Search
Asset 2

نتانیاهو خطاب به سازمان ملل: چرا در مقابل تجاوز به زنان اسرائیلی سکوت کرده‌اید؟

انتقاد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از سکوت جهان در برابر تجاوز به زنان اسرائیلی
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایگاه نظامی در تل آویو، اسرائیل، در بحبوحه نبردهای جاری بین اسرائیل و گروه تروریستی حماس صحبت می‌کند. (Abir Sultan/POOL/AFP via Getty Images)

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید که در برابر تجاوز شبه‌نظامیان حماس به زنان اسرائیلی و مثله کردن بدن آنان، تمام سازمان‌های حقوق بشری و دولت‌ها سکوت کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو یک روز بعد از دیدار با خانواده‌های گروگان‎های اسرائیلی، در کنفرانس مطبوعاتی گفت که «روایت‌های جانسوز» آزار جنسی و موارد بی‌سابقه‌ای از تجاوز جنسی حماس به زنان اسرائیلی را شنیده است، همان‌طور که بسیاری این روایت‌ها را شنیده‌اند.

وی با انتقاد از سکوت سازمان‌های حقوق بشری افزود: «از سازمان‌های حقوق زنان و حقوق بشر می‌پرسم، آیا خبر تجاوز جنسی به زنان اسرائیلی، جنایات هولناک، مُثله کردن جنسی به گوش شما رسیده؟ کدام جهنمی هستید؟»

پیش از این، کاخ سفید اعلام کرده بود که مدارک و تصاویری از تجاوز، سربریدن و مثله کردن قربانیان اسرائیلی در حمله هفتم اکتبر دریافت کرده است.

اخیرا جو بایدن نیز در یک مراسم جمع‌آوری کمک مالی برای کمپین انتخابات ریاست جمهوری در بوستون گفت: «گزارش تجاوز جنسی به زنان، تجاوز مکرر و قطع اعضای بدن درحالی‌که قربانیان هنوز زنده بودند، اهانت به اجساد زنان، ایجاد درد و شکنجه به زنان تا آخرین حد ممکن و سپس قتل آنان، هولناک است. جهان نمی‌تواند چشم خود را به روی آنچه می‌گذرد ببندد. این مسئولیت همه ما است، دولت‌ها، سازمان‌های بین‌‎المللی، جامعه مدنی و مشاغل که بی‌پرده و بی‌استثنا خشونت جنسی تروریست‌های حماس را شدیداً محکوم کنیم.»

پیش از این، فایننشال تایمز در مقاله‌ای تحت عنوان «نگاه چپ به اسرائیل یهودیان آمریکایی را مبهوت کرده است؛ انشعاب، حزب دموکرات را تهدید می‌کند» نوشته بود که اکثریت یهودیان آمریکا در حزب دموکرات عضو هستند، حزب چندپاره دموکرات آمریکا با آزمونی روبرو شده است که ممکن است بیشتر خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ نشان دهد.

روز دوشنبه، چهارم نوامبر نیز دولت اسرائیل، نشست ویژه‌ای با موضوع جنایات جنسی علیه زنان زنان اسرائیلی در مقر سازمان ملل برگزار کرد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در این نشست گفت: «در هفتم اکتبر، اسرائیل بیرحمانه‌ترین کشتار مردمش را از زمان هولوکاست به این سو از سر گذراند؛ جنایاتی که وحشیانه‌تر از جنایات داعش بودند، بعضی می‌گویند بدتر از جنایات نازی‌ها بود. خانواده‌ها را زنده در آتش سوزاندند، کودکان را مقابل چشم پدرومادرشان کشتند و پدر و مادر را مقابل چشم فرزندانشان به قتل رساندند، اما جنایت به همین ختم نشد. حماس، تجاوز و خشونت جنسی را به عنوان اسلحه جنگی بکار گرفت. تجاوز و مثله کردن دختران و دوره گرداندنشان در میان تماشاچی‌هایی که هورا می‌کشیدند، تصمیماتی نبودند که در یک لحظه گرفته شده باشند؛ این کارها از پیش برنامه‌ریزی شده بود.»

وی بخش زنان سازمان ملل را به داشتن استانداردهای دوگانه و دورویی متهم کرد و افزود: «سه سال و نیم است که اینجا نماینده اسرائیل هستم و هرگز شاهد چنین رفتار هولناکی از آژانس‌های سازمان ملل نبوده‌ام. آشکارا علیه زنان اسرائیلی تبعیض قائل می‌شوند.»

تایمز اسرائیل گزارش داده است که نهاد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان سازمان ملل بعد از حمله اسرائیل به غزه با صدور بیانیه‌ای در سیزدهم اکتبر، حمله هفتم اکتبر حماس را با حمله متقابل ارتش اسرائیل به غزه یکسان دانست و از اشاره به ماهیت تروریستی حماس و موارد تجاوزهای جنسی به زنان خودداری کرد.

بی‌بی‌سی نیز گزارش داده است که تعدادی از قربانیان در حین تجاوز، مثله و به قتل رسیده‌اند.

ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که شبه‌نظامیان حماس سوار بر خودرویی، جسد زنی را در شهر غزه می‎گردانند و عده‎ای آن‌ها را تشویق می‌کنند.

آسوشیتدپرس به نقل از پزشکان معالج گزارش داده است که دست‌کم ده تن از گروگان‌های زن و مرد که به دست حماس اسیر شده بودند، در دوره اسارت مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

حماس موارد آزار و تجاوز جنسی را رد کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی