Search
Asset 2

ترکیه، شبه نظامیان کرد سوریه را به بمب‌‏گذاری در آنکارا متهم کرد

(Erhan Ortac/Getty Images)
(Erhan Ortac/Getty Images)
(Erhan Ortac/Getty Images)
(Erhan Ortac/Getty Images)

 

ترکیه روز پنج شنبه شبه نظامیان کرد ساکن در ترکیه و سوریه را به دلیل بمب گذاری مرگبار آنکارا مقصر دانست.

به همین دلیل ترکیه، کشور امریکا را برای قطع روابط با شبه نظامیان سوریه که درحال حاضر یک نیروی کلیدی در برابر گروه دولت اسلامی (داعش) است، تحت فشار قرار داده است.

این انفجار روز چهارشنبه در آنکارا رخ داد و باعث کشته شدن ۲۸ نفر و زخمی شدن ده‌‏ها نفر شد. خودروی بمب گذاری شده با هدف انفجار اتوبوس نظامیان ترکیه انجام شد. دومین حمله تروریستی آنکارا طی چهار ماه گذشته باعث ایجاد مجموعه‌‏ای از مسائل جدی، از جمله درگیری‌‏های مجدد با شورشیان کرد، تهدید شبه نظامیان دولت اسلامی و بحران پناهندگان سوریه، در ترکیه شد.

«احمد داود اوغلو»، نخست وزیر ترکیه گفت: «این حمله توسط شبه نظامیان کرد سوریه و با کمک شورشیان کرد ترکیه، گروه غیرقانونی کارگران کردستان یا پ.ک.ک، که شورش ۳۰ ساله بر علیه کشور به راه انداختند، انجام شده است.»

او همچنین دولت «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه را به حمایت از شبه نظامیان کرد سوریه متهم کرد.

بر همین اساس رهبران ترکیه از اقدامات تلافی جویانه علیه نیروهای کرد سوریه خبر دادند و ارتش در این باره گفت که هواپیماهای جنگنده ترکیه حملات مرزی علیه مواضع پ ک ک در منطقه «هفتنین» واقع در شمال عراق برای از بین بردن مخالفان مسلح ازجمله رهبران مخالفان انجام داده است. اما این گزارش هنوز به طور مستقل تأیید نشده است.

ترکیه طی هفته‌‏های اخیر، امریکا را برای قطع حمایت از کردهای شبه نظامیان سوریه به دلیل وابستگیشان به پ.ک.ک، تحت فشار قرار داده است. «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه از واشنگتن خواست که میان ترکیه و گروه‌‏های کرد سوریه یکی را انتخاب کند.

در حال حاضر پ ک ک در امریکا یکی از گروه‌‏های تروریستی محسوب می‌‏شود. اما با این حال به دلیل شرایط پیچیده خاورمیانه، واشنگتن برای مبارزه با افراط گرایان گروه دولت اسلامی، به شدت به حزب دموکراتیک سوریه یا PYD و شاخه نظامی آن و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) واقع در سوریه وابسته است.

در حالی که امریکا فشار ترکیه را رد کرده است، اما ترکیه همچنان امریکا را برای ارائه ندادن سلاح به شبه نظامیان کرد سوریه تحت فشار قرار می‌‏دهد و اعتقاد دارد که این سلاح‌‏ها در نهایت به دست پ.ک.ک شبه نظامیان کرد مستقر در ترکیه می‌‏رسد.

داود اوغلو در اشاره آشکار به واشنگتن گفت که کسانی که مستقیم یا غیر مستقیم سازمان‌‏های مخالف ترکیه را حمایت می‌‏کنند، دوستی با ترکیه را از دست می‌‏دهند. وی همچنین گفت که این قابل قبول نیست که یک سازمان تروریستی، پایتخت کشور ما را تهدید کند.

اردوغان گفت که بمب گذاری صورت گرفته در آنکارا به دوستان ترکیه ارتباط قوی بین PYD، حزب دموکراتیک سوریه و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) در شمال سوریه و پ ک ک در ترکیه را نشان می‌‏دهد.

یک مقام وزارت نیز گفت که وزیر خارجه ترکیه به طور جداگانه سفرای امریکا، روسیه، بریتانیا، چین و فرانسه – پنج عضو دائم شورای امنیت U.N. را دعوت کرده است. سفیران آلمان و هلند نیز از هیئت اتحادیه اروپا دعوت شدند. این مقام نخواست نامش فاش شود چرا که او مجاز به صحبت علنی در مورد این مسئله نیست.

انفجار خودروی بمب گذاری شده در آنکارا باعث پیچیده شدن روابط امریکا و ترکیه شده است.

«سونر کاپتای»، مدیر برنامه تحقیقاتی ترکیه در واشنگتن گفت: «حمله شبه نظامیان کرد به آنکارا در ترکیه، امریکا را در یک موقعیت دشوار قرار داده است.»

کاپتای همچنین گفت که اگر ترکیه جنگ در برابر PYD را راه بیاندازد، این مسئله قطعاً به روابط ترکیه و امریکا لطمه وارد می‌‏کند و دقیقاً این همان چیزی است پ.ک.ک پس از حمله در آنکارا منتظرش بوده است.

وی در ادامه اضافه کرد، در صورتی که آنکارا شواهد قانع کننده‌‏ای برای مسئول بودن حزب دموکرات کرد سوریه در این حمله فراهم کند، واشنگتن مجبور به انتخاب بین دو طرف خواهد شد؛ در حالی که در یک طرف ترکیه و در طرف دیگر PYD تنها نظامیان مخالف دولت اسلامی سوریه قرار گرفته است.

هفته گذشته کردهای تحت سلطه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) در سوریه، پیشرفت‌‏های قابل توجهی در برابر داعش و سایر شورشیان شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه بدست آوردند.

دیده بان حقوق بشر مستقر در انگلستان که شامل گروهی از فعالان مخالف و ناظر بر ۵ سال جنگ داخلی سوریه است، گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه – که تحت تسلط جنگجویان یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) – در ۲۴ ساعت گذشته، هشت روستا در اطراف شهر «حول» را تصرف کردند.

به گفته داود اوغلو حمله روز چهارشنبه توسط اعضای سازمان تروریستی جدایی طلب به کمک یکی از اعضای یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) و عامل نفوذی سوریه صورت گرفته است. عامل نفوذی در سال ۱۹۹۲ در شهر سوریه بخش کردنشین آمودا در نزدیکی مرز ترکیه متولد شده است.

تاکنون ۱۴ نفر در حمله آنکارا دستگیر شده‌‏اند و به گفته اردوغان تعداد مظنونین بازداشت شده به احتمال زیاد افزایش می‌‏یابد.

به گزارش اسوشیتدپرس، «صالح مسلمان»، رهبر اصلی گروه کرد سوریه حمله به آنکارا را تکذیب کرده است و به خاطر حمله احتمالی ترکیه به سوریه به این کشور هشدار داده است.

«جمیل بایک»، رهبر یک سازمان کرد که شامل پ.ک.ک نیز می‌‏شود، به آژانس فیرات، انجمن طرفدار کردها گفت که او نمی‌‏داند که پشت این حمله چه کسی قرار دارد؛ اما احتمالاً این حمله توسط شبه نظامیان کرد خشمگین از عملیات نظامی آنکارا در جنوب شرقی ترکیه و به طور مستقل صورت گرفته است. اما با این حال اردوغان با توجه به شواهد اصرار دارد که عاملین تروریستی گروه کرد سوری هستند.

اردوغان در این خصوص گفت: «با وجود اینکه رهبر کردهای سوریه این حمله را تکذیب می‌‏کنند، اما اطلاعات و اسناد به دست آمده توسط وزارت کشور و همه سازمان‌‏های اطلاعاتی به ما نشان می‌‏دهد که (حمله) توسط آن‌‏ها صورت گرفته است.»

در حادثه جدید دیگری در جنوب شرقی ترکیه، شش سرباز به دلیل انفجار یک بمب در جاده ارتباطی شهرهای دیاربکر و بینگول که توسط شورشیان پ.ک.ک صورت گرفت، کشته شدند. در ماه ژوئیه صدها نفر از مردم پس از شکست صلح میان دولت و کردها کشته شده‌‏اند.

در سال گذشته حملات تروریستی مرگباری در ترکیه رخ داده است و مرگبارترین آن در ماه اکتبر هنگام برگزاری یک تظاهرات صلح در خارج از ایستگاه قطار آنکارا بود که به مرگ ۱۰۲ نفر انجامید.

درحال حاضر ترکیه محل استقرار ده‌‏ها هزار نفر از پناهندگان فراری از جنگ سوریه است و بیشتر این افراد، مردم جنگ زده و فراری از حملات هوایی و زمینی شمال سوریه در نزدیکی حلب تشکیل می‌‏دهد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی