Search
Asset 2

اعلام برندگان مسابقات نقاشی بین‎المللی ۲۰۱۴ تلویزیون NTD

«ایوان» از ساندرا کاک، ایالات متحده (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)
«ایوان» از ساندرا کاک، ایالات متحده (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)
«ایوان» از ساندرا کاک، ایالات متحده (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)

نیویورک – رأی داوران مسابقات بین‌المللی نقاشی ۲۰۱۴ تلویزیون NTD به نقاشی‌ها براساس برجستگی‌ها و منحنی‎های تصاویر نبود. در مراسم اعطای جوایز که در سه‎شنبه شب برگزار شد، هیچ‎کدام از آثار برجسته‎ای که به مرحله‎ی پایانی راه پیدا کرده بودند، مدال طلا نگرفتند. امسال اولین سالی است که جایزه‏ی برتر بدون صاحب ماند.

این رقابت بخشی از یک سلسله برنامه‎های شبکه‎ی تلویزیونی NTD است که هدف آن ارتقاء هنرهای سنتی شرق و غرب است. هدف مسابقات نقاشی فیگور انسان، ترویج تبادل فرهنگ و هنر نقاشی فیگور با استفاده از روش‌های کلاسیک واقع‎گرایانه‎ی غربی است.

معیارهای داوران برای انتخاب بهترین‌ها بسیار سخت‌گیرانه بود. آن‎ها نه‎تنها به تکنیک و مفهوم کلی اثر توجه داشتند، بلکه درک هنرمندان از اهمیت هنر در حفظ ارزش‎های مقدس نیز برایشان از اهمیت ویژه‎ای برخوردار بود.

به‎گفته‏ی پروفسور «ژانگ کانلون»، رئیس کمیته‏ی داوری، «ما برای نتیجه‎گیری این‎جا نیامده‎ایم؛ می‎خواهیم در آینده‎ی هنر پیش‌گام باشیم.»

از نظر داوران، آینده‎ی هنر باید همچون نمونه‎های ایده‎آل رنسانس باشد؛ دقت در تصویر‎گری، محتوایی که به هنرمند و بیننده تعالی می‎بخشد و وفادار به تکنیک سنتی نقاشی رنگ و روغن.

در انتها، ژانگ توضیح داد که چرا امثال مدال طلا به هیچ‎کدام از آثار تعلق نگرفت: «برخی‎از آثار محتوای خوبی داشتند اما تکنیک با محتوای آن برابری نمی‎کرد. تکنیک‎های برخی از نقاشی‎ها امیدوارکننده بود اما تأثیرات نقاشی مدرن در آن هویدا بود.»

بنابراین امسال، مدال نقره بالاترین نشان افتخار بود. چهار هنرمند مدال نقره را از آن خود کردند. «وانگ جینگ» و «لی بن» از چین، داستان «فالون دافا» (یا فالون گونگ) را به‎تصویر کشیدند و «گابریل پیکارت» و «ساندرا کاک»، پرتره‎هایی از زنان جوان خانواده‎شان را به‎نمایش گذاشتند.

«ایمان راسخ» از لی بن، چین (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)

ایمان راسخ

نقاشی وانگ به‎نام «شادی صعود از نردبان بهشت»، پرتره‏ی یک زن جوان چینی است که کتاب «جوآن فالون» را  محکم در آغوش گرفته است. جوآن فالون آموزه‎های اصلی روش معنوی فالون دافا است. به‎نظر می‎رسد که او قادر است بهشت و ملکوت را که بر بالای سرش گشوده شده، ببیند.

وانگ از سال ۱۹۹۵، فالون دافا را تمرین می‎کند.

وی اظهار داشت: «قصد داشتم حالت پرورش ذهن را در هنگام خواندن کتاب به‎تصویر بکشم. این کتاب قانون عالم را شرح می‎دهد، راه یک انسان خوب بودن و منشأ بشریت را نشان می‎دهد. می‎خواستم انرژی نیک‎خواهانه‎ای که در هنگام تمرین فالون دافا انسان را احاطه می‎کند، شادی و حس قدردانی که یک تزکیه‎کننده در ذره ذره‎ی سلول‎هایش حس می‎کند را نشان دهم.»

«ایمان راسخ» از لی بن، چین (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)

از زمانی که فالون دافا زیر آتش حزب کمونیست چین در سال ۱۹۹۹ قرار گرفت تا به‎ امروز، تمرین‎کنندگان در چین ایمان خود را از‎دست نداده‎اند و نه‌تنها به افشا کردن آزار و اذیت وحشیانه‎ی رژیم می‎پردازند، بلکه این روش معنوی و فولید سلامتی آن را اشاعه می‎دهند.

وانگ اظهار داشت: «آن‎ها هنوز اعجاز دافا را با‎وجود خطراتی که پیش رویشان است، منتشر می‎کنند. چه چیزی آن‎ها را به این‎کار واداشته؟ آن‎ها به‎راستی آن را در قلب خود احساس می‎کنند.»

نقاشی لی به‎نام «ایمان راسخ» ایستادگی و مقاومت را در اعماق زندان‏های چین به‎نمایش می‎گذارد. در این نقاشی، یک تمرین‏کننده‏ی فالون دافا  در بالای پله‎ها در حالت چهار زانو نشسته  در‎حالی که دو پلیس سعی می‎کنند او را با طنابی که به‎دور تن او بسته‎اند، به‎پایین بکشند. به‎نظر می‏رسد که او تحت‎تأثیر این اعمال فشار فیزیکی قرار نگرفته – ایمان او به‎معنی واقعی او را بی‎حرکت کرده است.

«پرتره‎ی آلگرا» از گابریل پیکارت، اسپانیا (با کسب اجازه از تلویزیون NTD)

زنان کوچک

گابریل پیکارت، نقاش اسپانیایی، دخترش را در لباس بالرین به‎تصویر کشیده است. قامت بلند و باریک او و بافت‎های ظریف دامنش، کنتراست قابل‎توجهی با پس‎زمینه‎ی قرمز رنگ  و اراده‎ی راسخ نگاهش ایجاد کرده است. انتخاب رنگ، ترکیب ساده و وضوحی که در بافت آن وجود دارد، آن را تبدیل به پرتره‎ای فوق‎العاده قوی و در‎عین حال عمیق کرده است.

ساندارا کاک نیز دختر کوچکی را به‎تصویر کشیده است. از میان سه نوه‎ی او، ایوان کوچک‎ترین آن‎ها است و کسی است که او این فرصت را داشته تا بزرگ شدنش را از زمان نوزادی ببیند. کاک، او را در خانه‎ی خودش کشیده است؛ خانه‎ای با دکوراسیون آسیایی، پر از اژدها، پارچه‎هایی ابریشمی با گل‎هایی برجسته که حس یک نقاشی سلطنتی را ایجاد می‎کند.

در این تصویر ایوان در سن ۹ سالگی است، اما نگاهی خردمندانه‎ای دارد.

به‎گفته‎ی کاک، «ایوان، انسان جالبی است و اهل کتاب. حس می‎کنم که روحی بالغ دارد؛ انگار که قبلا این‎جا بوده است. درباره‎ی هر موضوعی می‎توانم با او صحبت کنم و او متوجه حرف‎هایم می‎شود.»

برای اطلاعات بیش‎تر و دیدن آثار فینالیست‎ها می‎توانید به سایت ntdtv.com/oilpainting مراجعه کنید.

برندگان مسابقات بین‎المللی نقاشی تلویزیون NTD به‎شرح زیر می‏باشد:

مدال نقره:

«شادی صعود از نردبان بهشت» از وانگ جینگ، چین

«ایمان راسخ» از لی بن، چین

«پرتره‎ی آلگرا» از گابریل پیکارت، اسپانیا

«ایوان» از ساندرا کاک، ایالات متحده

مدال برنز:

«در پس زیبایی، تولیدات بردگان کار در زندان» از وانگ هیومین، چین

«فروشگاه تعمیر ویولن» از مکس فرگوسن، ایالات متحده

«پرتره از خود» از چن هومو، تایوان

«بازی ابدی» از کلمنت کوآن، کانادا

«اگنس» از لسترو، لهستان

جایزه‎ی تکنیک برجسته

«شبنم سفید» از شین مائو، چین

جایزه‎ی بشریت

«نسل‎ها» از شی زانگیا، تایوان

«آرزو» از کانگ هایان، هنگ کنگ

«گل دختران» از دانیل موری، ایالات متحده

«برف» از هائو کیووان، چین

«عشق بدون مرز» از کیم مایرسون، آفریقای جنوبی

جوایز افتخاری

«نگاه» از عیسی ویلارئال، ایالات متحده

«سکوت» از سدریک یو، چین

«آرزوی زمین» از فانگ چینگ، تایوان

«امید جوانی» از هلن بِلند، کانادا

«پدرم» از بِی کویی، تایوان

«خاطره» از سوزان بلکوود، ایالات متحده

«استر آماده‎ی ملکه شدن می‏شود» از ماری فیلیپ، ایالات متحده

«دختر قرمز پوش» از الگا پاپکوویچ، ایالات متحده

«سالمند» از جو شروود، ایالات متحده

«فتح مقدس» از پارمیندر اتوال، هند

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی