Search
Asset 2

حملات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به اسرائیل چگونه خواهد بود

در پی کشته شدن فرماندهان سپاه در دمشق در حمله منتسب به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو تاکید کرد که به هر کسی که بخواهد به ما آسیب برساند صدمه خواهیم زد.
(Mashreghnews.ir)

در پی کشته شدن فرماندهان سپاه در دمشق در حمله منتسب به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو احتمال حمله تلافی‌جویانه حکومت ایران را مطرح و تاکید کرد که «به هر کسی که به ما آسیب برساند یا قصد آسیب رساندن به ما را داشته باشد، صدمه خواهیم زد.»

نخست وزیر اسرائیل این اظهارات را پس از آن بیان کرد که ارتش اسرائیل در روزهای گذشته اعلام کرد که مرخصی تمامی واحدهای رزمی را به حالت تعلیق در می‌آورد و نیروهای بیشتری را برای واحدهای پدافند هوایی بسیج می‌کند.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که احتمال تلافی جمهوری اسلامی درباره حمله منتسب به اسرائیل به محوطه سفارت جمهوری اسلامی در دمشق، شبح یک جنگ گسترده‌تر را به وجود آورده است.

این در حالی است که دو منبع ایرانی تاکید کرده‌اند که پاسخ تهران برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها، سنجیده خواهد بود.

گاردین نوشته که حکومت ایران، دشمن سرسخت اسرائیل، قسم خورده است که انتقام کشته شدن دو فرمانده خود به همراه پنج مستشار نظامی در حمله هوایی به مجتمع دیپلماتیک ایران در پایتخت سوریه را خواهد گرفت.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که اسرائیل این حمله را انجام داده باشد که یکی از مهم‌ترین ضرباتی است که تاکنون به منافع جمهوری اسلامی در سوریه، وارد شده است.

این در حالی است که اسرائیل دست داشتن در این حمله را تایید یا رد نکرده و بنیامین نتانیاهو در سخنان خود هیچ اشاره‌ای به این حمله نکرده است.

جمهوری اسلامی محتاط؟

جمهوری اسلامی تاکنون از ورود مستقیم به درگیری پرهیز کرده و در عین حال از حملات شبه‌نظامیان متحد خود به اهداف اسرائیل و آمریکا حمایت کرده است.

رویترز نوشته است که جمهوری اسلامی چند گزینه دارد. این کشور می‌تواند نیروهای نیابتی خود را در سوریه و عراق به شدت مسلح کند، از حزب الله برای ضربه زدن مستقیم به اسرائیل استفاده کند یا برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش دهد.

این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران نوشته است‌ که روحانیان در راس قدرت در ایران خواهان جنگی همه جانبه با اسرائیل یا ایالات متحده نیستند که ممکن است تسلط آنها بر قدرت را به خطر بیندازد و ترجیح می‌دهند به استفاده از نیروهای نیابتی برای انجام حملات تاکتیکی گزینشی علیه دشمنان ادامه دهند.

حملات شبه‌نظامیان نیابتی حکومت ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه در ماه فوریه متوقف شد و این توقف پس از آن رخ داد که واشنگتن در انتقام قتل سه سرباز آمریکایی در اردن، ده‌ها موضع سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران در سوریه و عراق را هدف قرار داد.

مقامات آمریکایی در روزهای گذشته عنوان کرده‌اند که هنوز اطلاعاتی به دست نیاورده‌اند که نشان دهد گروه‌های مورد حمایت حکومت ایران به دنبال هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در پی حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی هستند.

یکی از مقامات آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که نگرانی فزاینده‌ای وجود دارد که جمهوری اسلامی مقابله به مثل انجام دهد و خطر تشدید ناآرامی در منطقه را افزایش دهد.

از سویی دیگر، سران حکومت ایران علناً اعلام کرده‌اند که ایران مشکلات اقتصادی عمیقی دارد که بخشی از آن به دلیل تحریم‌های ایالات متحده ایجاد شده است. همچنین ماه‌ها طول کشید تا این حکومت ناآرامی‌های مردمی اخیر را سرکوب کند. جمهوری اسلامی خواهان جنگ بزرگی نیست که کشور را بی‌ثبات کند.

آیا جمهوری اسلامی در روز قدس حملات تلافی‌جویانه انجام می‌دهد؟

عاموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات اسرائیل، گفته است که حکومت ایران ممکن است آخرین جمعه ماه رمضان و روز قدس را برای پاسخ به حمله دمشق انتخاب کند که ممکن است به طور مستقیم یا از طریق نیابتی‌ها صورت گیرد.

یادلین که اکنون در مرکز بلفر مدرسه کندی در دانشگاه هاروارد شاغل است، گفته است که «من تعجب نمی‌کنم اگر ایران فردا وارد عمل شود. نترسید. برای فردا هماهنگ باشید.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی