Search
Asset 2

افزایش ۸۰ درصدی حملات تروریستی جهان در سال ۲۰۱۴

تروریست تروریسم 2015
(Aref Karimi/AFP/Getty Images)

موسسه اقتصاد و صلح (IEP) در گزارشی تکان‌‏دهنده، از افزایش ۸۰ درصدی قربانیان تروریسم در جهان در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل خبر داده است.

به نوشته روزنامه گاردین، در این گزارش که روز سه‌‏شنبه منتشر شد، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۲۶۵۸ نفر در ۶۷ کشور جهان به سبب اقدامات تروریستی جان خود را از دست داده‌‏اند.

در این گزارش برخلاف تصور عموم گروه دولت اسلامی در صدر عاملان ترور قرار ندارد، بلکه گروه افراط گرای بوکوحرام در نیجریه مرگبارترین گروه تروریستی معرفی شده است.

اگرچه به‌‏نظر می‌‏رسد با رخداد حملات تروریستی جمعه گذشته در پاریس که منجر به کشته شدن دست‌‏کم ۱۲۹ نفر شد، جهان غرب در وضعیتی وخیم قرار گرفته، اما شاخص‌‏های تروریسم جهانی نشان داده، ۸۰ درصد کل حملات تروریستی سال ۲۰۱۴ جهان در پنج کشور عراق، نیجریه، افغانستان، پاکستان و سوریه اتفاق افتاده است.

«استیو کیللیا»، رئیس اجرایی موسسه اقتصاد و صلح، در این باره می‌‏گوید: «می‌توانیم وحشتی را که حملات تروریستی در غرب ایجاد کرده ببینیم؛ اما ببینید این حملات چه وحشتی در این کشور‌ها به وجود آورده‌ است.»

شاخص‌‏ها همچنین از ارتباط نزدیک میان تروریسم و وادار شدن مردم به فرار از وطن حکایت دارد. از ۱۱ کشوری که در آنها بیش‌‏از ۵۰۰ مرگ ناشی از ترور گزارش شده، ۱۰ کشور دارای بالاترین میزان مهاجرت و پناهندگی در جهان هستند.

در این میان بیشترین تعداد مهاجرت، به سبب سلطه وحشیانه گروه دولت اسلامی، به کشورهای عراق و سوریه تعلق دارد.

بنابر آمارهای اعلام شده از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، طی سال ۲۰۱۴ بیش‌‏از ۳۶۹هزار و ۹۰۰ نفر از عراق و حدود ۴ میلیون و ۲۹۰ نفر از سوریه به کشورهای دیگر گریخته‌‏اند.

طبق گزارش موسسه اقتصاد و صلح، بوکوحرام با ۶۶۴۴ قتل تروریستی در سال ۲۰۱۴، مرگبارترین گروه دنیا شناخته شده، حکومت اسلامی با ۶۰۷۳ در مکان دوم است و گروه‌‏های طالبان در افغانستان، فولانی در نیجریه و الشباب در سومالی، در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی