Search
Asset 2

جشنواره باشکوه «تیرگان» در تورنتو / برگ دیگری از تمدن ایران زمین

جشنواره تیرگان، از روز بیستم آگوست و به مدت سه روز در «هاربرفرانت سنتر» تورنتو برگزار شد. این جشنواره از سال ۲۰۰۶ هر دو سال یک‌بار و با درون‌مایه فرهنگ و هنر ایرانی به اجرای برنامه می‌پردازد.

 

Tirgan-Dance -Vancouver Pars National Ballet
Courtesy Harbourfront Centre باله ملی پارس ونکوور

موسیقی، رقص، تئاتر و سینما از بخش‌های پر بیننده و ادبیات، غذا و بازار سنتی از دیگر موضوعات این جشنواره زیبا بود.

جشن تیرگان در ماه تیر و در روز تیر اتفاق می‌افتد. دلیل این جشن تیر آرش است که از سمت طبرستان به شرق پرتاب شد و به درختی به نام جوزبن اصابت کرد. در حقیقت این جشن داستان چیره شدن ایزد ایرانی بر دیو خشکسالی است. تیرگان یکی از جشن‌های زیبای ایرانی است که در طول زمان به گونه‌های متفاوتی برگزار شده است. زرتشتیان در «شریف آباد» معبدی و مراسم به خصوصی در این باره دارند و مردم «یوش» و شمال ایران نیز داستان‌های خود را در تیرگان برگزار می‌کنند. امروزه در «تورنتو» نیز تیرگان هر چه با شکوه‌تر جشن گرفته می‌شود و این سنت دیرینه را زنده نگه می‌دارند.

هدف از این جشنواره معرفی فرهنگ ایران و ایرانی به مردم دنیا و به ویژه مردم کانادا است. در جشنواره تیرگان هنرمندان و صاحب‌‌‌‏نظران با شهرت بین‌‌‌‏المللی در کنار هنرمندان محلی به عرضه هنر خود می‌‌‌‏پردازند. به جز ۶ برنامه، سایر برنامه‌‌‌‏ها ‌‌‌‏ به ‌‌‌‏صورت رایگان به نمایش در آمدند.

The Love Stories of The Shahnameh - Tirgan 2015
Courtesy Harbourfront Centre

تیرگان تاکنون نقش موثری در تغییر دیدگاه مردم کانادا نسبت به ایران امروز داشته است. با توجه به تبلیغات منفی اکثر رسانه‌‌‌‌‏های دنیا درباره ایران، مردم ایرانی‌ از برگزاری چنین رویدادهایی بسیار خوشحال هستند.

«جسی لین» یکی از بازدیدکنندگان کانادایی‌‌‌‌‏ تیرگان معتقد بود که برگزاری این فستیوال‌‌‌‌‏ به مردم کانادا اجازه می‌‌‌‌‏دهد که به دور از هیاهوی رسانه‌‌‌‌‏هایی که معمولاً اخباری منفی از ایران منتشر می‌کنند با فرهنگ اصیل ایران بیشتر آشنا شده و بفهمند مردم ایران و تمدن آن‌‌‌‌‏ها مقوله‌‌‌‌‏ای جدا از اتفاقات منتشر شده در اکثر رسانه‌‌‌‌‏ها هستند. وی در ادامه گفت: «ایرانیان بسیار خوش‌‌‌‌‏لباس، زیبا و موقر هستند و مردمی صلح‌‌‌‌‏دوست و متمدن هستند.»

«لیدا لاجوردی» یکی از ایرانیان مقیم کانادا است که حدود ۹ سال در این کشور زندگی کرده است. وی نقش جشن تیرگان را بسیار حیاتی می‌‌‌‌‏داند: « تیرگان بر روی جایگاه ما به عنوان اجتماع ایرانیان در کانادا تاثیر دارد. خود من، دوستان و اطرافیانم به‌‌‌‌‏صورت واضح این تغییر را احساس می‌‌‌‌‏کنیم. زمانی که خودم را و فرهنگم را معرفی می‌‌‌‌‏کنم و به آنها درباره این جشنواره می‌‌‌‌‏گویم، دیدگاه منفی آن‌‌‌‌‏ها نسبت به شرقی بودن از بین می‌‌‌‌‏رود و از دیدن این فستیوال بسیار تعجب می‌‌‌‌‏کنند. تیرگان اجازه می‌‌‌‌‏دهد که ما هویت خودمان را با افتخار برای آن‌‌‌‌‏ها هویدا کنیم.»

XHq4geDN6tbRZnNWS1wfW9MYW-K5aGaeRgwyj8IZ8GY,JbTd-LEiSNCtDN2BBi8VyYiIhOBhuRzS6xgx0j_iQvk,6rKr5PFkIjKwq0hiaRveVCl_7ojIpKsT0Z336QjK--I,HaLMtWAKKPDwbfEbsYhnaVqI5DkWe-ouK9KF6sqDnlU
Courtesy Harbourfront Centre

Tirgan-Music-Saied Shanbeh Zadeh
Courtesy Harbourfront Centre سعید شنبه زاده(سمت چپ)

ماموریت تیرگان چیست؟ احیاء‍ سنت‌ها یا ترویج مدرنیته؟

اما این سؤال وجود دارد که مأموریت جشنواره تیرگان تورنتو زنده ‌‌‌‌‌‏کردن فرهنگ ایران کنونی است یا ایران گذشته؟ در این جشنواره برخی از برنامه‌‌‌‌‌‏ها فرهنگ امروز ایران را به تصویر می‌‌‌‌‌‏کشد، درحالی‌‌‌‌‌‏که برخی از رنگ و بویی کاملا سنتی، بومی و قدیمی برخوردار است.

لیلا یکی دیگر از بازدیدکنندگان است که در خصوص این پرسش که آیا تیرگان به درستی فرهنگ ایران را متجلی می‌‌‌‌‌‏کند یا خیر می‌‌‌‌‌‏گوید:« اگر ما بخواهیم با واقعیت هماهنگ شویم، ایران فعلی یک ایران مدرنیزه است. کسانی که از ایران به خارج مهاجرت کرده‌‌‌‌‌‏اند بسیار سنتی فکر می‌‌‌‌‌‏کنند و دوست دارند برای پیوند با ریشه‌‌‌‌‌‏هایشان، به سنت‌ها بازگردند. اما حقیقت امروز ایران چیز دیگری است و تیرگان این حقیقت را به نمایش می‌‌‌‌‌‏گذارد.»

S4JrOvKa6J_5-VCWWcY5s66Il9E5QzCzhmrDVStoNak
Courtesy Harbourfront Centre

«لیدا لاجوردی» ادامه می‌دهد که «فرهنگ ما یک فرهنگ قدیمی و رو به پیشرفت است. به نظر من هیچ ایرادی ندارد که فرهنگ‌مان را در جهت پیشرفتی که دنیا دارد ارائه دهیم. اتفاقاً به نظر من تیرگان در جهت درستی قرار دارد و اگر ما بخواهیم در گذشته و سنت‌‌‌‌‌‏ها بمانیم، مثل آب راکد می‌‌‌‌‌‏گندیم. ما احتیاج به این نوع پیشرفت و نوآوری در هنرمان داریم.»

IMG_5166
Courtesy Harbourfront Centre

این حقیقت که تیرگان بازدیدکنندگانی از تمام سنین، از کودکان گرفته تا کهنسالان دارد و توانسته است طیف وسیعی از مردم را مورد مخاطب قرار دهد، نشان می‌دهد‌‌‌‌‌‏ که تلفیق سنت و مدرنیته در تیرگان به میزان مناسبی پاسخگوی نیازهای مردم بوده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌‌‌‌‏توانید به وب‌سایت اصلی فستیوال به آدرس www.tirgan.ca مراجعه فرمایید.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی