Search
Asset 2

درخواست سازمان بهداشت جهانی برای انتشار اطلاعات منشأ کرونا از سوی همه کشورها

تدروس آدهانوم گبریسوس (رئیس سازمان جهانی بهداشت)
رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) تدروس آدهانوم گبریسوس در جریان نشستی در مقر WHO در ژنو، سوئیس، در 24 مه 2021 (LAURENT GILLIERON/POOL/AFP via Getty Images)

سازمان بهداشت جهانی از دولت‌هایی که اطلاعاتی در مورد منشأ همه‌گیری کرونا دارند خواست که این اطلاعات را منتشر کنند.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که تعداد زیادی از مقامات ایالات متحده عنوان کردند که همه‌گیری کووید۱۹ ممکن است ناشی از نشت آزمایشگاهی در چین باشد.

تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در ۳ مارس گفت: «اگر هر کشوری اطلاعاتی در مورد منشأ همه‌گیری دارد، ضروری است که این اطلاعات را با جامعه علمی بین‌المللی و سازمان بهداشت جهانی به اشتراک بگذارد

این درخواست پس از آن مطرح شد که کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، هفته گذشته به فاکس نیوز گفت که این دفتر تشخیص داده است که منبع همه‌گیری کووید۱۹ «به‌احتمال زیاد یک حادثه آزمایشگاهی بالقوه در ووهان» چین بوده است.

سخنان مدیر اف‌بی‌آی تقریباً سه سال پس از آن عنوان شد که گمانه‌زنی‌هایی از انتشار ویروس کرونا از مؤسسه ویروس‌شناسی P4 ووهان مطرح شده بود. هرچند رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های اصلی در اقدامی تحت عنوان حقیقت‌سنجی، این گمانه‌زنی‌ها و اطلاعات را با عنوان «کم‌اهمیت» یا حتی «اطلاعات نادرست» برچسب‌گذاری کردند.

اولین موارد عفونت COVID-19 در اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان ثبت شد. مقامات حزب کمونیست چین ادعا کرده‌اند که ویروس ابتدا در بازار ماهی‌فروشان این شهر منتقل شده است، البته حزب کمونیست چین در سال ۲۰۲۱ مانع تحقیقات محققان سازمان بهداشت جهانی درباره منشأ ویروس کرونا در ووهان شدند.

تدروس قبریسوس در اظهارات هفته گذشته خود تأکید کرد که سازمان بهداشت جهانی نمی‌خواهد هیچ دولت یا سازمانی را مقصر بداند. در عوض این سازمان به دنبال آن است که «درک خود را از چگونگی شروع این بیماری همه‌گیر ارتقا ببخشد تا بتواند خود را برای پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر آینده آماده کند.»

در اوایل همه‌گیری کرونا سازمان بهداشت جهانی پس از آنکه تدروس و سایر مقامات، حزب کمونیست چین را به دلیل «شفافیت» آنها در مقابله با کووید۱۹ تحسین کردند، مورد انتقاد قرار گرفت و تدروس به دلیل داشتن روابط با رهبری حزب کمونیست چین بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

بهتازگی مدیر اف‌بی‌آی درباره ویروس کووید۱۹ در یک برنامه تلویزیونی گفت: «شما در مورد نشت احتمالی یک آزمایشگاه تحت کنترل دولت چین صحبت می‌کنید که میلیون‌ها آمریکایی را کشته است، و این دقیقاً همان قابلیتی است که ویروس برای آن طراحی شده است.»

وی خاطرنشان کرد که تحقیقات این اداره هنوز طبقه‌بندی‌شده است و او نمی‌تواند جزئیات زیادی را به اشتراک بگذارد. او همچنین گفت که حزب کمونیست چین با تحقیقات ایالات متحده همکاری نکرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی