Asset 2

آلودگی باعث شده زنان باردار چینی مجبور به ترک روستاها شوند

آلودگی آب در چین
(STR/AFP/Getty Images)
آلودگی آب در چین
(STR/AFP/Getty Images)

در حالی که این روز‌‏ها مردم ایران در برخی مناطق کشور با آلودگی هوا و ریزگرد‌‏ها دست و پنجه نرم می‌‏کنند، مردم در برخی مناطق چین نیز از آلودگی آب و هوا در عذابند.

 در روستای دالیویینگ از منطقه مرکزی چین در هنان تمامی درها و پنجره‌‌‏ها در طول شبانه‌‌‏روز بسته است. اسیدِ پخش شده در هوا بسیار شدید است و فقط عده‌‌‏ی کمی از مردم توان جلوگیری از ورود آن به منزل را دارند.

آب آشامیدنی نیز شبیه نشاسته به‌‌‏نظر می‌‌‏آید. رنگ رودخانه زرد مایل به قرمز است. منبع آلودگی روستای دالیویینگ، کارخانه‌‌‏ی تولید دارو در چند کیلومتری آن‌‌‏ است.

یکی از ساکنین روستای دالیویینگ از توابع شهر نانیانگ از استان هنان در چین می‌‌‏گوید: «زندگی در اینجا مایوس کننده است، ما حتی به‌‌‏خاطر بوی شدید جرات بیرون رفتن نداریم. زمانی که بیرون می‌‌‏روم نمی‌‌‏توانم چشمانم را باز نگه دارم.»

به گزارش CCTV بسیاری از زنان باردار چینی تا زمان به‌‌‏دنیا آمدن فرزندانشان تصمیم به ترک روستا گرفته‌‌‏اند.

از زمان باستان مردم بومی برای آب آشامیدنی روی منابع سطحی زمین حساب کرده‌‌‏اند، ولی در حال حاضر کسی جرات نوشیدن آن را ندارد. روستاییان می‌‌‏گویند طعم آب شور است. گزارش CCTV نشان می‌‌‏دهد که وقتی روستاییان مقداری از آب چاه را می‌‌‏جوشانند، در سطح آن ماده‌‌‏ای روغنی شناور و رسوبی سفید شبیه نشاسته دیده می‌‌‏شود.

به گزارش CCTV هیچ‌‌‏کس تمایل به دست زدن به آب ندارد چون بعد از لمس آن به بیماری‌‌‏های پوستی همراه با خارش مبتلا می‌‌‏شوند.

همچنین صنعت کشاورزی به دلیل آلودگی آب تحت تاثیر قرار گرفته و کیفیت و کمیت آن در طول سال کاهش داشته است.

یکی از کاربران اینترنت چین اظهار می‌‌‏کند که بسیاری از شهروندان چینی درباره‌‌‏ی پیشینه‌‌‏ی سیاسی کارخانه‌‌‏ی تولید دارو و بی‌‌‏توجهی مسئولین حکومتی این سوال را مطرح کردند که « چنین آبی باید به مسئولین وزارت محیط‌‌‏ زیست داده شود تا ببینیم که آیا می‌‌‏توانند آن را بنوشند. این کارخانه‌‌‏ی تولید دارو باید از پشتوانه‌‌‏ای قوی‌‌‏ برخوردار باشد.»

همانطور که آلودگی آب و هوا در چین بدتر می‌‌‏شود، بعضی از استانداری‌‌‏ها و شرکت‌‌‏های تجاری مزارع خود را برای فراهم کردن محصولات غذایی مخصوص برای ارگان‌‌‏های دولتی آماده می‌‌‏کنند. با در نظرگرفتن سرعت پخش‌‌‏ آلودگی کیفیت این منابع نیز سوال برانگیز خواهد بود.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی