Asset 2

ادامه پیشروی نیروهای واگنر به سمت مسکو 

پیشروی نیروهای گروه شبه‌نظامی واگنر به سمت مسکو
یوگنی پریگوژین فرمانده گروه شبه‌نظامی واگنر (Flickr)

گزارشهای متعددی از ادامه پیشروی نیروهای گروه شبه‌نظامی واگنر به سمت مسکو منتشر شده و گفته می‌شود که این نیروها توانسته‌اند شهر ورونژ در ۵۲۰ کیلومتری مسکو را نیز به تصرف خود دراورند. 

صبح امروز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر را خیانت خواند و وعده داد که هر کسی که علیه ارتش روسیه سلاح به دست گرفته باشد مجازات سخت و خشنی در انتظار اوست. 

در مقابل یوگنی پریگوژین فرمانده گروه شبه‌نظامی واگنر با انتشار یک فایل صوتی در تلگرام به این سخنان واکنش نشان داد وعنوان کرد که پوتین عمیقاً در اشتباه است و ما میهن‌پرست و مدافع سرزمین مادری خود هستیم. 

او در ادامه افزود: «ما جنگیده‌ایم و همچنان می‌جنگیم، همه جنگجویان واگنر در حال جنگ‌اند و هیچ‌کس قرار نیست به درخواست رئیس‌جمهوری، سازمان امنیت یا شخص دیگری خود را تسلیم کند 

فرمانده این گروه شبه نظامی که طی ماه‌های گذشته برای مسکو در اوکراین می‌جنگید گفت: «زمانی که در آفریقا جنگیدیم، به ما گفتند که به آفریقا نیاز داریم… وقتی به ما گفتند که در حال جنگ با اوکراین هستیم، رفتیم و جنگیدیم. اما معلوم شد که مهمات، اسلحه، تمام پولی که قرار بود مصروف آن شود دزدیده شده است و مقامات آنها را برای خود پس‌انداز می‌کنند 

وی افزود: «بنابراین ما میهن‌پرست هستیم و آنهایی که امروز با ما مخالفت می‌کنند کسانی هستند که دور آشغال‌ها جمع شده‌اند.» 

تصرف شهر ورونژ 

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که ستونی از نیروهای واگنر نیمی از مسیر رسیدن به مسکو از شهر روستوف را که بامداد امروز تصرف کردند، طی کرده‌اند. 

بر اساس گزارش رویترز هر چند هلیکوپترهای ارتش روسیه به سمت این کاروان نظامی شلیک کردند اما قادر به کاهش سرعت پیشروی برق‌آسای آنها نبودند و گزارشی مبنی بر اینکه شورشیان واگنر با مقاومت قابل توجهی در بزرگراه روبرو شده‌اند، وجود ندارد. 

همچنین ویدئوهایی از انفجار انبار نفت شهر ورونژ در ۵۲۰ کیلومتری جنوب روسیه منتشر شده است. این لحظاتی بعد از پرواز یک هلیکوپتر ارتش روسیه بر فراز انبار نفت این شهر روی داد.  

گروه واگنر مدعی شده که این شهر را نیز به تصرف خود درآورده و یوگنی پریگوژین ارتش روسیه را به هدف قرار دادن مناطق جمعیتی و غیرنظامیان متهم کرد، چرا که به‌زعم او «آن‌ها نمی‌توانند (هدف یا همان گروه واگنر) را بزنند و به هر جایی ضربه می‌زنند 

تردید در حضور پوتین در مسکو 

رسانه‌های روسی نیز تصاویری از گروه‌های کوچکی از پلیس را نشان دادند که همراه با مسلسل در جنوب روسیه مستقر شده‌اند و مقامات منطقه لیپتسک در جنوب پایتخت از ساکنان خواستند در خانه بمانند. 

در همین حال برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از این است که پوتین مسکو را به مقصدی نامعلوم ترک کرده است. 

بر اساساً این گزارش‌ها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، هواپیمای ویژه پوتین بعدازظهر از مسکو خارج شد و بر اساس سرویس ردیابی فلایت رادار به سمت شمال غرب حرکت کرده است. سپس ظاهراً هواپیما در نزدیکی شهری در شمال غرب مسکو از رصد رادار خارج شده است. 

البته دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین به خبرگزاری تاس گفته است که رئیس جمهور در مسکو «در کرملین مشغول کار است» اما از آنجایی که مزدوران واگنر ظاهراً سعی می‌کنند راه خود را به پایتخت باز کنند، شایعات در رسانه‌های اجتماعی در حال افزایش است. 

واکنش‌های بین‌المللی  

در همین حال به گفته مقامات ایالات متحده، واشنگتن در بحبوحه بحران در حال گسترش در روسیه، جایی که گروه شبه نظامی واگنر دست به شورش زدند، با متحدان خود در گروه هفت «در هماهنگی نزدیک» خواهد ماند. 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفت که با وزرای خارجه گروه ۷ و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه صحبت کرده است. 

بلینکن در توییتر خود نوشت: «ایالات متحده در هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود ادامه وضعیت را زیر نظر خواهد داشت.» 

همچنین ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی که از متحدان پوتین است روز شنبه گفت: «ایران از حاکمیت قانون در فدراسیون روسیه حمایت می‌کند و آخرین تحولات در این کشور را موضوع داخلی روسیه می‌داند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی