Search
Asset 2

ویولون نواز نامدار جهان بیان کرد که شن‌‏یون عمیقاً شخص را به فکر وا می‌‏دارد

چارلز کَسِلمَن در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴ از تماشای نمایش‌‌‏های هنری شن‌‌‏یون در سالن تئاتر روچستر لذت برد. (عکس با اجازه از شبکه تلویزیونی ان‌‌‏تی‌‌‏دی)
چارلز کَسِلمَن در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴ از تماشای نمایش‌‌‏های هنری شن‌‌‏یون در سالن تئاتر روچستر لذت برد. (عکس با اجازه از شبکه تلویزیونی ان‌‌‏تی‌‌‏دی)
چارلز کَسِلمَن در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴ از تماشای نمایش‌‌‏های هنری شن‌‌‏یون در سالن تئاتر روچستر لذت برد. (عکس با اجازه از شبکه تلویزیونی ان‌‌‏تی‌‌‏دی)

روچستر، نیویورک_ ویولون‌‏نواز مشهور جهانی «چارلز کَسِلمَن» سال گذشته به‌‌‏تماشای شن‌‌‏یون رفته بود. امسال او تنها نبود. وی از دوستش نیز تقاضا کرده بود که با هم از تماشای نمایش «فوق‌‌‏العاده» شن‌‌‏یون لذت ببرند.

آقای کَسِلمَن در ۲۹ آوریل، در سالن تئاتر روچستر بعد از دیدن نمایش گفت: «این نمایش، نمایشی استثنایی و فوق‌‌‏العاده است.»

در طول زندگی حرفه‌‏ای و ممتاز طولانی خود به‌‏عنوان یک ویولون‌‏نواز، آقای کَسِلمَن در مقام تک‌‏نواز با ارکسترهای اندک ولی نامداری همچون فیلادلفیا، بوستون، مسکو، نیویورک و شانگ‌‏های همکاری کرده است. پروفسور کَسِلمَن همچنین از سال ۱۹۷۵ تاکنون استاد ویولون‌‏ در مدرسه موسیقی شرقی دانشگاه روچستر می‌‏باشد.

نظر وی درمورد ارکستر شن‌‏یون که نقش اصلی را در هم‌‏زمانی و هماهنگی با رقص‌‏های روی صحنه داشت، چنین بود: « موسیقی زیبا بود، خیلی خوب بود، آواهای آن خیلی مناسب و با یکدیگر خیلی یک‌‏پارچه بودند. به‌‏خوبی رهبری می‌‏شد. همه‌‏چیز بسیار خوب بود. من صدای آلات موسیقی بادی زیادی را می‎شنیدم و فکر می‌‏کنم که آن‌‏ آلات موسیقی، معمولی نبودند. آلات موسیقی کلاسیک در این ارکستر بسیار زیبا نواخته شدند.»

ارکستر شن‌‏یون در رابطه با این موضوع ‌‏که آلات موسیقی غربی را با آلات موسیقی چینی ترکیب کرده است، منحصر به‌‏فرد می‌‏باشد. وب‌‏سایت شن‌‏یون بیان می‌‏کند: «این که بتوان درمیان آواهای موسیقی شرق و غرب هارمونی به‌‏وجود آورد امکان‌‏پذیراست». خیلی‌‏ها برای به‌‏وجود آوردن هماهنگی بین این دو تلاش کردند ولی شکست خوردند، اما توانایی ترکیب یک‌‏پارچه‌‏ی این دو سیستم و ساختن یک آوای تازه و با هارمونی، چیزی‎‌‏ست که نمایش‌‏های هنری شن‌‏یون را منحصر به‌‏فرد می‌‏کند. همچنین در این وب‌‏سایت چنین توصیف شده که: «این چگونگی دست‌‏یابی به این تأثیر است: یک ارکستر سمفونی غربی پایه را می‌‏نوازد، درحالی‌‏که آلات موسیقی سنتی چینی، ملودی را رهبری می‌‏کنند.»

آقای کَسِلمَن اظهار کرد که موسیقی خیلی خوب رقص را پوشش می‌‏داد و درخور و مناسب بود.

وی بیان کرد: « از موسیقی خیلی خوب بهره بردند. این رقصنده‌‏ها فوق‌‏العاده هستند. بدیهی‎‌‏ست که خیلی خوب تعلیم دیده‌‏اند. خیلی خلاق و خیلی روان می‌‏رقصیدند، رقصنده‌‏های بی‌‏نظیری هستند.»

وی همچنین بیان کرد که از تلفیق کردن پشت صحنه‌‏ی دیجیتالی متحرک در نمایش که صحنه‌‏های نفس‌‏گیر آن با رقصنده‌‏های روی سن در تقابل بود نیز لذت برده است.

«من عاشق طریقه‌‏ی تلفیق تصاویر متحرک با این حرکات زنده در نمایش شدم… این کار بسیار هوشمندانه، تخیلی و خلاقانه‌‏ است.»

عمیق‌‏تر اندیشیدن درباره‌‏ی مسائل

آقای کَسِلمَن گفت که شن‌‏یون نمایشی زیباست و همچنین موجب بازتاب مسائل عمیق‌‏تری در شخص می‌‏شود.

«خود نمایش بسیار زیباست، اما آن همچنین موجب می‌‏شود که شما درباره‌‏ی مسائل عمیق‌‏تر بیندیشید. کاری می‌‏کند که درباره‌‏ی افکار خودتان بیندیشید. خودتان را آزمایش کنید و به چیزی که به آن باور دارید و این‌‏که چه چیزی از خودتان می‌‏خواهید فکر کنید و این نمایش برای شما الهام‌‏بخش می‌‏شود که این‌‏چنین بیندیشید. فکر می‌‏کنم این کاری فوق‌‏العاده است.»

شن‌‏یون مستقر در نیویورک توسط گروهی از هنرمندان کلاسیک برجسته‌‏ی چینی به هدف و ماموریت احیای فرهنگ ملهم از الوهیت شکل گرفت.

آقای کَسِلمَن اظهار داشت که ماموریت شن‌‏یون «کاملاً قابل توجه است» و این‌‏که وی هرمرتبه که شن‌‏یون را دیده چیز جدیدی از آن یاد گرفته است.

«من سال گذشته که به شن‌‏یون آمده بودم کمی درباره تاریخ چین یاد گرفتم، اما هر بار که می‌‏آیم بیشتر یاد می‌‏گیرم. محتوای درون رقص‌‏ها، احساس خوبی به انسان می‌‏دهد.»

وی همچنین اشاره کرد که: «خیلی الهام بخش و نیز خیلی زیبا بود. فکر می‌‏کنم که یک شخص احساسی از … چقدر فرهنگ برای افراد مختلف مهم هست و این‌‏که چقدر فرهنگ به افراد نیرو می‌‏دهد و آن‌‏ها را غنی می‌‏سازد.»

 

گزارشی از تریسی جو و تلویزیون ان‌‏تی‌‏دی

نمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های هنری شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون مستقر در نیویورک چهار تور نمایشی دارد که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏طور همزمان در سراسر دنیا برنامه‌‌‌‌‌‌‏ی هنری خود را اجرا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏توانید به سایت هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون مراجعه فرمایید.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز به هنرهای نمایشی شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون همچون یک رخداد فرهنگی قابل توجه در عصر ما نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏کند. ما با افتخار از سال ۲۰۰۶ نظرات تماشاگران شن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏یون را پوشش داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ایم.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی