Search
Asset 2

رویترز: سفر شی به اروپا ممکن است اختلافات غرب بر سر استراتژی چین را آشکار کند

شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین در افتتاح کنگره ملی چین در سالن بزرگ مردم در ۵ مارس ۲۰۲۴ در پکن، چین، شرکت می‌کند. (Kevin Frayer/Getty Images)
شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین در افتتاح کنگره ملی چین در سالن بزرگ مردم در ۵ مارس ۲۰۲۴ در پکن، چین، شرکت می‌کند. (Kevin Frayer/Getty Images)

رئیس‌جمهور چین هفته آینده برای اولین بار در پنج سال گذشته در سفری به اروپا می‌رود که ممکن است اختلافات اروپایی‌‏ها را بر سر تجارت با پکن و اینکه چگونه این قاره خود را به عنوان قطبی بین ایالات متحده و چین قرار می‌دهد، آشکار کند.

به نوشته رویترز، «شی جین پینگ» در حالی به فرانسه، صربستان و مجارستان سفر می‌کند که اتحادیه اروپا تهدید کرده است که تعرفه‌هایی را بر صنعت خودروهای برقی و انرژی سبز چین اعمال خواهد کرد.

رویترز نوشته است که با توجه به اینکه اقتصاد چین با «باد مخالف» مواجه است و ایالات متحده درهای اقتصاد خود را به روی شرکت‌های چینی بسته است، اتحادیه اروپا می‌تواند وزنه‌ای برای پکن باشد.

این در حالی است که تحلیلگران می‌گویند که ۲۷ عضو اتحادیه اروپا کاملاً همسو نیستند و این امر توانایی آنها را برای شکل دادن به تفکر چینی تضعیف می‌کند.

این دیدار همچنین تحت‌الشعاع نگرانی اروپا در مورد حمایت چین از اقتصاد روسیه در زمان جنگ علیه اوکراین قرار دارد.

به نوشته رویترز، لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفته است که سفر شی به توسعه روابط چین و اروپا و تلاش‌های جدید برای صلح و ثبات در جهان کمک می‌کند.

این ادعا در حالی مطرح شده که متیو دوشاتل، کارشناس ارشد موسسه مونتین در فرانسه گفته است که هدف شی خنثی کردن برنامه امنیت اقتصادی اتحادیه اروپا، از جمله تهدیدات تعرفه‌ای آن، با بهره‌برداری از اختلافات داخلی در این قاره است.

دوشاتل در مورد استراتژی چین در قبال اروپا گفته است که «فاکتور بسیار قویِ تفرقه بیانداز و حکومت کن وجود دارد. این پنهان نیست و کاملا آشکار است».

شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی مدت‌هاست که از محدودیت دسترسی به بازار چین و رقابت ناعادلانه شکایت دارند.

کمیسیون اروپا حق انحصاری اجرای سیاست تجاری برای کل اتحادیه اروپا را دارد، اما در داخل این بلوک، کشورهای عضو اتحادیه برای توافق در مورد چگونگی رفع عدم تعادل تجاری تلاش کرده‌اند.

ماکرون درباره روابط تجاری اتحادیه اروپا هشدار داده است که اگر اتحادیه اروپا در مواجهه با «یارانه‌های بیش از حد» چین و آمریکا اجازه معافیت از قوانین رقابتی خود را صادر نکند، خطر پسرفت را در پی دارد.

او در مصاحبه ای با اکونومیست که روز پنجشنبه منتشر شد، گفته است که «ما بیش از حد قانون‌گذاری می‌کنیم، به اندازه کافی سرمایه‌گذاری نمی‏کنیم، به اندازه کافی محافظت نمی‌کنیم».

به نوشته رویترز، اولاف شولز، صدراعظم آلمان در ماه آوریل «شی جین پینگ» را برای دسترسی بهتر به بازار چین برای شرکت‌های آلمانی تحت فشار قرار داده است.

این خبرگزاری نوشته است که شکاف نگران‌کننده‌ای بین موضع آلمان در مورد چین از یک سو و موضع فرانسه و کمیسیون اروپا از سوی دیگر باز شده است.

همچنین در صربستان و مجارستان، هرگونه اظهارنظر عمومی شی در مورد روسیه با بررسی دقیق مواجه خواهد شد.

مجارستان همچنین در گذشته با بیانیه‌های اتحادیه اروپا در انتقاد از چین در مورد حقوق بشر مخالفت کرده است.

ناظران گفته‌اند که انتخاب صربستان و مجارستان توسط شی جین پینگ برای نزدیک‌تر کردن دو کشور اروپایی طرفدار روسیه و دریافت‌کنندگان بزرگ سرمایه‌گذاری چین، طراحی شده است.

الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان گفت که از سفر شی مفتخر شده است و او انتظار دارد که توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور که اکتبر گذشته امضا شد، از اول جولای اجرایی شود.

به نوشته رویترز، تحلیلگران چینی می‌گویند شی می‌تواند از توقفگاه خود در بلگراد، که مصادف با بیستمین سالگرد بمباران سفارت چین توسط ناتو در آنجا است، برای اجرای دستور کار چین علیه ناتو استفاده کند.

شن دینگلی، محقق روابط بین‌الملل مستقر در شانگهای، ارتباط با صربستان و مجارستان را بخشی از تلاش‌های چین برای تعمیق اختلافات در غرب توصیف کرد.

چین همچنین تلاش‌های روسیه را برای سرزنش آمریکا و ناتو به دلیل ارسال تسلیحات به کی‌یف افزایش داده است.

شی قرار است در اواخر ماه می، میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در چین باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی