Search
Asset 2

یک شرکت هوش مصنوعی: کارزارهای نفوذ چین، روسیه، ایران و اسرائیل را مختل کردیم

شرکت هوش مصنوعی اوپن‌ای اعلام کرد که پنج کارزار عملیات نفوذ مخفی چین، روسیه، ایران و اسرائیل را مختل کرده است.
(PAU BARRENA/AFP via Getty Images)

شرکت هوش مصنوعی اوپن‌ای اعلام کرد که پنج کارزار عملیات نفوذ مخفی چین، روسیه، ایران و اسرائیل را مختل کرده است.

این شرکت گزارش داده است که چین، روسیه، ایران و اسرائیل با سواستفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی این شرکت به دنبال دستکاری، تاثیرگذاری بر نتایج سیاسی و جهت‌دهی افکار عمومی بوده‌اند، بدون اینکه هویت بازیگران پشت پرده را افشا کنند.

به گفته اوپن‌ای، در سه ماه گذشته کارزارهای نفوذ مخفی تلاش می‌کردند تا با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی این شرکت برای تولید محتوا، نظرات کوتاه، مقالات طولانی به زبان‌های مختلف، ساختن حساب‌های کاربری به نام‌ها و بیوگرافی‌های تقلبی استفاده کنند.

براساس ارزیابی‌های این شرکت، صحنه‌گردان‌های این کارزارها ترکیبی از بازیگران دولتی و خصوصی بودند. همچنین کارزارهای نفوذ مخفی از این کشورها در این مدت مورد استقبال کاربران قرار نگرفتند و به مخاطبان زیادی دسترسی نداشتند.

روزنامه گاردین گزارش داده است که گزارش اخیر شرکت اوپن‌ای در ۳۹ صفحه منتشر شده است و یکی از دقیق‌ترین گزارش‌های یک شرکت هوش مصنوعی درباره استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی برای پروپاگاندا است.

گاردین با اشاره به بخشی از این گزارش نوشته است که کارزار نفوذ مخفی از روسیه، مطالبی را در انتقاد از ایالات متحده، اوکراین و چند کشور حوزه بالتیک پخش و منتشر می‌کردند. همچنین عوامل نفوذی چینی نیز متنی را به زبان‌های انگلیسی، چینی، ژاپنی و کره‌ای در توییتر و مدیوم پست می‌کردند.

این روزنامه افزوده است که عوامل نفوذی ایرانی نیز مقالات طولانی را به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی منتشر می‌کردند که به آمریکا و اسرائیل حمله می‌کردند. یک شرکت اسرائیلی موسوم به استویک، مجموعه‌ای از چندین حساب جعلی در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده بودند که این حساب‌ها محتواهای متعددی را تهیه می‌کردند و اعتراضات دانشجویان در آمریکا را به یهودستیزی منتسب می‌کردند.

شرکت هوش مصنوعی اوپن‌ای خاطرنشان کرده است که محتواهای ارسال شده توسط این کارزارهای عملیات نفوذ مخفی بر طیف وسیعی از موضوعات تمرکز داشت، این موضوعات شامل حمله روسیه به اوکراین، درگیری در غزه، انتخابات هند، سیاست در اروپا و ایالات متحده، انتقادات مخالفان چینی و دولت‌های خارجی از رژیم چین بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی