Search
Asset 2

تعدادی از معلولان سالمند در ایران به ویلچر برقی مجهز می‌شوند

Persian-ET-logo.N

با افزایش اعتبارات تجهیزات پزشکی سالمندان معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، قرار است تجهیزات مدرن و مجهز در اختیار معلولان سالمند قرار داده شود.

«یحیی سخنگویی»، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با اعلام این خبر گفت: «امسال ۳۵ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی کشور اختصاص یافته شده که در مقایسه با سال گذشته این رقم ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.»

به گفته‌ی سخنگویی، این سازمان قرار است ۸۰۰ ویلچر برقی را به منظور کمک به سالمندان کشور خریداری کند که با توزیع در بین سالمندان معلول، جامعه‌ی معلولان کشور به تکنولوژی مدرن مجهز شوند.

وی تجهیزات دیگری چون عصا، سمعک، واکر و تشک مواج را در برنامه خرید سازمان  بهزیستی برای معلولان تحت پوشش ذکر کرد.

معاون امور توانبخشی همچنین با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان کشور که دولت را موظف به سرویس‌دهی به افراد بالای ۶۵ سال که مشکل جسمی دارند، می‌کند گفت که مصوبه اخیر دولت در خصوص «حذف یارانه پرداختی سازمان بهزیستی کشور به سالمندان مستقر در مراکز غیردولتی روزانه، شبانه یا برخوردار از خدمات حمایتی و مراقبتی در منزل» شامل حال معلولان سالمند تحت پوشش سازمان بهزیستی نمی‌شود.

بر‌‏اساس اعلام معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، در حال حاضر حدود ۲۳ هزار سالمند تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که با مشکلات روحی، روانی، جسمی، داخلی و همچنین با مشکلاتی از جمله آلزایمر روبرو هستند. همچنین بالغ بر ۳۱ هزار معلول ذهنی نیز در مراکز بهزیستی نگهداری و ساماندهی شده‌‏اند و بالغ بر ۷ هزار معلول ضایعه نخاعی نیز تحت پوشش این سازمان قرار دارند.

ماه گذشته نیز دکتر«همایون هاشمی»، رئیس سازمان بهزیستی کشور در یک نشست خبری از اجرای طرح نگهداری از سالمندان تحت پوشش در منازل خود خبر داد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند در کشور وجود دارند، گفت که از این تعداد ۵۱ درصد زن و ۴۹ درصد مرد هستند؛ ۷۰ درصد از این آمار سالمندان متأهل هستند.

۶۹ درصد از سالمندان در حوزه شهری و ۳۱ درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. این در حالی است که از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد و ۵۰۰ هزار نفر نیز تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند.

سازمان بهزیستی کشور یکی از نهادهای حمایتی دولتی است که از طریق بودجه‌ی عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می‌کند. از اقدامات این سازمان می‌توان به حمایت و توانبخشی نابینایان، ناشنوایان، معلولان ذهنی و جسمی، سالمندان، کودکان بی‌‏سرپرست و کودکان خیابانی، زنان  خود سرپرست و پناهجو، معتادان، افراد در معرض آسیب‌های اجتماعی، تهیه و ساخت اقلام مورد نیاز معلولین، تهیه و تدوین استانداردهای خدمات تخصصی توانبخشی، پیشگیری از معلولیت‌های مختلف و  آسیب‌های اجتماعی  و اعتیاد و اجرای برنامه‌های کاهش آسیب و عوارض بهداشتی و اجتماعی از طریق مشاوره و اجرای برنامه‌های آموزشی نام برد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی