Search
Asset 2

واکنش‌های گسترده به سخنرانی حسین موسویان در نشست فرماندهی استراتژیک آمریکا 

سخنرانی حسین موسویان سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان در نشست سالیانه فرماندهی استراتژیک آمریکا
حسین موسویان سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان (Irna)

حضور و سخنرانی حسین موسویان سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان در نشست سالیانه «فرماندهی استراتژیک آمریکا» با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد و از آن به عنوان ترویج شرارت نام بردند. 

حسین موسویان که در دوران محمد خاتمی عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود و در زمان ترور مخالفان جمهوری اسلامی در رستوران میکونوس در آلمان، سفیر جمهوری اسلامی در این کشور بود، در ۲۵ مرداد، در همایش «فرماندهی استراتژیک آمریکا» ماجراجویی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و غنی‌سازی اورانیوم در حد نظامی را «خودکفایی هسته‌ای» خواند. 

در این نشست که شمار زیادی از افسران نظامی، مقامات سیاسی، امنیتی و چهره‌های آکادمیک آمریکایی حضور داشتند موسویان پیشنهادهایی را نیز برای بهبود روابط غرب با جمهوری اسلامی از قبیل «همکاری اقتصادی و تکنولوژیک بجای تحریم»، « گفتگوی جامع و فراگیر با تهران» و «افزایش همکاری‌های آکادمیک، فرهنگی و اجتماعی» با حکومت تهران مطرح کرد. 

دعوت از موسویان برای سخنرانی در این رویداد با واکنش‌های منفی بسیاری روبرو شد. 

در همین رابطه علیرضا نادر تحلیلگر سیاست بین‌الملل و پژوهشگر مؤسسه آمریکایی راند در شبکه X که قبلاً توییتر نامیده می‌شد این اقدام را غیرقابل‌باور دانست. 

او با انتشار پستی در X نوشت « باورکردنی نیست که فرماندهی استراتژیک ایالات متحده از حسین موسویان، یکی از مقامات سابق جمهوری اسلامی مرتبط با ترور مخالفان ایرانی برای سخنرانی در سمپوزیوم خود دعوت می‌کند 

شی‌یوئه وانگ محقق آمریکایی چینی‌تبار دانشگاه «پرینستون» که موسویان نیز در همان دانشگاه به عنوان پژوهشگر مشغول است نیز در پلتفرم X حضور او در نشست فرماندهی استراتژیک آمریکا را ترویج شرارت نامید و نوشت: «بیایید آن را «آزادی آکادمیک» بنامیم که تحت آن انواع شرارت مجاز است، به شرطی که برخی برنامه‌های حزبی چپ را پیش ببرد!» 

حساب کاربری «اقدام برای ایران» در X  نیز در همین رابطه نوشت: «حسین موسویان هنگام صحبت در مورد ترس برایان هوک، نماینده سابق آمریکا در امور ایران و همسرش از ترور احتمالی پس از ترور قاسم سلیمانی در مصاحبه‌ای با تلویزیون رژیم اسلامی، لبخند می‌زند و همچنان فرماندهی استراتژیک ایالات متحده او را به عنوان سخنران به سمپوزیوم خود دعوت کرد!» 

همچنین کسری اعرابی، سرپرست برنامه ایران در مؤسسه تونی بلر با انتشار پستی نوشت: «جواد ظریف زمانی که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود، آشکارا اعلام کرد که معتقد است موسویان «کاملاً به رژیم وابسته است». واقعاً حیرت‌انگیز است که از او برای ایراد سخنرانی به همایش «فرماندهی استراتژیک آمریکا» دعوت شده است.» 

سارا راویانی، فعال حقوق بشر ایرانی-آمریکایی نیز موسویان را سخنگوی رژیم ایران نامید و در پلتفرم X نوشت: «چرا فرماندهی استراتژیک ایالات متحده از موسویان، سخنگوی رژیم ایران به عنوان سخنران دعوت کرده؟ موسویان یکی از مقامات سابق رژیم اسلامی است که زمانی به تلاش برای ترور مقامات آمریکایی افتخار می‌کرد. کنگره باید فوراً تحقیقاتی را در این مورد آغاز کند.» 

همچنین رضا بهروز پزشک ایرانی ساکن آمریکا در شبکه X نوشت: «کسی که همایش فرماندهی استراتژیک ایالات متحده آمریکا را سازماندهی کرده، حداقل باید تحقیقاتی در مورد پیشینه سخنرانان انجام می‌داد. کار در پرینستون نه کسی را که مضمون به این است که مغز متفکر اقدام تروریستی بوده را به یک «دانشمند» تبدیل می‌کند و نه او را از گذشته جنایت‌کارانه‌اش تبرئه می‌کند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی