Search
Asset 2

زلنسکی ترامپ را به اوکراین دعوت کرد و گفت او نمی‌تواند طی ۲۴ ساعت صلح برقرار کند 

دعوت ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده و رد ادعای ترامپ به برقراری صلح اوکراین و روسیه
ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین (President Of Ukraine/Flickr)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در ۵ نوامبر از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده دعوت کرد به اوکراین سفر کند و ادعای او را مبنی بر اینکه در صورت انتخاب مجدد می‌تواند ظرف ۲۴ ساعت در اوکراین صلح برقرار کند رد کرد. 

دونالد ترامپ در ماه مارس، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا را متهم کرد که جنگ روسیه و اوکراین را مدیریت نکرده است و گفت که می‌تواند در ۲۴ ساعت این معضل را حل کند. 

ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز وعده داد که اگر به کاخ سفید راه یابد و جنگ هنوز ادامه داشته باشد «طی ۲۴ ساعت و در مذاکره با زلنسکی و پوتین» به جنگ پایان می‌دهد.  

اگرچه او در مورد اینکه چگونه این کار را انجام خواهد داد، جزئیاتی ارائه نداد و گفت که نمی‌خواهد استراتژیاش را فاش کند و عنوان کرد که حل این تنش «یک مذاکره بسیار آسان» خواهد بود. 

دونالد ترامپ گفت: «من ظرف یک روز مشکل را حل خواهم کرد، صلحی بین آنها برقرار خواهد شد.» 

اما روز گذشته ولودیمیر زلنسکی که با شبکه تلویزیونی NBC گفت‌وگو می‌کرد ادعای رئیس جمهور سابق امریکا را رد کرد. 

هنگامی که مجری این شبکه تلویزیونی نظر رئیس جمهور اوکراین درباره سخنان ترامپ را پرسید او در پاسخ گفت: «من از ترامپ دعوت می‌کنم به اوکراین بیاید، اگر او می‌تواند به اینجا بیاید، من به ۲۴ دقیقه نیاز دارم – بله، ۲۴ دقیقه، نه بیشتر – تا به ترامپ توضیح دهم که او نمی‌تواند این جنگ را مدیریت کند. او به دلیل وجود پوتین نمی‌تواند صلح را به ارمغان آورد 

زلنسکی توضیح داد که ترامپ نمی‌تواند صلح را برقرار کند مگر اینکه با واگذاری سرزمین‌های اوکراین به فدراسیون روسیه موافقت کند. 

رئیس جمهور ادامه داد: «اگر او نخواهد سرزمین ما را به این مرد وحشتناک – به پوتین – واگذار کند، اگر نخواهد که استقلال ما را بدهد، نمی‌تواند این جنگ را مدیریت کند.» 

مجری این برنامه همچنین از زلنسکی پرسید که آیا فکر می‌کند در صورت انتخاب مجدد ترامپ، ایالات متحده به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد که زلنسکی از دادن پاسخ مستقیم به این پرسش خودداری کرد و گفت: «من واقعاً نمی‌دانم 

او افزود: «من فکر می‌کنم که این موضوع تنها به نهاد ریاست‌جمهوری وابسته نیست، فکر می‌کنم که به نظر مردم آمریکا و جامعه شما وابسته است. فکر می‌کنم که این مهم‌ترین مسئله است. فکر می‌کنم که در ایالات متحده و اتحادیه اروپا، نگرش مردم عادی مهم است. این حمایت آن‌ها، پول آن‌ها است و به آن‌ها بستگی دارد 

با این حال حمایت مردم عادی آمریکا و قانونگذاران از اوکراین در حال کاهش است. اگرچه زمانی هر دو حزب آمریکا موافق کمک به اوکراین بودند اما نگرش‌ها نسبت به جنگ روسیه و اوکراین به طور فزاینده‌ای تغییر کرده است. 

بسیاری از جمهوری‌خواهان، از جمله نمایندگان مجلس و سنا، در مورد مداخلات خارجی ایالات متحده به رویکرد «اول آمریکا» روی آورده‌اند و می‌گویند که این کشور نباید درگیر تنش‌ها در مناطق دوردست شود. 

در همین حال، دموکرات‌ها حمایت مستمر خود از اوکراین را به عنوان مبارزه اخلاقی خیر علیه شر و دموکراسی علیه استبداد معرفی می‌کنند و به حمایت از این کشور اصرار دارند. 

جو بایدن، یکی از حامیان سرسخت اوکراین است و قول داده است که تا زمانی که اوکراین موفق به شکست روسیه و بازیابی سرزمین‌های خود نشود، از این کشور حمایت خواهد کرد و اخیراً لایحه‌ای که به کنگره در همین خصوص ارائه کرده است.این لایحه درخواست کمک به اوکراین، اسرائیل و پروژه‌های بین‌المللی دیگر مبلغ ۱۰۶ میلیارد دلار را در بر دارد. 

با این حال مایک جانسون، رئیس تازه مجلس نمایندگان، علی‌رغم مخالفت‌های قبلی با کمک بیشتر به اوکراین، آماده اعطای بودجه بیشتر در ازای تقویت امنیت مرزی ایالات متحده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی