Search
Asset 2

هشدار سازمان‌های حقوق بشری درباره اعدام قریب‌الوقوع ۲۷ زندانی در ایران

اعدام در ایران
(TRT.NET.TR)

دو سازمان حقوق بشری با انتشار اطلاعیه‌های جداگانه درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع تعدادی از زندانیان محبوس در ایران هشدار دادند. 

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیهای نسبت به در معرض خطر اعدام قرار گرفتن ۶ شهروند عرب محکوم به اعدام در زندان شیبان اهواز، از جمهوری اسلامی خواست که هرگونه اقدام برای اعدام این شش زندانی را متوقف و فوراً احکام اعدام آنها را «لغو» کنند. 

در بیانیه عفو بین‌الملل این ۶ زندانی «علی مجدم، محمدرضا مقدم، معین خنفری، حبیب دریس، عدنان غبیشاوی و سالم موسوی» معرفی و گفته شده که با شکنجه شدید از آنها اعتراف اجباری گرفته شده است. 

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مدعی است که این افراد از طریق عضویت در گروه «حرکه النضال» در چند عملیات جداگانه، دو بسیجی، یک عضو نیروی انتظامی و یک سرباز را کشته‌اند. 

این شش شهروند عرب از زمستان سال ۹۷ در استان خوزستان بازداشت شده‌اند و پیش‌تر سایت حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی عنوان کرده بود که آنها «تحت شکنجه شدید به ارتباط داشتن با گروه «حرکه النضال، حملات مسلحانه و جابجایی ارز و حواله از طریق یک بانک خارجی» وادار به اعتراف شده‌اند. 

همچنین سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای دیگر هشدار داد که مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه معترض بازداشت شده در پرونده محله «خانه اصفهان» پس از اقدام دیوان عالی کشور در تایید احکام ناعادلانه اعدام آنها، اکنون «در معرض خطر قریب‌الوقوع اعدام» قرار دارند. 

منابع خبری در روز ۱۹ دی‌ماه اعلام کرده‌اند که این سه معترض بازداشت شده در اصفهان به اتهام «محاربه» از طریق «تیراندازی» به اعدام محکوم شدهاند. 

این سه نفر به همراه چند تن دیگر در ارتباط با کشته‌شدن سه عضو نیروهای بسیج در تاریخ ۲۵ آبان‌۱۴۰۱ در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان»، بازداشت شده‌اند.  

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید حکم اعدام ۱۸ زندانی از جمله ۶ زن و یک «کودک – همسر» در اصفهان در روزهای آینده اجرا خواهد شد. 

این سازمان حقوق بشری اعلام کرد که به این ۱۸ زندانی، ازجمله دو زن، در زندان دستگرد اصفهان و ۴ زن دیگر در زندان زنان دولت‌آباد اصفهان «ابلاغ» شده که حکم آن‌ها در شرف اجراست. گفته شده که این افراد با اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی