Search
Asset 2

اعتصاب گسترده کسبه در سقز و جو امنیتی شدید در این شهر 

اعتصاب گسترده کسبه در سقز
(Public Domain)

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی منابع خبری و شبکه‌های اجتماعی، تعداد زیادی از کسبه و بازاریان سقز در استان کردستان، در اعتراض به تغییرات هدفمند در آرامستان آیچی و از دید خارج‌کردن مزار مهسا امینی، دست به اعتصاب زده‌اند. 

پیش‌تر فراخوانی برای اعتصاب کسبه و مغازه‌داران این شهر منتشر شده بود که از عموم مردم می‌خواست روز سه‌شنبه در اعتراض به تغییرات ایجاد شده برای از دید خارج‌کردن مزار مهسا امینی و همچنین در اعتراض به بازداشت دسته‌جمعی شماری از خانواده‌های دادخواه و اذیت و آزار آن‌‌ها، دست به اعتصاب بزنند. 

روز جمعه هفته گذشته، شماری از خانواده‌های دادخواه شهرهای دهگلان، سنندج و دیواندره هنگامی که برای حضور بر سر مزار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در شهر سقز و بوکان به این شهرها سفر کرده بودند، بازداشت شدند. 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از وضعیت شهر سقز نشان می‌دهد تقریباً تمامی مغاره‌های این شهر تعطیل است و تعداد بسیار زیادی از کسبه و بازاریان با فراخوان اعتصاب همراهی کرده‌اند. 

برخی گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که بخشی از بازاریان شهر سنندج نیز به اعتصاب عمومی شهر سقز پیوسته‌اند. 

همچنین سازمان حقوق بشری هه‌نگاو که بر روی موضوعات مرتبط با نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین متمرکز است گزارش داد که نیروهای امنیتی به صورت پرشمار در نقاط مختلف سقز مستقر شده و «درصدد به خشونت کشیدن برپایی تجمع اعتراضی» برآمدند. 

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری نیروهای حکومتی مسیرهای منتهی به شهرداری سقز را که قرار بود تجمع اعتراضی مقابل ساختمان آن برگزار شود، به طور کامل مسدود کرده‌اند. 

طی چند روز گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه نهادهای امنیتی با فشار بر فرمانداری و شهرداری سقز از آنها خواسته‌اند تا با ایجاد تغییراتی در آرامستان «آیچی»، مزار مهسا امینی را از دید و دسترس عموم خارج کنند. بر اساس این گزارش‌ها علت موقعیت مزار مهسا امینی در آرامستان سقز و قرارداشتن در مسیر جاده اصلی، دسترسی به این مکان برای عموم آسان است و مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند تا با تخریب جاده اصلی و ایجاد تغییرات در آرامستان، مزار مهسا را از دید عموم پنهان کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی