Asset 2

یوسف مهراد و صدرالله فاضلی‌زارع به بند عمومی بازگردانده شدند

بازگزداندن یوسف مهراد و صدرالله فاضلی‌زارع به بند عمومی
(Irna)

بر اساس گزارش‌‌های منتشر شده توسط فعالان حقوق بشری، طی روزهای گذشته حکومت جمهوری اسلامی موج گستردهای از اجرای احکام اعدام به راه انداخته است و ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعلام کرده که تنها طی روز ۵ شنبه دست‌کم ۱۲ نفر اعدام شده‌اند. 

در پی ایجاد موج حمایتی در شبکه‌های اجتماعی و تجمع خانواده و شهروندان مقابل زندان اراک، یوسف مهراد و صدرالله فاضلی‌زارع، دو زندانی که به اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم و برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند، به بند عمومی بازگردانده شدند. 

همچنین وب‌سایت حقوق‌بشری «حال وش» خبر داد که دست‌کم ۱۸ شهروند بلوچ از جمله دو زن، در هفته جاری و ظرف پنج‌روز، در زندان‌های کشور با اتهاماتی مانند ارتکاب قتل اعدام شدند. 

افزایش شدید اجرای احکام اعدام در زندانهای مختلف ایران، با واکنش شدید شهروندان و شخصیتهای شناخته شده روبرو شد. 

همچنین روز گذشته گزارش‌هایی از اعدام قریبالوقوع از یوسف مهراد و صدرالله فاضلی زارع، زندانیان عقیدتی که پیش‌تر با اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم شده بودند منتشر شد و گفته شد این دو نفر برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند. 

انتشار این خبر واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ضمن اعتراض به این اقدام، خواهان حضور مردم در برابر زندان اراک برای جلوگیری از اعدام این دو نفر شدند. 

شاهزاده رضا پهلوی نیز شب گذشته با انتشار یک توییت خواهان لغو حکم اعدام این دو نفر شد. 

او در صفحه توییت خود نوشته بود: «گزارش‌هایی نگران‌کننده در خصوص اجرای حکم اعدام دو زندانی عقیدتی در اراک طی ساعات آینده منتشر شده است. از همه مدافعان آزادی بیان در ایران و سراسر جهان می‌خواهم که برای نجات جان یوسف مهراد و صدرالله فاضلی زارع، و لغو حکم اعدام آنها به جمهوری اسلامی فشار بیاورند.» 

شاهزاده رضا پهلوی در پایان تأکید کرده بود که «اجازه ندهید که این رژیم خونخوار، جان دو انسان دیگر را تنها به دلیل ابراز باور و عقیده بگیرد 

همچنین کمال جعفری‌یزدی، سخنگوی شورای ملی تصمیم و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنهای صدور حکم اعدام برای یوسف مهراد و صدرالله فاضلی‌زارع به اتهام سب‌النبی را محکوم کرد. 

او خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: اعدام به‌خاطر اعتقادات جنایت است و در صورت اجرای حکم اعدام این دو جوان، من علیه شما بیرق به دست می‌گیرم. 

در پی ایجاد موج حمایتی در شبکه‌های اجتماعی و تجمع خانواده و شهروندان مقابل زندان اراک، حساب کاربری «دادبان» در توییتر که به کنشگران مشاور حقوقی می‌دهد با انتشار توییتی از انتقال این دو زندانی به بند عمومی خبر داد و نوشت: این دو از انفرادی به بند عمومی بازگردانده شده‌اند، اما همچنان جان آنها در خطر است. 

از سوی دیگر مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، امروز در خطبه‌های نمازجمعه این شهر در واکنش به اعدام شهروندان بلوچ گفت: حکومتی که ملت خود را می‌کشد قابل اعتماد نیست. 

او با خطاب قرار دادن مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «شما مگر برای مردم این استان کاری ایجاد کرده‌اید، کارخانه‌ای زده‌اید؟ برای مردمی که گرسنه‌اند و آب ندارند و از ناچاری و برای پانصد هزار یا یک میلیون تومان مواد مخدر قاچاق می‌کنند، فقط هنر اعدام‌کردن را بلدید 

این روحانی اهل‌سنت در ادامه افزود: «قوانین اعدام در ایران با قوانین شریعت اسلام و با قوانین بین‌المللی همخوانی ندارد.»  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی