.

روسیه این توافق را جنایتکارانه خواند؛ رهبران گروه هفت مصمم به مقابله با جاه‌طلبی‌های چین هستند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که روسیه تلاش‌های غرب برای دریافت درآمد از دارایی‌های مسدود شده خود را جنایتکارانه می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که واکنش مسکو برای اتحادیه اروپا بسیار دردناک خواهد بود.

رویترز نوشته است که بسیاری از رهبران گروه هفت در داخل کشور خود با مشکل مواجه‌اند، اما مصمم به ایجاد تغییر در صحنه جهانی هستند، زیرا آنها همچنین به دنبال مقابله با جاه‌طلبی‌های اقتصادی چین هستند.

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا در یک استراحتگاه مجلل در منطقه جنوبی پولیا در آغاز گفتگوهای خود به میهمانان گروه هفت گفت که «کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما من مطمئن هستم که در این دو روز می‌توانیم گفتگوهایی داشته باشیم که به نتایج ملموس و قابل اندازه‌گیری منجر شود.»

گروه هفت شامل کشورهای آلمان، ایالات متحده، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا است. این گروه پیشتر دارای هشت عضو بود. روسیه در سال ۱۹۹۸ به این گروه پیوست اما در سال ۲۰۱۴، به دلیل تسلط بر شبه‌جزیره کریمه از این گروه اخراج شد.

سران این گروه سالانه طی یک نشست با هدف بحث و مذاکره درباره رویدادهای جهانی گرد هم جمع می‌شوند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی