Search
Asset 2

کاخ سفید از چاقو خوردن ۴ شهروند آمریکایی در چین «عمیقاً نگران» است

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که از چاقو خوردن چهار شهروند آمریکایی در چین «عمیقاً نگران» است.
صحبت‌های جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در جلسه توجیهی مطبوعاتی کاخ سفید، ۲۴ آوریل ۲۰۲۴. (Jim Watson/AFP via Getty Images)

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که از چاقو خوردن چهار شهروند آمریکایی در چین «عمیقاً نگران» است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس با استفاده از حروف اختصاری پی‌آر‌سی به‌جای نام رسمی جمهوری خلق چین گفت: «ما از چاقو خوردن شهروندان آمریکایی در شهر جی‌لین چین عمیقاً نگران هستیم. تیم ما با شهروندان آمریکایی و همتایان خود در پی‌آر‌سی (مخفف انگلیسی جمهوری خلق چین) تماس گرفته تا مطمئن شود که به نیازهای قربانیان رسیدگی شده و اقدامات قانونی لازم در دست انجام هستند. برای قربانیان آرزوی بهبودی داریم.»

این حادثه روز دوشنبه رخ داد. براساس بیانیه پلیس محلی، یک مرد چینی هنگام قدم زدن در پارک بیشان در جی‌لین در شمال شرق چین به یک خارجی برخورد و با چاقو به او و سه خارجی دیگر حمله کرد. یک گردشگر چینی نیز که سعی داشت جلوی حمله را بگیرد، مجروح شد.

پلیس محلی گفت فرد مظنون مردی ۵۵ ساله به نام کویی است که روز دوشنبه بازداشت شد.

انگیزه او از این کار هنوز مشخص نیست.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه چین گفت تحقیقات در دست انجام است. لین جیان، سخنگوی وزارتخانه امور خارجه چین، روز سه‌شنبه در جلسه توجیهی به خبرنگاران گفت: «ارزیابی اولیه پلیس نشان می‌دهد که اتفاق نادری رخ داده است.»

چهار مجروح حادثه که از اساتید کالج کرنل در آیووا هستند، در دانشگاه بیهوا در شهر جی‌لین در استان لیائونینگ تدریس می‌کنند.

به گفته نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در چین، سه نفر از این چهار قربانی شهروند آمریکا هستند و نفر چهارم در آیووا سکونت دارد.

او افزود که از این حادثه خشمگین و عمیقاً نگران است.

آقای برنز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مأمور کنسولی آمریکا امروز برای ملاقات با ۴ قربانی حادثه به بیمارستان جی‌لین رفت که آن‌جا تحت درمان هستند.»

آدام زابنر، نماینده ایالت آیووا، گفت برادرش، دیوید زابنر، جزو مجروحان است.

آقای زابنر روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «دیوید دانشجوی دکترای دانشگاه تافتس است و برای تبادلات علمی بین کالج کرنل در مانت ورنون آیووا و دانشگاه بیهوا در جی‌لین به چین رفته است. دقایقی پیش با دیوید صحبت کردم. در حال بهبودی است و وضعیت خوبی دارد.»

فیلم‌ها و تصاویر این حادثه روز دوشنبه به‌طور گسترده در شبکه اجتماعی ایکس انتشار یافتند اما خبر این حادثه در همتای چینی ایکس، ویبو، که رژیم کنترل شدیدی روی آن دارد، پوشش داده نشد. رسانه‌های چینی از روز سه‌شنبه فقط بیانیه رسمی دولت را در رابطه با این حادثه بازنشر کرده‌اند.

کیم رینولدز، فرماندار جمهوری‌خواه آیووا، در بیانیه‌ای آنلاین در روز دوشنبه گفت که متعاقب «این حمله هولناک» با هیأت فدرال ایالتی و وزارت امور خارجه تماس گرفته است.

اشلی هینسون، نماینده جمهوری‌خواه آیووا، گفت تیم او با کالج کرنل در تماس است و هر کاری که بتواند خواهد کرد تا شهروندان ساکن آیووا در صحت و سلامت به خانه بازگردند. بیایید با هم برای سلامتی و امنیت آن‌ها دعا کنیم.»

این حادثه درحالی رخ داد که رژیم چین و آمریکا در بحبوحه افزایش تنش‌های دوجانبه بر سر مسائل تجاری، فناوری و حقوق بشری در پی تقویت تعاملات مردمی هستند.

رهبر حزب کمونیست چین اعلام کرد که قصد دارد طی پنج سال آتی ۵۰ هزار جوان آمریکایی را برای ادامه تحصیل به چین بکشاند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر به پکن در ماه آوریل روی نابرابری تبادل دانشجویان بین دو کشور تأکید کرد. در حال حاضر، کمتر از ۹۰۰ دانشجوی آمریکایی در چین تحصیل می‌کنند اما بیش از ۲۹۰ هزار دانشجوی چینی در مؤسسات آموزشی آمریکا نام‌نویسی کرده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا با استناد به «اجرای خودسرانه قوانین محلی، از جمله ممنوع‌الخروجی و خطر بازداشت‌های غیرقانونی» در سرزمین اصلی چین به آمریکایی‌ها توصیه کرده که در سفر به این کشور تجدیدنظر کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی