Asset 2

زلنسکی در واکنش به بریدن سر یک اسیر اوکراینی؛ «روسیه از داعش بدتر است»

ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین
ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین (Twitter)

پس از انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از بریدن سر یک سرباز اوکراینی به دست سربازان روسی، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین، روسیه را با گروه داعش مقایسه کرد. 

مقامات اوکراین روز چهارشنبه به دنبال انتشار ویدئویی که نشان می‌دهد سربازان روسی در حال بریدن سر یک اسیر اوکراینی با چاقو از خود فیلم می‌گیرند، نسبت به این حرکت غیرانسانی واکنش نشان دادند. 

بر اساس این گزارش، اوکراین از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست که درباره این جنایت تحقیق کند. 

رویترز با تأکید بر این که قادر به تایید فوری صحت یا منشأ این ویدئو در رسانه‌های اجتماعی نیست، نوشت که این ویدئو، مردی با یونیفرم نظامی در حال بریدن سر مرد دیگری است که بازوبند زردرنگ سربازان اوکراینی را به بازو دارد. در این فیلم صدای افرادی شنیده می‌شود که با زبان روسی قاتل را تشویق می‌کنند. 

زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در پیامی ویدئویی گفت: «جهان نباید نادیده بگیرد که این هیولاهای روس چقدر راحت آدم می‌کشند». 

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1646067913932132352

او در این ویدئو روسیه را «بدتر از داعش» خواند و گفت: جهان باید ببینید که «چگونه یک اسیر اوکراینی اعدام شده است 

او افزود: «آنها مسئول همه این اتفاقات هستند و باید بر این تروریسم پیروز شد» 

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، هم در توییتی نوشت: «ویدئوی وحشتناکی از جداکردن سر یک اسیر جنگی اوکراینی توسط نیروهای روسیه در فضای مجازی منتشر شده است 

او با اشاره به شورای امنیت سازمان ملل که روسیه ریاست دوره‌ای‌اش را در ماه جاری میلادی بر عهده گرفته است، افزود: «نامعقولانه است که روسیه که بدتر از داعش است، ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد 

وزیر خارجه اوکراین همچنین نوشت: «تروریست‌های روس باید از اوکراین و از سازمان ملل متحد اخراج شوند و به‌خاطر جنایات خود پاسخگو باشند.» 

در ژنو، هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین گفت که از دیدن ویدئوهای «فوق‌العاده وحشتناک» منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی شوکه شده است. 

به گفته این گروه، علاوه بر صحنه سربریدن، ویدئوی دیگری اجسادی با اندام‌های قطع شده که ظاهراً اسیران جنگی اوکراینی هستند را نشان می‌دهد. 

هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین گفت: «متأسفانه، این فقط یک حادثه نیست. آخرین حوادث نیز باید به‌درستی بررسی شوند و عاملان آن باید مسئول و پاسخگو باشند.» 

با این حال کرملین این ویدئو را «وحشتناک» توصیف کرد، اما گفت که صحت آن باید بررسی شود. مسکو درگذشته جنایاتی که توسط نیروهایش در طول درگیری انجام شده را رد کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی