Asset 2

اجتناب کاخ سفید از نامیدن چین و روسیه به عنوان «رژیم‌های شرور» 

امتناع کاخ سفید از اسم بردن روسیه به چین به عنوان رژیم‌های شرور
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک شورای امنیت ملی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید در واشنگتن در 31 مه 2023 صحبت می‌کند.(Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

یک خبرنگار روز چهارشنبه از کاخ سفید توضیح خواست که چرا دولت بایدن بارها از نامیدن دولت‌های روسیه و چین به عنوان «رژیم‌های شرور» خودداری کرده است. 

طی یک کنفرانس مطبوعاتی، خبرنگار ارشد نیوز مکس با اشاره به سخنان رونالد ریگان، رئیس جمهور آمریکا که رژیم شوروی را «محل شر» در جهان توصیف کرده بود، از جان کربی، پرسید چرا جو بایدن به دولت‌هایی که اردوگاه‌های کار اجباری یا جنگ‌های بی‌دلیل راه‌اندازی می‌کنند، برچسب «رژیم‌های شیطانی» را در نظر نگرفته است. 

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در پاسخ گفت: «این یک سؤال ساده نیست بلکه یک انتقاد است که شما به عنوان یک سؤال مطرح می‌کنید. شما دوست دارید که ما به این دو کشور برچسب بزنیم، اما رئیس جمهور بایدن سیاست خارجی را به این شکل انجام نمی‌دهد 

او همچنین ادامه داد: «شما می‌توانید مشاهده کنید که ما با مردم آمریکا و مردم دیگر کشورها و رهبران آنها با صراحت درباره رفتار آنها در صحنه جهانی و روابطمان با آنها صحبت می‌کنیم و در مورد آن بسیار بسیار صادق بوده‌ایم 

کربی با اشاره به سطح بالای «تنش‌ها» تأکید کرد که دولت آمریکا تمایل دارد خطوط ارتباطی با پکن را باز نگه دارد تا از بروز سوءتفاهم و احتمال «اشتباه محاسباتی» جلوگیری شود. 

ذوب در «روابط»

بایدن در کنفرانس خبری در پایان نشست گروه هفت در ژاپن گفت که انتظار دارد در دوره کوتاه مدت روابط با چین بهبود یابد و روند «آرامش» در آن مشاهده شود. 

بایدن وخامت کنونی روابط با چین را به «بالون احمقانه» نسبت داد که با تجهیزات جاسوسی در سراسر کشور پرواز کرد و سپس توسط یک جت جنگنده آمریکایی بر فراز اقیانوس اطلس سرنگون شد. 

کربی در پاسخ به سؤالی در مورد بالون جاسوسی چین، کمپین‌های اخیر جاسوسی سایبری و سرقت مالکیت معنوی و اینکه آیا عواقبی در پی خواهد داشت، اظهار داشت که کاخ سفید روابط خود با چین را به عنوان یک «رقابت» می‌بیند. 

وی افزود که همان‌طور که در نشست در هیروشیما توضیح داده شد رهبران گروه هفت در مورد نگرش خود به چین یکپارچه‌تر هستند و به تحریک‌های اقتصادی چین و سایر رفتارهای ناعادلانه آن پاسخ خواهند داد. 

کمپین جاسوسی سایبری چین
 

مایکروسافت و آژانس‌های اطلاعاتی غربی در ۲۵ می گزارش دادند که یک گروه هکر چینی تحت حمایت دولت، زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده را از سال ۲۰۲۱ هدف قرار داده است. 

تحلیلگران مایکروسافت این اقدام را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کمپین‌های جاسوسی سایبری توسط یک بازیگر تحت حمایت دولت چین توصیف کردند که طیف گسترده‌ای از زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده، از مخابرات گرفته تا مراکز حمل و نقل را هدف قرار می‌دهد. 

زمانی که اپک تایمز از کربی در مورد اینکه چگونه دولت ایالات متحده قصد دارد به این موضوع رسیدگی کند، او از اظهارنظر خودداری کرد. 

بعداً، سخنگوی شورای امنیت ملی با ارسال ایمیلی به اپک تایمز گفت: دولت ایالات متحده اقداماتی را برای تقویت زیرساخت‌های کشور در برابر حملات سایبری انجام داده است. 

این سخنگوی گفت: «دولت تمرکز بی‌وقفه‌ای بر بهبود امنیت سایبری خطوط لوله، سیستم‌های ریلی، سیستم‌های آبی و سایر خدمات حیاتی ما برای مقابله با برنامه پیچیده سایبری چین قرار داده است.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی