Search
Asset 2

رژیم چین نگرانی‌های سازمان بهداشت جهانی در مورد شیوع ذات‌الریه را رد کرد

چین نگرانی‌ سازمان بهداشت جهانی درباره ذات‌الریه را رد کرد
کودکان و والدینشان در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۳ در یک بیمارستان کودکان در پکن در حال انتظار می‌باشند. (JADE GAO/AFP via Getty Images)

چین به درخواست سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای داده‌هایی درباره افزایش بستری شدن در بیمارستان‌های تنفسی و خوشه‌های ذات‌الریه تشخیص داده نشده در کودکان و بزرگسالان در سراسر کشور پاسخ داده است.

توجه سازمان بهداشت جهانی در مورد شیوع «پنومونی تشخیص داده نشده» است که در سراسر کشور چین در حال گسترش است و بسیاری از کودکان بیمار بیمارستان‌های چین را تحت فشار قرار داده‌اند. اما گزارش شده است که شیوع این بیماری در چین به بزرگسالان نیز سرایت کرده است و گزارش شده است که بسیاری از کادر پزشکی مبتلا شده‌اند و همچنین موارد احتمالی در یک کشور همسایه گزارش شده است.

در ۲۳ نوامبر، سازمان بهداشت جهانی یک کنفرانس تلفنی با مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری حزب کمونیست چین و بیمارستان کودکان پکن در مورد درخواست رسمی خود برای داده‌های مربوط به شیوع ذات‌الریه در کودکان برگزار کرد.

مقامات حزب کمونیست چین به درخواست سازمان بهداشت جهانی پاسخ دادند و گفتند که هیچ «عارضه بیماری‌زای غیرمعمول یا جدیدی» در مناطق مختلف از جمله پکن و استان لیائونینگ یافت نشده است و هیچ تظاهرات بالینی غیرطبیعی پیدا نشده است. حزب کمونیست چین افزایش کلی در بیماری‌های تنفسی را تایید کرد اما گفت که این امر توسط عوامل بیماری‌زای شناخته‌شده متعدد ایجاد می‌شود.

ProMED، یک سیستم نظارت بر سلامت عمومی جهانی که شیوع بیماری‌های انسانی و حیوانی را در سرتاسر جهان نظارت می‌کند، در ۲۱ نوامبر اطلاعیه‌ای صادر کرده بود که در آن به تشریح گزارشی از یک اپیدمی گزارش‌شده از «پنومونی تشخیص داده نشده» در کودکان در چین پرداخته بود و مشکوک بود که یک پاتوژن ناشناخته باعث شیوع این بیماری شده است. این موضوع باعث شد سازمان بهداشت جهانی، چین را زیر سوال ببرد.

مقامات چینی سپس در ۲۱ نوامبر ادعا کردند که پاتوژن های متعدد تنفسی، مانند ویروس آنفولانزا، RSV، SARS-CoV-2 که باعث کووید۱۹می‌شود، و مهمتر از همه ویروس پنومونی مایکوپلاسما، باعث ایجاد عفونت های تنفسی مختلط می‌شوند که در سراسر کشور مشاهده می شود.

سازمان بهداشت جهانی درباره واکنش چین گفت: «برخی از این افزایش‌ها زودتر از آنچه که در گذشته تجربه کرده‌اند در این فصل اتفاق می‌افتند، اما با توجه به برداشته شدن محدودیت‌های کووید۱۹ غیرمنتظره نیستند، همانطور که در کشورهای دیگر تجربه شده است.»

این سازمان افزود: سازمان بهداشت جهانی از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارد و با مقامات ملی چین در تماس نزدیک است.

در ۲۴ نوامبر، ProMED پیامی از سوی دکتری به نام رابین موتز ارسال کرد که در آن گفت: من از یک پزشک همکار در چین شنیده‌ام که «پنومونی تشخیص داده نشده» به کودکان محدود نمی شود. پنومونی ویروسی یک اپیدمی است و همه گروه های سنی را درگیر می‌کند.»

شان لین، استادیار دپارتمان علوم زیست پزشکی در دانشگاه فی‌تیان و میکروبیولوژیست سابق ارتش ایالات متحده، گفت که وقتی ویروس کووید۱۹ یا ویروس حزب کمونیست چین با سایر ویروس‌های تنفسی یا باکتری‌های پنومونی مایکوپلاسما همکاری می‌کند تا از سیستم ایمنی بدن عبور کند، عفونت های جدی‌تری رخ می دهد که باعث سندرم ریه سفید و سایر شرایط در ریه‌ها می‌شود.

او گفت: «کووید۱۹ واقعاً هرگز در چین ناپدید نشده است و من فکر می‌کنم مقامات هنوز آن را پنهان می‌کنند.»

از اواسط اکتبر، بسیاری از کودکان به ذات الریه مبتلا شده‌اند، از تب رنج می برند و حتی علائم ریه سفید را نشان می‌دهند، همانطور که قبلاً از عفونت‌های جدی کووید۱۹ در مناطق مختلف چین دیده شده بود. این موارد در ماه نوامبر به شدت افزایش یافت و بزرگسالان و بیمارستان‌های چین را تحت تأثیر قرار داد.

ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بیمارستان طب چینی استان لیائونینگ در ۲۳ نوامبر مملو از بیماران است.

پست‌های رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بیماری تنفسی در چین بر بزرگسالان نیز تأثیر منفی می‌گذارد و بسیاری از کارکنان پزشکی، معلمان و والدین آلوده می‌شوند و مجبور به مرخصی از کار هستند.

یک پرستار در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین در ۲۱ نوامبر در رسانه‌های اجتماعی پستی ارسال کرد که بخش اطفال بیمارستانش پر از بیمار است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی