Search
Asset 2

شمار آوارگان جهان از مرز ۵۰ میلیون نفر گذشت

: شمار آوارگان جهان در پایان سال ۲۰۱۳ به بیش از ۵۱ میلیون و ۲۰۰ ‌هزار نفر رسیده که این تعداد از جنگ جهانی دوم به این سو بی‌‌‌‏سابقه است. (Matthias Hangst/Getty Images)
: شمار آوارگان جهان در پایان سال ۲۰۱۳ به بیش از ۵۱ میلیون و ۲۰۰ ‌هزار نفر رسیده که این تعداد از جنگ جهانی دوم به این سو بی‌‌‌‏سابقه است. (Matthias Hangst/Getty Images)
شمار آوارگان جهان در پایان سال ۲۰۱۳ به بیش از ۵۱ میلیون و ۲۰۰ ‌هزار نفر رسیده که این تعداد از جنگ جهانی دوم به این سو بی‌‌‌‏سابقه است. (Matthias Hangst/Getty Images)

سازمان ملل متحد، جمعه ۳۰ خردادماه همزمان با روز جهانی آوارگان در گزارشی از افزایش وحشتناک شمار آوارگان سراسر جهان در سال میلادی گذشته خبر داد.

طبق این گزارش، شمار آوارگان جهان در پایان سال ۲۰۱۳ به بیش از ۵۱ میلیون و ۲۰۰ ‌هزار نفر رسیده که این تعداد از جنگ جهانی دوم به این سو بی‌‌‌‏سابقه است.

این آمار که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (آنکر) و براساس منابع به‌‌‌‏دست آمده از دولت‌ها و سازمان‌های مرد‌‌‌‏م‌‌‌‏نهاد گردآوری شده، بیانگر آن است که جمعیت افراد آواره نسبت به سال پیش‌‌‌‏از آن، ۶میلیون نفر افزایش داشته است.

این افراد شامل کسانی هستند که پناهجو شده یا به خارج از کشور فرار کرده و یا در داخل کشور خود به منطقه‌‌‌‏ای دیگر گریخته‌‌‌‏اند.

به‌‌‌‏گفته‌‌‌‏ی این سازمان علت اصلی این رشد بی‌‌‌‏سابقه، جنگ سوریه بوده که سبب متواری شدن ۲.۵ میلیون نفر در خارج از کشور و آوارگی ۶.۵ میلیون نفر دیگر در داخل این کشور شده است.

علاوه‌‌‌‏بر این وقوع بحران‌‌‌‏های متعدد در آفریقا در سال گذشته، به‎‌‌‌‏خصوص در آفریقای مرکزی و سودان، بر شمار این آوارگان و پناهجویان افزوده است.

البته آمار منتشر شده بدون احتساب شمار آوارگان ناشی از حمله‌‌‌‏ی خشونت‌‌‌‏بار گروه داعش به شهرهای عراق بوده که گفته می‌‌‌‏شود صدها هزار نفر براثر این رویداد به‌‌‌‏سوی مناطق دیگر متواری شده‌‌‌‏اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌‌‌‏گوید که از مجموع آوارگان سال ۲۰۱۳، تعداد ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کشور خود فرار کرده‌‌‌‏اند.

همچنین ۱میلیون و ۱۰۰هزار نفر نیز به کشورهای دیگر که اغلب صنعتی هستند تقاضای پناهنگی داده‌‌‌‏اند و سایر افراد نیز به عللی نظیر جنگ‌‌‌‏های داخلی و بروز مشکلات معیشتی در پی آن، در خاک کشور خود آواره شده‌‌‌‏اند.

این گزارش نشان می‌‌‌‏دهد که از میان این ارقام سرسام‌‌‌‏آور تنها ۴۱۴ هزار نفر از آوارگان به موطن خود بازگشته‌اند.

«آنتونیو گوتراس»، رئیس سازمان آنکر، ضمن ارائه‌‌‌‏ی پیشنهادهایی برای مقابله با این معضل، از دولت‌‌‌‏ها خواست اختلاف‌های خود را کنار گذاشته و راه حل‌هایی برای منازعات جاری در سودان جنوبی، سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی و مناطق دیگر بیابند.

وی همچنین بر نیاز فوری به کمک مالی بیشتر برای کاهش آمار آوارگان و امدادرسانی به آنها تأکید کرد.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی