Search
Asset 2

برای عید آجیل تاریخ گذشته نخرید

(HENGHAMEH FAHIMI/AFP/Getty Images)
(HENGHAMEH FAHIMI/AFP/Getty Images)
(HENGHAMEH FAHIMI/AFP/Getty Images)
(HENGHAMEH FAHIMI/AFP/Getty Images)

 

 دکتر «حسین رستگار»، مدیر کل آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو از احتمال رشد قارچ و افزایش سم «آفلاتوکسین» در آجیل‌هایی که تاریخ گذشته و کهنه است، خبر داد.

به گفته وی برخی از فروشگاه‌ها آجیل‌هایی را که از سال‌های قبل در انبارهای خود نگهداری کرده‌اند با زدن رنگ‌های غیرمجاز مضر می‌‏فروشند.

به گزارش ایسنا، «سید ضیاء الدین مظهری»، نایب رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی نیز دراین باره گفت که این نوع آجیل‌‏ها دارای سمی به نام آفلاتوکسین است که مانند رادیکال آزاد مهاجم وارد بدن می‌‏شود و آنتی اکسیدان‌‏های موجود در بدن را خنثی و فرد را مستعد ابتلا به سرطان می‌‏کند.

وجود کپک و شپشکی با نام «آسپرژیلوس فلاووس» در آجیل کهنه، سم آفلاتوکسین را تولید کرده که سرطان‌زا بوده و خاصیت تجمعی در بدن دارد.

به گفته مظهری مصرف آجیل‌‏های کهنه و آلوده به مقدار اندک سبب بروز مسمومیت می‌‏شود، اما اگر به مقدار زیادی مصرف شود، سبب بروز سرطان می شود.

از آنجا که مصرف مرتب آجیل کهنه به دلیل وجود سم، سلامت افراد به شدت به خطر می‌‏افتد، بنابراین بهتر است خریداران از تازه بودن آجیل اطمینان حاصل کنند.

آجیل‌ تازه را چگونه تشخیص دهیم؟

مصرف آجیل‌ کهنه به عوارضی چون مشکلات‌ گوارشی، آسم، کهیر و سرطان منجر می‌‏شود و توصیه می‌‏شود هنگام خرید آجیل، به تازگی آن توجه کنید. برای تشخیص آجیل تازه به نکات زیر توجه کنید:

  • یکی از راه‌های تشخیص آجیل‌ تازه این است که برای مدتی چند عدد از آجیل را در دست نگه داریم. به دلیل رطوبت دست اگر آجیل رنگ شده باشد، دست‌ فرد رنگی می‌شود.
  • راه‌ دیگر بو‌ کردن آجیل است. آجیل‌ تازه بوی تندی، ترشیدگی و کهنگی نمی‌دهد. آجیل باکیفیت خیلی شور و ترش نیست و کمتر بو می‌‏دهد.
  • می‌‏توان به مغز فندق نیز توجه کرد؛ اگر رنگ آن سفید باشد سالم است اما اگر به رنگ کرم یا قهوه‌‏ای باشد، آلوده و دارای سم آفلاتوکسین است.
  • در نهایت بهتر است، آجیل را از فروشگاه‌‏های معتبر خرید کنید.
اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی