Asset 2

آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏‌‌‏های ته‌‌‏نشین شده در آب‌‌‏ها، سلامت مردم چین را تهدید می‌‌‏کند

آنتی بیوتیک در آب های چین
(China Photos/Getty Images)
آنتی بیوتیک در آب های چین
(China Photos/Getty Images)

نتایج یک بررسی ۱۰ ساله درباره‌‌‏ی آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏های موجود در محیط زیست چین نشان می‌‌‏دهد، مقادیر انبوهی از مواد شیمیایی در آب‌‌‏های سطحی و زیرزمینی این کشور رسوب کرده که می‌‌‏تواند به‌‌‏شکل جدی و گسترده‌‌‏ای برای سلامت افراد مخاطره آمیز باشد.

موسسه‌‌‏ی ژئوشیمی گوانگجو، که زیرنظر آکادمی علوم چین است، با بررسی آب‌‌‏های زیرسطحی ۵۸ منطقه از سراسر چین، وجود غلظت بالایی از آنتی بیوتیک‌‌‏ها را در این آب‌‌‏ها تأیید کرده است.

براساس این تحقیقات، در مناطق پرجمعیت نزدیک رودخانه‌‌‏ی «های‌‌‏هی» و رودخانه‌‌‏ی «مروارید»، رسوبات آنتی‌‌‏بیوتیک به بیش‌‌‏از ۱۶۸ کیلوگرم در هر مایل مربع (حدود ۳.۵ مترمربع) می‌‌‏رسد.

مواد شیمیایی عمدتاً منابع آبی را تحت تأثیر قرار می‌‌‏دهند، چراکه این مواد از طریق دفع ادرار و مدفوع درنهایت به محیط زیست وارد می‌‌‏شوند.

طبق گزارش‌‌‏ها، از ۱۶۲۰۰۰ تن آنتی بیوتیک‌‌‏ استفاده شده در چین در سال ۲۰۱۳، حدود ۴۸ درصد توسط انسان مصرف شده و مابقی در حیطه‌‌‏ی دامپزشکی به‌‌‏کار رفته است.

درحالی که چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده‌‌‏ی آنتی بیوتیک‌‌‏ها در جهان محسوب می‌‌‏شود، این کشور فاقد هرگونه سیستم نظارت بر تولید و دفع آنتی‌‌‏بیوتیک در این کشور است.

پژوهش‌‌‏ها نشان می‌‌‏دهد، ۳۶ نوع آنتی‌‌‏بیوتیک متداول در چین استفاده و دفع شده که شایع‌‌‏ترین آنها آموکسی سیلین است.

«شیائو یونگونگ»، استاد دانشگاه علوم پزشکی ژجیانگ می‌‌‏گوید: «میزان مصرف آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏ها در کشور ما همواره یک راز بوده، چراکه دولت هیچ اطلاعاتی در این مورد در اختیار قرار نمی‌‌‏دهد.»

در اوایل سال ۲۰۰۸، شیائو و گروه تحقیقاتی او اذعان داشتند که میزان مصرف آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏ها بین ۱۵۰هزار تا ۲۰۰هزار تن در سال است.

همچنین نتایج پژوهش دیگری که از دانشگاه علم و صنعت شرق چین در ماه می ۲۰۱۴ منتشر شد، نشان می‌‌‏دهد که آب‌‌‏های سطحی در چین حاوی ۶۸ نوع آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏ هستند.

یکی از مهم‌‌‏ترین عوارض شیوع مصرف آنتی‌‌‏بیوتیک مقاومت به دارو است. به گزارش CRI،رادیو دولتی چین، هرساله بیش ‌‌‏از ۸۰هزار نفر در این کشور به سبب مقاومت در برابر دارو جان خود را ازدست می‌‌‏دهند که این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به یک میلیون نفر خواهد رسید.

 در ماه آوریل سال جاری، دانشگاه «فوندان» شانگهای، با آزمایش روی هزار کودک بین ۸ تا ۱۱ ساله، پی‌‌‏ برد که در ادرار بیش‌‌‏از ۵۸ درصد از آنان آنتی‌‌‏بیوتیک وجود دارد.

بیش‌‌‏از یک چهارم از این کودکان دارای بیش‌‌‏از دوگونه آنتی‌‌‏بیوتیک و حتی برخی دارای شش نوع بودند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «آنتی‌‌‏بیوتیک‌‌‏‌‌‏های ته‌‌‏نشین شده در آب‌‌‏ها، سلامت مردم چین را تهدید می‌‌‏کند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی