Search
Asset 2

آیا چین با تغییر سیاست تک فرزندی، تغییر خواهد کرد؟

کودکان پیش دبستانی از دومین مدرسه پرجمعیت فنی در رودونگ استان جیانگ سو درچین ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
کودکان پیش دبستانی از دومین مدرسه پرجمعیت فنی در رودونگ استان جیانگ سو درچین ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ (JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)
کودکان پیش دبستانی از دومین مدرسه پرجمعیت فنی در رودونگ استان جیانگ سو درچین ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
کودکان پیش دبستانی از دومین مدرسه پرجمعیت فنی در رودونگ استان جیانگ سو درچین ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ (JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)

روز پنج‌شنبه ۷ آبان، رهبران ارشد حزب کمونیست چین، از جلسه‌ی چهار روزه که برای ترسیم دوره‌ی پنج ساله اصلاحات شدید برای رفع مشکلات اقتصادی چبن تشکیل شده بود،‌‌‏ بیرون آمدند.

اما مهمترین نتیجه‌ی پنجمین پلنوم حزب کمونیست چین، تغییر سیاست تک فرزندی به دو فرزندی بود که حداقل ۲۰ سال طول می کشد تا نتیجه اقتصادی آن به ثمر بنشیند.

خبرگزاری شینهوا (سخنگوی حزب کمونیست چین) در توییتر (که در چین فیلتر است) نوشت: «چین سیاست تک فرزندی را کنار گذاشت و به همه‌ی زوج‌های چینی اجازه داده می‌شود که دو فرزند داشته باشند.»

این رسانه دولتی گفت که تغییر سیاست کنترل زاد و ولد، عدم توازن جمعیتی در چین را دگرگون کرده و اقتصاد بیمار چین در بلند مدت و کوتاه مدت بهبود پیدا می‌کند. این رسانه دولتی از سیاست کنترل جمعیت حزب حمایت کرد.

کارشناسان معتقدند که سیاست دو فرزندی فقط تغییرات اندکی در جمعیت چین به‌ همراه خواهد آورد و رشد به سرعت در حال سقوط چین را نجات نخواهد داد.

گروه‌های حقوق بشر گفتند که چین سیاست‌های سخت‌گیرانه کنترل جمعیت خود را کم نکرده است، نقض حقوق بشر در زمینه باروری ادامه خواهد یافت.

اولویت‌های اشتباه

در سرمقاله‌ی یک وب‌‌‏سایت آنلاین خبری جدید دولتی، تحت عنوان «سیاست دو فرزندی» آمده است: «منابع انسانی، برای سرمایه گذاری بلند مدت است، به خاطر این‌که حاصل بیشتر و دوام طولانی تری دارد و در کوتاه مدت افزایش سرمایه گذاری و مصرف را در پی دارد و نهایتاً افراد جوانی که به خاطر قانون تولد جدید به دنیا می‌آیند منبع بزرگی از انرژی برای احیا مردم چین می‌شوند.»

«چنگ شیائونونگ»،‌‌‏مدیرعامل مرکز مطالعات مدرن چین مستقر در پرینستون نیوجرسی و دستیار سابق ژائو زیانگ گفت که اولویت انجام کار‌‌‏ها برای حزب کمونیست چین جابجا شده‌‌‏اند.

چنگ طی مصاحبه‌ی تلفنی گفت: «در حال حاضر چین در بدترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۷۸ است. زمانی که یک کشتی در حال غرق شدن است، کاپیتان بگوید که عشق بورزید و ما باید بچه‌های بیشتری داشته باشیم؟ آیا این راه درست نجات کشتی است؟»

وی گفت : «به ویژه در مورد پلنوم پنجم، زمانی که حزب قرار است برای اصلاح اقتصاد عقب مانده چین برنامه‌ای ارائه دهد، اعلام این خبر نگران کننده است. اگر موضوع بچه در الویت است، پس حکومت شایستگی انتخاب راه حل را ندارد. واقعاً خطرناک است.»

آمار رسمی از رشد ۶.۹ درصد در سه ماهه سوم سال خبر می‌دهد، که از ۷ درصد پیش‌بینی شده پایین‌تر است. اما اقتصاددانان وضعیت اقتصادی را خیلی بدتر از این دانستند و ارقام اخیر کردیت سوئیس، نرخ رشد واقعی را روی بیش از ۳ درصد قرار داده است.

خیلی جزئی و نسبتاً کم

به گفته‌ی رسانه‌های دولتی، ‌‌‏سیاست دو فرزندی، عدم تعادل جنسیتی و وضعیت جمعیت به سرعت در حال پیر شدن چین را بهبود می‌بخشد و افرادی که برای مراقبت از سالخوردگان نیاز است را فراهم می‌کند.

با توجه به آخرین آمار سازمان ملل متحد، چین دارای نرخ تولد ۱.۵۵ به ازای هر زوج است. میانگین آمار جهانی ۲.۵۱ کودک است، در حالی که ایالات متحده ۱.۸۹ کودک است. پیش بینی شده است تا سال ۲۰۵۰ سن بیش از ۳۶ درصد جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری در حال حاضر چین، بیش از ۶۰ سال باشد.

بر اساس گزارش یک بانک اطلاعاتی جهانی، نسبت مردان به زنان در چین ۱۱۹ مرد به ۱۰۰ زن است.

«نیکلاس اِبراِستاد»،‌‌‏اقتصاددان سیاسی و جمعیت‌‌‏شناس موسسه‌ی اینترپرایز آمریکا طی مصاحبه‌‌ی تلفنی گفت: «اجرای سیاست دو فرزندی انتظار می‌رود فقط تاثیر بسیار جزئی و نسبتاً کم بر جمعیت و اقتصاد بگذارد.»

اِبراِستاد اضافه کرد که همسایگان چین مانند تایوان، هنگ کنگ و کره جنوبی با وجود نداشتن سیاست کنترل جمعیت، در حال حاضر از سطح بسیار پایین زاد و ولد برخوردارند؛ که این موضوع هم اکنون خسارت زیادی برایشان ببار آورده است.

وی گفت: با وجود کاهش کنترل جمعیت و پایین بودن نرخ باروری شهرها به نسبت روستاها،‌‌‏ ممکن است تقاضای زیادی برای داشتن فرزند بیشتر وجود نداشته باشد و این در حالیست که دولت تمایلی برای چشم پوشی از کنترل جمعیت ندارد.

«ویلیام ویلسون»، از اقتصاددانان ارشد سابق، به همراه ارنست و یانگ نتیجه مشابهی را طرح کردند. او در مصاحبه‌ای تلفنی گفت: «سیاست کنترل جمعیت حزب تغییر زیادی نخواهد کرد، شاید کمی زاد و ولد افزایش یابد، اما نه زیاد.»

ویلسون که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ در پکن زندگی کرده، بر اساس مشاهداتش می‌گوید که جوانان به دنبال سرگرمی بیشترهستند و تمایلی به داشتن خانواده بزرگ‌‌‏تر ندارند. امروزه به خاطر درآمد محدود خانواده‌ها، فقط برای داشتن یک بچه برنامه ریزی کرده‌اند.

شهروندان چینی که در اینترنت اظهار نظر کرده‌اند با این امر موافقند. کاربری از شهر شیان در چین مرکزی در سایت Sina Weibo که سایتی محبوب برای اظهار نظر در چین است، نوشت: «یافتن مهد کودک سخت است، ثبت نام در مدرسه سخت است، مراقبت‌های پزشکی سخت است …. چطور می‌توانیم بچه بیاوریم .»

برادر بزرگ بدنتان را کنترل می‌‌‏کند

 گروه‌های حقوق بشر با داشتن مستنداتی مبنی بر جنایات انجام شده از زمان آغاز سیاست تک فرزندی در اوایل سال ۱۹۸۰، اقدامات حزب کمونیست چین، که برادر بزرگ در چین نامیده می شود، در کنترل جمعیت را محکوم کرده‌اند.

طی سال‌ها کمیسیون بهداشت و خانواده‌ی ملی حزب مجبور به اجرای سقط جنین و عقیم سازی زوج‌هایی بود که بیش از یک فرزند می‌آورند. از آن‌جا که برای چینی‌ها داشتن فرزند پسر اولویت دارد، از بین بردن فرزندان دختر رایج است و این امر باعث عدم تعادل جنسیتی در چین شده است.

با این حال رژیم چین مدعی است که کنترل بر زاد و ولد شهروندان به خاطر خیر آن‌هاست.

پس از اعلام سیاست دو فرزندی، سخنگوی حزب در سرمقاله‌ روزنامه People’s Daily نوشت: «هدف نهایی از کنترل جمعیت برای ایجاد زندگی بهتر برای مردم و حفاظت از حقوق مدنی‌‌‏شان است.»

«ویلیام نی» محقق چین در سازمان عفو بین‌الملل در آزادی مطبوعات، در پاسخ او گفت: «دولت هیچ برنامه‌ای برای کسب و کار فرزندانی که قرار است مردم داشته باشند ندارد. اگر چین در مورد احترام به حقوق بشر جدی است، باید به این کنترل تهاجمی و تنبیهی بر روی تصمیم گیری مردم برای داشتن فرزند پایان دهد.»

علاوه بر داشتن سیاست دو فرزندی مقامات باید سقط جنین مادرانی که سندی برای اجازه تولد فرزندشان ارائه نمی‌دهند متوقف کنند.

«ریج لیتلجان»، بنیانگذار و رئیس سازمان غیر دولتی بین‌المللی حقوق زنان بدون مرز در ایمیلی گفت: «زوج‌ها هنوز برای تولد فرزند اول یا دومشان باید مدرک ارائه بدهند در غیر اینصورت در معرض سقط جنین اجباری قرار می‌گیرند.»

لیتلجان اضافه کرد، اگر خانواده‌ای بدون داشتن مجوز قانونی صاحب فرزند سوم شود، پس از اجرایی شدن سیاست دو فرزندی بازهم مجبور به سقط جنین خواهد شد.

«استیون موشر»، رئیس موسسه‌ی تحقیقات جمعیت ویرجینیا، سیاست کنترل جمعیت حزب کمونیست چین را محکوم کرد و معتقد است که حزب حتی می‌تواند زوج‌ها را مجبور به داشتن فرزند کند.

موشر در یک نشریه آزاد نوشت: «در حال حاضر زوج به داشتن فرزند دوم مجاز شده است. اما انتظار نداشته باشید این کار متوقف شده است، دولت برای کنترل باروری به هر میزان که در نظر دارد، هر کار لازم است انجام خواهد داد. »

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی