Search
Asset 2

انیمیشن «دِ کرودز»، درسی خوب درباره سازگاری

انیمیشن تا اکران انیمیشن «دِ کرودز ۲» (The Croods 2) تقریبا بیش از یک ماه باقی نمانده، پس چطور است قدری درباره «The Croods1» صحبت کنیم.
خانواده غارنشین انیمیشن «دِکرودز»، از چپ به راست: سندی (با صداپیشگی رندی تام)، اوگا (با صداپیشگی کاترین کینر)، ایپ (با صداپیشگی اما استون)، گروگ (با صداپیشگی نیکلاس کیج)، تانک (با صداپیشگی کلارک دوک)، گران (با صداپیشگی کلوریس لیچمن) و گای (با صداپیشگی رایان رینولدز) (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

تا اکران انیمیشن «دِ کرودز ۲» (The Croods 2) تقریبا بیش از یک ماه باقی نمانده، پس چطور است قدری درباره «The Croods1» صحبت کنیم. فیلمی که سر و صدای بسیاری به پا کرد، وگرنه قسمت دومش ساخته نمی‌‌‏شد.

شرکت پیکسار مدت‌‌‏ها بر ساخت فیلم‌‌‏های انیمیشن کامپیوتری، با فضای احساسی گرم، امن و مبهم چیره بود، در حالی که شرکت DreamWorks فیلم‌‌‏های «شرک»، « پاندای کونگ فو کار» و «ماداگاسکار» را ساخت که جذابیت بیشتری برای بزرگسالان دارد و پیش فروش‌‌‏های پرباری داشته است.

با این حال، DreamWorks در سال ۲۰۱۳، اساسا با اثر «دِکرودز» The Croods  سعی کرد بخشی از بازار شرکت پیکسار را با گرم و مبهم بودن فضای آن تصاحب کند. به خصوص حس ابهام، زیرا موضوعش درباره انسان‌‌‏های غارنشین، یا بهتر بگوییم، مردی غارنشین و بزرگ خانواده به نام گروگ (با صدای خنده دار نیکولاس کیج) و خانواده‌‌‏اش است.

این فیلم، داستانی آخرالزمانی برای حیات کره زمین و محیط زیست است. جهان در میان تغییر صفحات تکتونیکی قرار دارد و از آنجا که این خانواده به نظر می‌‌‏آیند که نئاندرتال باشند، زمان آن باید دوره پلیستوسن باشد که به دوران هولوسن تغییر می‌‌‏کند. می‌‌‏توان گفت «دِکرودز»، اساسا نسخه نئاندرتال محور از فیلم «عصر یخبندان دو» است که گرافیک کامپیوتری تکامل یافته‌‌‏تری دارد.

داستان درباره تغییر بزرگی در زمین است که این تغییر با این واقعیت که ایپ، دختر نوجوان پوست پوش «دِکرودز»، با یک رفیق کرو مگنونی قرار ملاقات می‌‌‏گذارد، بیشتر آشکار می‌‌‏شود.

اکنون، به نظر می‌‌‏رسد که این رابطه خاص مستلزم این بود تا شکافی در حدود ده هزار سال را از بین ببرد. اما مهم نیست! نکته مهم این است: این فیلم درباره تغییر است!

خانواده غارنشین «دِکرودز» به بالا نگاه می‌‌‏کنند. از چپ به راست: گران (با صداپیشگی کلوریس لیچمن)، ایپ (با صداپیشگی اما استون)، گروگ (با صداپیشگی نیکلاس کیج)، تانک (با صداپیشگی کلارک دوک)، سندی (با صداپیشگی رندی تام) و اوگا (با صداپیشگی کاترین کینر) (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)
 خانواده

گروگ، پدر خانواده که به شدت غرق در محافظت از خانواده‌‌‏اش است، با اوگا که لباسی از پوست گورخر بر تن دارد ازدواج کرده است. ایپ، دختر خانواده برادری چاق به نام تانک دارد، پسری خوب اما نه چندان باهوش و زرنگ! گران هم مادر زن فضول و دخالت‌‌‏گر گروگ است که گروگ مانند بسیاری از مردان که مادرزنشان با آنها زندگی می‌‌‏کند، آرزو دارد او زودتر بمیرد. و در آخر سندی، ته‌‌‏تغاری به شدت بدخلق  خانواده است، کودکی وحشی که مرتب غر می زند.

گروگ، قبیله کرود خود را در جستجو برای غذای روزانه هدایت می‌‌‏کند؛ مثلا در صحنه‌‌‏ای خانواده مثل یک تیم فوتبال یا راگبی کار می‌‌‏کنند و یک تخم مرغ غول پیکر شبیه تخم شترمرغ را در پشت خود حمل می‌‌‏کنند.

 خانواده کرود به نظر می‌‌‏رسد سوار بر حیوانی هستند که هم به زرافه و هم به فیل شبیه است. (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

کار دیگری که گروگ انجام می‌‌‏دهد ترساندن خانواده‌‌‏اش است تا در خانه (غار) کم اثاثیه‌‌‏شان بمانند و نیز داستان سرایی‌‌‏هایش با نقاشی‌‌‏های غار درباره تمام گیاهان و جانوران کشنده‌‌‏ای که در بیرون غار کمین کرده‌‌‏اند همراهی می‌‌‏کند. شعار گروگ این است: «هرگز نکنه که نترسی!»

یک نقاشی از گروک کرود در غار. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

با این حال، ایپ دختر نوجوانی غیر قابل کنترل و دارای رگه‌‌‏هایی از عصیانگری عصر حجر است. او ناخوش و خسته از رویکرد محافظت گرانه و سختگیرانه پدر در زندگی است. بنابراین یک شب از پنجره اتاق خواب بالا می‌‌‏رود و به بیرون می‌‌‏پرد.

ایپ کرود هنگام صعود از صخره، لحظه ای مکث کرد تا از غروب خورشید لذت ببرد. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

ایپ با دنبال کردن سوسوهای سایه آتش که بر روی دیوارهای دره دیده می‌‌‏شد (او هرگز پیش از این آتش ندیده بود)، پسری  از کرو مگنون Cro-Magnon به نام گای (رایان رینولدز) را کشف می‌‌‏کند. گای زندگی عشایری و کوچگر دارد، موهایش هیپستر است و شلواری به سبک جین‌‌‏های دهه ۱۹۷۰ به پا کرده است.

پسر در رده بندی زندگی انسانی، در رده‌‌‏ای بالاتر قرار دارد. گای آتش را می‌‌‏شناسد، کفش را می‌‌‏شناسد. او همچنین حیوان خانگی تنبل به نام «بِلت» دارد که کارهای مختلفی انجام می‌‌‏دهد که مهم‌‌‏ترینش بالا نگه داشتن شلوار گای است (از اسمش که به معنای کمربند است مشخص است).

 گای و بلت در «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)
دختر و پسر و حیوان تنبل زیر چتر در «دِکرودز»: ایپ، گای و بلت (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)
سفر

جابجایی صفحات قاره‌‌‏ای، جوشش چشمه‌‌‏های آب گرم، فوران آتشفشان، زمین لرزه! محل سکونت خانواده کرود با سقوط گسترده سنگهای عظیم مسطح می‌‌‏شود. همانطور که انتظارش رو داشتند، ناگهان پایان جهان فرا رسیده و گروگ قطعا احساس خوبی ندارد.

خانواده  کرودها در پشت پوست لاک پشتی غول پیکر در دریا هستند. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

با راهنمایی گای، همگی آنها سراسیمه از میان  زمین‌‌‏های بایر و سوخته، با مشاهده جریان گدازه‌‌‏ها عبور می‌‌‏کنند. همانطور که گفته شد، گای مهاجرت را بلد است، چهار تله مرگبار را می‌‌‏شناسد، آتش را می‌‌‏شناسد و برخلاف گروگ که زنده ماندن در غار را بلد است، گای زنده ماندن در حال فرار را خوب می‌‌‏داند، چیزی که گروگ با کمال میل باید آن را بپذیرد و از آن استقبال کند.

برنامه شان برای کوچ «دنبال کردن نور» است که روش بسیار خوبی است. تصاویری با شکوه و حرکت‌‌‏هایی فوق‌‌‏العاده که موجب شگفتی بیننده می‌‌‏شود.

گروگ (با صدای نیکلاس کیج) و گربه عظیم الجثه. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)
انیمیشن تا اکران انیمیشن «دِ کرودز ۲» (The Croods 2) تقریبا بیش از یک ماه باقی نمانده، پس چطور است قدری درباره «The Croods1» صحبت کنیم.
گای (با صداپیشگی رایان رینولدز) با صعود به بالای جنگل‌‌‏های انبوه گرمسیری به خانواده کرود راه شیری نشان می‌‌‏دهد. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)
در مجموع

همانطور که همه آنها از میان چشم انداز فوق العاده ناپایدار و پر خطر ماقبل تاریخ سفر می‌‌‏کردند، سنت اساسا پدرسالارانه و بسیار محافظه کارانه گروگ غارنشین در برابر حس نوآورانه و رویاهای گای قرار گرفت.

گروگ نشان داد که تجدیدنظرطلب و قادر به سازگاری و وفق پذیری است. ابتدا در تلاش برای مراقبت از خانواده خود از زندگی قدیمی خود برید و سپس در میان تغییرات بزرگ سازگار شد و به بچه‌‌‏های خود آموخت که برای زنده ماندن خطر کنند و ماجراجو باشند.

نکته جالب (و کنایه آمیز) در مورد این پیام فیلم این است که در شرایط آخرالزمانی کووید ۱۹، ماجراجویی بیرون پنجره است و احتیاط و ترس بیداد می‌‌‏کند.

انیمیشن تا اکران انیمیشن «دِ کرودز ۲» (The Croods 2) تقریبا بیش از یک ماه باقی نمانده، پس چطور است قدری درباره «The Croods1» صحبت کنیم.
گروگ (با صدای نیکولاس کیج) خانواده‌‌‏اش را از زلزله به سمت بیرون هدایت می کند. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

درحالی که کووید ۱۹، آینده نامعلوم دنیا و عذاب زامبی‌‌‏وار آخرالزمانی و قریب الوقوع را القا می‌‌‏کند، فیلم «دِکرودز» پیامی بسیار امیدوار کننده برای زنده ماندن در آینده را با خود به همراه دارد.

انیمیشن تا اکران انیمیشن «دِ کرودز ۲» (The Croods 2) تقریبا بیش از یک ماه باقی نمانده، پس چطور است قدری درباره «The Croods1» صحبت کنیم.
سندی (با صدای رندی تام) و داگلاس، تمساح سگ. «دِکرودز»، (DreamWorks Animation/Twentieth Century Fox)

مطالب دیگر:

چرا حزب کمونیست چین اینقدر از روشنفکران می‌ترسد؟

مائو در برابر خدا: کنترل دولت بر کلیساها در چین تحت رهبری شی

به چین بگویید، ما را به خیر تو امید نیست، شر مَرسان !

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی