Search
Asset 2

وحید افکاری؛ بیش از ۹۷۰ روز حبس در سلول انفرادی

حبیب افکاری زندانی سیاسی سابق و برادر نوید افکاری که توسط جمهوری اسلامی اعدام شد با انتشار متنی مقاومت برادر دیگرش وحید افکاری که ۳ سال در سلول انفرادی به سر می‌برد را ستود.
وحید افکاری (Twitter)

وحید افکاری، برادر زندانی اعدام شده نوید افکاری، در حالی بیش از ۹۷۰ روز حبس در سلول انفرادی را می‌گذراند که پدرش را هفته گذشته بازداشت و به زندان قزوین منتقل کردند و خواهرش نیز با پابند الکترونیک در حبس خانگی است. 

هفته گذشته گزارش شد که حسین افکاری، پدر نوید افکاری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و ۱۴ اردیبهشت طی تماس تلفنی با خانواده‌اش خبر داد که به «بند اشرار زندان قزوین» منتقل شده است. 

دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی درباره دلیل بازداشت این پدر دادخواه سکوت کرده‌اند اما سعید افکاری برادر نوید با انتشار توییتی از فشار بر پدرش برای دست‌کشیدن از دادخواهی قتل نوید خبر داد و گفت که او را به بهانهٔ شرکت در مراسم چهلم جواد حیدری [از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی اخیر] که شش ماه پیش برگزار شده بازداشت کرده‌اند. 

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، نیز ۱۹ آبان‌ماه سال گذشته توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت و در دادگاه شیراز به پنج سال زندان محکوم شد و در اواخر اسفندماه با پابند الکترونیکی در منزل خود تحت بازداشت خانگی قرار دارد. 

رسانه‌های وابسته به حکومت پس از بازداشت خانم افکاری ادعا کردند که او «حین فرار از کشور» بازداشت شده است و همچنین او را متهم کردند که از «عوامل اصلی شبکه ایران اینترنشنال» در داخل ایران بوده است. 

البته خانواده الهام افکاری تمامی این اتهامات را تکذیب کردند. 

نوید افکاری، کشتی‌گیر ملی‌پوش، شهریور ۱۳۹۹ به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ اعدام شد، اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر به اعتراف دروغ شده است حتی در فایل صوتی از یکی از جلسات دادگاه پس از اعدام او منتشر شد نوید افکاری با اصرار از قاضی می‌خواهد فیلم منتسب به وی دربارهٔ قتل که در پرونده ذکر شده را به او و شکات نشان بدهد، اما قاضی نمی‌پذیرد و می‌گوید این‌ها «تشریفات» است. 

وحید و حبیب افکاری دو برادر دیگر نوید نیز که به راه‌اندازی «گروه برادران» متهم شده بودند به ترتیب در شهریور و آذر سال ۱۳۹۷ بازداشت شدند و وحید به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و حبیب به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم می‌شوند. احکامی که به گفته حبیب، بر اساس «اتهامی بی‌پایه» صادر شده است، چرا که آنها «حتی یک گروه واتس‌اپی» هم نداشتند. البته حبیب افکاری در اسفند ۱۴۰۰ آزاد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی