logo_eet

تظاهرات هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت علیه زنان

تظاهرات هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت علیه زنان
تظاهرات هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت علیه زنان (Screenshot via Youtube)
تظاهرات هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت علیه زنان
تظاهرات هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت علیه زنان (Screenshot via Youtube)

هزاران زن در ترکیه در واکنش به خشونت‌‌‏های جاری علیه زنان دست به تظاهرات زدند.

قتل فجیع یک دختر دانشجوی توسط مردی که قصد تجاوز به وی را داشت، خشم و اعتراض شهروندان ترکیه را برانگیخته و موجب برپایی تجمعات گسترده‌‌‏ای در شهرهای مختلف این کشور شد.

به گزارش رسانه‌‌‏ها، هفته‌‌‏ی گذشته راننده‌‌‏ی مینی‌بوس عازم منطقه‌‌‏ی ترسوس مرسین واقع در جنوب ترکیه، وقتی متوجه شد«اوزگه‌جان اصلان» دانشجوی ۲۰ ساله‌‌‏ی آخرین مسافر مینی‌‌‏بوس بوده و همه‌‌‏ی مسافران قبل از او پیاده شدند، ناگهان مینی‌‌‏بوس را در محلی متوقف کرد و به قصد تجاوز به سمت دختر جوان هجوم آورد؛ اما با مقاومت شدید دختر جوان مواجه شد.

کشمکش و مبارزه میان اوزگه‌‌‏جان و راننده‌‌‏ی متجاوز ادامه پیدا کرد تا این‌‌‏که این مرد ۲۶ ساله با ضربات چاقو و میله‌‌‏ای آهنی دختر جوان را مورد حمله قرار داد؛ سپس برای این‌‌‏که آثاری از پوستش زیر ناخن‌های دختر نمانده باشد، اقدام به قطع دستان وی کرد.

قاتل که به گفته‌‌‏ی همسر و مادرش همیشه رفتاری خشونت‌‌‏بار داشته، به کمک پدر و دوستش جسد دختر را آتش زده و درون رودخانه انداخته است.

مأموران پلیس ترکیه پس‌‌‏از ۳ روز موفق به شناسایی قاتل و یافتن جسد اوزگه‌‌‏جان شدند.

این رخداد از جمعه‌‌‏ی گذشته ۲۴ بهمن‌‌‏ماه موجب خشم شدید شهروندان سراسر ترکیه بخصوص زنان شده و در رسانه‌‌‏های بین‌‌‏المللی نیز بازتاب گسترده‌‌‏ای داشته است.

معترضان می‌‌‏گویند که جامعه مردسالار ترکیه باید تغییر کند و نباید در برابر خشونت علیه زنان سکوت شود.

آنان خواستار تغییر رویه‌‌‏ای هستند که برمبنای آن وقتی زنان مورد آزار و تجاوز جنسی قرار می‌گیرند، به جای تعقیب متجاوزان خود زنان مقصردانسته می‌‌‏شوند.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌‌‏جمهور ترکیه و«احمد داووداوغلو»، نخست‌‌‏وزیر این کشور، این جنایت را محکوم کرده‌‌‏اند.

اردوغان درباره‌‌‏ی این رخداد گفت: «آنچه پیش آمده ربطی به دین و فرهنگ ما ندارد. زن موجودی ارزشمند است که از سوی آفریدگار به مرد هدیه شده و مرد باید از آن حفاظت کند.»

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *