Search
Asset 2

کاخ سفید: تقویت اتحاد روسیه و چین «جای تعجب ندارد»

کاخ سفید می‌گوید هدف مشترک روسیه و چین کمونیستی به چالش کشیدن نظم مبتنی بر حکمرانی بین‌المللی است.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ۱۷ مه ۲۰۲۴ در شهر هاربین در شمال شرقی چین از اتومبیل خود پیاده می‌شود. (Alexander Ryumin/Pool/AFP via Getty Images)

کاخ سفید می‌گوید هدف مشترک روسیه و چین کمونیستی به چالش کشیدن نظم مبتنی بر حکمرانی بین‌المللی است.

پس از آن‌که رهبران روسیه و چین کمونیست دو مرتبه در مقابل دوربین‌ها در ۱۷ مه یکدیگر را در آغوش گرفتند، کاخ سفید گفت تقویت روابط راهبردی بین این‌دو کشور «جای تعجب ندارد.»

اظهارات آقای کربی درحالی مطرح می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، برای دومین‌بار در کمتر از یک سال گذشته به چین سفر کرده است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی دولت جو بایدن، در ۱۷ مه به خبرنگاران گفت: «وجه مشترک چین و روسیه، تمایل این‌دو کشور در به چالش کشیدن قوانین نظام بین‌الملل یا به چالش کشیدن شبکه ائتلاف‌ها و شراکت‌هایی است که آمریکا از آن‌ها نفع می‌برد. این‌دو کشور به دنبال راهی برای تقویت امنیت ملی یکدیگر هستند.»

او افزود: «چیزی در این دیدار وجود ندارد که باعث تعجب ما شود.»

آقای پوتین در دیدار با شی جین پینگ، رهبر رژیم کمونیستی چین، مجدداً بر طرح «شراکت نامحدود» که چند هفته قبل از لشکرکشی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ از آن صحبت کرده بود، تأکید کرد.

آن‌ها در ۱۶ مه یک بیانیه مشترک ۷هزار کلمه‌ای صادر کردند که از نزدیکی این‌دو کشور در بحبوحه فشارهای آمریکا بر سر جنگ روسیه علیه اوکراین و کمک‌های چین به مسکو حکایت دارد.

براساس ویدئوهایی که شبکه دولتی چین منتشر کرد، آقای شی که به ابراز علاقه به دیگر رهبران عادت ندارد، پس از روز نخست گفت‌و‌گوها در پکن با آقای پوتین دست داد و درحالی‌که لبخند می‌زد، او را در آغوش گرفت.

در چند ثانیه اول به نظر می‌رسید که پوتین مردد است اما بالاخره دست خود را دراز کرد و شی را در آغوش گرفت و این‌دو به خوش‌و‌بش با یکدیگر پرداختند. قبل از این‌که آقای پوتین با اتومبیل دولتی خود آن‌جا را ترک کند، رهبران دو کشور دوباره با یکدیگر دست دادند.

آقای کربی در پاسخ به پرسشی که درباره این ویدئو مطرح شد، از صحبت کردن درباره میزان صمیمیت دو رهبر طفره رفت.

آقای کربی گفت: «خوش‌بحال آن‌ها. از آن‌جا که این‌دو کشور به شیوه‌های مختلف در سراسر جهان علیه امنیت ملی ما اقدام می‌کنند، این‌که سعی دارند روابط فزاینده خود را تقویت کنند جای تعجب ندارد.»

او افزود: «اما سابقه همکاری این‌دو نفر قدمت چندانی ندارد. از این گذشته، مقامات دو دولت نیز لزوماً به یکدیگر اعتماد ندارند.»

نگرانی‌ها درخصوص حمایت حزب کمونیست چین از اقدامات جنگی روسیه در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. آمریکا بارها به پکن هشدار داده که از ارسال ماشین‌آلات، تراشه‌ها و دیگر تجهیزاتی که کاربرد غیرنظامی و نظامی دارند دست بردارد و به بازسازی قوای دفاعی مسکو کمک نکند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز در جریان گفت‌و‌گو با رهبر حزب کمونیست چین و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در اوایل ماه جاری پیام مشابهی به پکن داده بود. خانم فون در لاین ضمن اشاره به این‌که جنگ اوکراین موجودیت اروپا را تهدید می‌کند، از پکن خواسته بود که از تأمین تجهیزات دومنظوره که در میدان جنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند دست بردارد.

وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه توجیهی ۱۶ مه خود هشدار داد که حزب کمونیست چین باید بین ادامه حمایت از روسیه و ارتباط با غرب یکی را انتخاب کند.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «چین نمی‌تواند همه چیز را با هم داشته باشد» و افزود: «چین مدت‌هاست که بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت اروپا محسوب می‌شود.»

آقای پوتین آخرین روز از سفر خود را در شهر شمالی هاربین چین گذراند و از نمایشگاه چین و روسیه بازدید کرد. او همچنین با دانشجویان مؤسسه فناوری هاربین، برترین مؤسسه علوم تسلیحاتی چین، که تحت تحریم وزارت بازرگانی آمریکا نیز قرار دارد، دیدار کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ۱۷ مه ۲۰۲۴ با دانشجویان مؤسسه فناوری هاربین در شهر هاربین در شمال شرقی چین دیدار می‌کند. (Mikhail Metzel/Pool/AFP via Getty Images)

این نخستین سفر خارجی آقای پوتین از زمان آغاز دور شش ساله جدید ریاست‌جمهوری او در اوایل ماه جاری است. این امر ضمن تمدید حکمرانی ۲۴ ساله آقای پوتین، او را در مسیر تبدیل شدن به کهنه‌کارترین رهبر روسیه قرار داده است.

به گفته تحلیلگران، رهبر روسیه با انتخاب پکن به‌عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود در پنجمین دور ریاست‌جمهوری، نشان داده که حزب کمونیست چین چقدر برای مسکو حائز اهمیت است.

از زمان روی کار آمدن شی در سال ۲۰۱۲، پوتین بیش از ۴۰ مرتبه با او دیدار کرده است. رهبر حزب کمونیست چین نیز مسکو را به‌عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی خود از زمان آغاز بی‌سابقه سومین دوره ریاست‌جمهوری خود در مارس ۲۰۲۳ انتخاب کرد. شی در آن دیدار به پوتین گفت «تغییری در راه است که در ۱۰۰ سال گذشته اتفاق نیفتاده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی