Asset 2

باشگاه الاتحاد: با هماهنگی ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ورزشگاه را ترک کردیم 

لغو بازی فوتبال سپاهان ایران و الاتحاد عربستان
(Irna)

به دنبال لغو بازی فوتبال سپاهان و الاتحاد، تیم عربستانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با هماهنگی ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ورزشگاه را ترک کرده است. 

شب گذشته قرار بود در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا تیم‌های سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان در ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان برابر یکدیگر قرار بگیرند که تیم عربستانی وارد زمین نشد و نهایتاً این دیدار لغو شد. 

هرچند در ابتدا دلیل لغو این بازی مبهم بود و مقام‌های ورزشی جمهوری اسلامی نیز به روشنی در مورد این موضوع اظهار نظر نمی‌کردند اما بعداً مشخص شد که قرار گرفتن مجسمه قاسم سلیمانی در کنار زمین فوتبال باعث شده که بازیکنان تیم الاتحاد وارد زمین نشوند.  

عربستان چندین سال در یمن با شورشی‌های حوثی در نبرد بود. طی این سال‌ها به صورت مداوم جمهوری اسلامی را متهم کرده که از این شبه نظامیان حمایت می‌کند و سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی را مسئول شورش چند ساله و آشوب در یمن معرفی می‌کرد. 

بند چهار قانون فدراسیون جهانی فوتبال نصب و یا همراه‌داشتن هر نوع نوشته و پیام سیاسی، مذهبی، اسطوره‌ای و نمایش آن در حین برگزاری مسابقات را ممنوع کرده است. 

تیم الاتحاد در اعتراض به نصب بنرهای سیاسی و تندیس قاسم سلیمانی در ورزشگاه نقش‌جهان نهایتاً وارد زمین نشد و از ورزشگاه به فرودگاه رفت.  

این باشگاه بعدتر با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که ترک ورزشگاه با هماهنگی با ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده و نوشت: «بعد از ورود به ورزشگاهی که قرار بود بازی با سپاهان در آنجا برگزار شود، ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که این بازی در تاریخ مشخص شده برگزار نمی‌شود و تیم می‌تواند ورزشگاه را ترک کند و کاروان باشگاه، ورزشگاه را به سمت فرودگاه ترک کرد.» 

از سوی دیگر محمدرضا ساکت، مدیرعامل باشگاه سپاهان، تایید کرد که ناظر بازی پسش از برگزاری این بازی درخواست‌هایی را مطرح کرده است. 

او البته این درخواست را «خارج از عرف» خواند و گفت: «نزدیکی‌های ساعت برگزاری بازی مواردی از سوی ناظر اعلام شد که توسط تیم الاتحاد مطالبه شده بود که چنین چیزهایی خارج از عرف و مسائل ورزشی بود و برخلاف اصولی است که همه‌جا مطرح است 

مدیرعامل باشگاه سپاهان همچنین بدون اشاره مستقیم به مجسمه قاسم سلیمانی مدعی شده بود که یک روز قبل این ورزشگاه مورد استفاده تیم حریف قرار گرفته بود و «آنها با همین شرایط امروز و طراحی‌های موجود تمرین کردند و خیلی هم تشکر کردند و از میزبانی سپاهان تقدیر کردند.» 

اما در مقابل یک برنامه تلویزیونی ورزشی در عربستان به نام «اکشن» به نقل از منابع خود خبر داد که یک روز پیش از بازی، تیم الاتحاد از مسئولان سپاهان درخواست کرده بود مجسمه قاسم سلیمانی را از کنار زمین بردارند و سپاهان نیز قول داده بود که این اقدام انجام خواهد شد. 

به گفته این برنامه تلویزیونی، در روز مسابقه نیز مجدداً مسئولین الاتحاد درخواست خود را مطرح کردند که باز هم اقدامی صورت نگرفت. 

وب‌سایت عربستانی «الریاضه» نیز خبر داد که ناظر مسابقه تیم‌های الاتحاد عربستان سعودی و سپاهان اصفهان، این دیدار را لغو کرده و گزارش خود را شامل جزئیات این مسئله، به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه خواهد کرد. طبق این گزارش داور مسابقه را برای دریافت نظر ناظر به تأخیر انداخته بود. 

در آخر نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار بیانیه‌ای در خصوص لغو بازی سپاهان و الاتحاد، دلیل لغو این بازی را «شرایط غیرمنتظره و پیش‌بینی نشده» ذکر کرد و خبر داد که «این موضوع به کمیته‌های مرتبط ارجاع داده می‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی