Search
Asset 2

تناقض‌گویی مسئولان درباره سرنوشت مبهم فرش‌های کاخ سعدآباد

سخنگوی قوه قضاییه سرقت فرش‌های ایرانی از کاخ سعدآباد را تکذیب کرد در حالی که معاون حقوقی ریاست جمهوری ایران اظهارات او را رد کرد.
فرشهای کاخ موزه ملت،‌ واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی‌ سعدآباد. (Sadmu.ir)

روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه سرقت فرش‌های ایرانی از کاخ سعدآباد را تکذیب کرد در حالی که معاون حقوقی ریاست‌جمهوری ایران با رد اظهارات وی گفته است که از ۴۸ تخته فرش هیچ کدام پیدا و تحویل داده نشده است.

اصغر جهانگیر روز گذشته در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد ادعا کرده بود که برخی از این فرش‌ها که مدعی بودند به سرقت رفته است در دستگاه‌های دولتی پیدا شدند.

طبق گزارش رسانه‌های داخلی، جهانگیر مدعی شده که اصولاً بحث سرقت اتفاق نیفتاده و موضوع این است که بدون رعایت تشریفات قانونی و ضوابط و مقررات اصطلاحا سهل‌انگاری شده که شائبه سرقت را مطرح می‌کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدهادی عبادی، معاون امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی ریاست‌جمهوری با بیان اینکه اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه با اطلاعات ما از پرونده متفاوت است، گفت که «طبق پیگیری‌هایی که از قضات پرونده به صورت مداوم داشته‌ایم هنوز از سرنوشت ۴۸ تخته فرش مفقودی خبری در دسترس نیست.»

عبادی با بیان اینکه پرونده در دادسرای ویژه روحانیت بررسی خواهد شد، تاکید کرد که اسناد و مدارک مناسبی دال بر قطعیت مفقودی فرش‌ها و علم و عمد از سوی متهمین و مرتکبین آن به‌دست آمده است.

او تاکید کرد که تاکنون هیچ اثری از فرش‌ها به دست نیامده و اگر نشانه‌ای از فرش‌های مفقود شده به دست آید بلافاصله فرش‌ها به کاخ سعدآباد منتقل خواهد شد.

خبرگزاری فارس در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۲ خبر ناپدید شدن ۴۸ تخته فرش نفیس ایرانی از ساختمان حافظیه در کاخ سعدآباد را رسانه‌ای کرد.

این خبرگزاری ناپدید شدن فرش‌ها را به زمان دولت روحانی نسبت داد. خبرگزاری ایلنا نیز در گزارشی نوشت که این موضوع به قبل از دولت روحانی مرتبط است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی