Search
Asset 2

بحران کم آبی و خطر خشکسالی در کشور

(David McNew/Getty Images)
(David McNew/Getty Images)
(David McNew/Getty Images)

با پایان یافتن فصل زمستان و کم بودن میزان بارندگی‌ها، وضعیت آب در اکثر مناطق کشور با کمبود شدید مواجه است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، با توجه به وضعیت بارندگی‌های کشور ۲۴ استان در وضعیت خطر هستند و فقط هفت استان در شرایط قرمز قرار ندارند. کلان‌شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، اراک، همدان، کرمان و بسیاری از شهرهای دیگر با کمبود آب آشامیدنی و بسیاری از مناطق کشور نیز به‌دلیل کاهش بارندگی‌هابا کمبود آب برای کشاورزی و صنایع روبرو هستند.

دلایل عمده برای این وضعیت، کاهش حجم بارندگی‌ها، برداشت اضافی از آب‌های زیرزمینی و مخازن آبی کشور و کاهش این منابع و همچنین رعایت نکردن الگوی مصرف است.

بر‌‌‏اساس آمار‌‌‏های موجود میزان بارش در سال آبی جاری ۱۳۶ میلی‌متر بوده که در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.حجم آب ورودی به مخازن سد‌‌‏های کشور تا‌‌‏کنون ۹ میلیارد و ۹۴۰ میلیون مترمکعب شده است که آن نیز نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد کاهش داشته است. همچنین ذخیره آب موجود در مخازن سدهای کشور نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در روزهای اخیر وزارت نیرو اعلام کرد که حجم آب سدهای تهران نسبت به سال‌‌‏‌های گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است. بر‌‌‏اساس گزارش سایت وزارت نیرو، هم‌‌‏اکنون تنها ۲۱ درصد از حجم مخازن سدهای استان تهران پر شده است.

«محمد پرورش»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: « با وجود آن‌که هنوز در فصل زمستان به سر می‌بریم، اما در روزهای گذشته مصرف آب در شهر تهران به سطح مصرف در روزهای گرم تابستان رسیده است.»

وی ضمن اشاره به خانه‌تکانی‌های پایان سال اضافه کرد: «طی روز‌‌‏های گذشته مصرف آب شهر تهران به دو میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب رسید که این میزان معادل مصرف روزانه آب در ماه های خرداد و تیر است.»

با این‌که در برخی از روزهای زمستان برف و باران قابل توجهی باریده است، اما به گفته «پرویز رضازاده»، مشاور رئیس سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش در استان تهران ۲۰ درصد کمتر از میانگین ۵۰ ساله است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی